چگونه با ویندوز 10 کار کنیم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی
مقاله را به صورت اسلاید تصویری ببینید

ویندوز 10 قدرتمند ترین سیستم عاملی است که مایکروسافت تا کنون به بازار عرضه کرده است و البته نسبت به نسخه های پیشین نیز کمی پیچیده تر شده است. بهتر است بگوییم کمی متفاوت تر. هرچند که اجزای رابط کاربری کاملا منطقی و قابل درک طراحی شده اند، با این وجود برای آنکه بتوانید از این سیستم عامل و ویژگی های نو مانند "دستیار صوتی کورتانا"، "مرورگر اینترنتی Edge"، "Xbox Live"، چند دسکتاپ همزمان و ویژگی های بازطراحی شده آن مانند "استارت منو" بیشترین بهره را ببرید، نیاز به یادگیری نکاتی است که در این مقاله با آن ها آشنا خواهید شد.
اگر کاربر قدیمی ویندوز هستید و می خواهید به ویندوز 10 کوچ کنید و یا حتی کاربر جدیدی هستید که به تازگی با سیستم عامل ویندوز کار می کنید، این مقاله می تواند نقطه ی شروع شما در کار با ویندوز 10 باشد.

بخش اول: آشنایی با بخش های مختلف ویندوز 10 در چند نگاه
1
آشنایی با منوی استارت (Start menu)
 • برای وضوح بیشتر تصاویر، با کلیک کردن روی دکمه ی مشخص شده در بالا مقاله را به صورت اسلاید تصویری ببینید.
2
آشنایی با سمت چپ نوار وظیفه (Taskbar)
3
آشنایی با سمت راست نوار وظیفه (Taskbar)
4
آشنایی با قسمت های مختلف "مرکز عملیات" (Action Center)
5
نگاهی به بخش تنظیمات (Settings)
6
چند وظیفگی در (Task View)
7
تعریف چندین دسکتاپ مجازی در (Task view)
8
آشنایی با کورتانا، دستیار صوتی مایکروسافت (Cortana)
بخش دوم: استفاده از استارت منو (Stat Menu)
1
با استارت منوی جدید ویندوز 10 آشنا شوید.

در پایین سمت چپ صفحه با کلیک کردن بر روی لوگوی ویندوز، یک منو باز می شود که مکان های قابل دسترس در کامپیوتر، بخش تنظیمات شخصی، برنامه های کاربردی، برنامه هایی که به تازگی نصب شده اند و برنامه هایی که بیشتر از آنها استفاده می کنید و در بخش دیگری تمام برنامه های نصب شده را نمایش می دهد. 

 • همچنین با کلیک کردن بر روی دکمه ویندوز بر روی کیبورد (دکمه ای که لوگوی ویندوز روی آن است) می توانید به منوی استارت دسترسی داشته باشید.
 • منوی استارت شامل دو بخش کلی می شود که در سمت چپ منویی شبیه به ویندوز 7 و در سمت راست منویی شامل آیکون های مربع شکل بزرگی (برای راحتی لمس با انگشتان) معروف به کاشی در اختیار دارید که در ویندوز 8 به سیستم عامل ویندوز افزوده شده اند.
2
آشنایی و کار با سمت چپ منوی استارت.

بخش سمت چپ خود به سه بخش تقسیم شده است:

 • منوی Recently added: آخرین برنامه های نصب شده.
 • منوی "Most used" : برنامه هایی که بیشتر استفاده شده یا به تازگی استفاده شده است را نشان می دهد.
 • در ادامه تمام برنامه های نصب شده روی کامپیوتر را به صورت لیستی به ترتیب الفبای لاتین قابل نمایش است.
 • در گوشه ی پایین منوی کوچکی قرار دارد که شامل 1. تصویر کاربری: در بالا قرار دارد که با کلیک بر روی آن می توانید تنظیمات کاربری را تغییر دهید. 2. Settings (با کلیک کردن در این بخش میتوانید به منوی تنظیمات شامل تغییر زمان و زبان، شخصی سازی صفحه دسکتاپ، شبکه، آپدیت ویندوز و غیره دسترسی داشته باشید) 3. Power (با کلیک کردن می توانید ویندوز را خاموش، ریستارت یا هایبرنیت کنید).
3
آشنایی و کار با کاشی های بخش سمت راست از منوی استارت.

در بخش سمت راست از منوی استارت، کاشی های مربع شکلی قرار دارند که برای دسترسی آسانتر به اپلیکیشن ها و بیشتر در حالت تبلت و به صورت لمسی طراحی شده اند. این کاشی ها عموما اپلیکیشن هایی هستند که به صورت پیشفرض بر روی ویندوز نصب هستند یا از طریق Windows Store نصب شده اند.

 • با کلیک بر روی این کاشی ها برنامه ی مورد نظر اجرا می شود.
 • بعضی از این اپلیکیشن ها حالت Live یا زنده دارند که  اطلاعات نمایش داده شده بر روی آنها به صورت مداوم و متناسب با زمان تغییر می کند. مانند اپلیکیشن های آب و هوا، آخرین اخبار و بازار بورس.
4
سایز منوی استارت به اندازه ی دلخواه تغییر دهید.

با کلیک کردن و نگه داشتن دکمه سمت چپ ماوس در گوشه ی بالای منوی استارت، می توانید سایز این منو را به اندازه دلخواه تغییر دهید. با تغییر سایز تعداد بیشتری از کاشی های مربع شکل قابل مشاهده هستند.

5
منوی استارت را شخصی سازی کنید.

می توانید آنچه در این منو به نمایش در می آید را با توجه به نیاز شخصی تغییر دهید.

 • وارد منوی استارت شوید و سپس روی گزینه Settings کلیک کنید.
 • در پنجره ی Settings روی گزینه ی "Personalization" کلیک کنید.
 • در سمت چپ بر روی گزینه ی “Start” کلیک کنید. گزینه هایی به صورت On/Off هستند که می توانید آن ها را فعال یا غیر فعال کنید. On فعال و Off غیر فعال می کند.
 • Show most used apps: نمایش اپلیکیشن هایی که بیشتر استفاده شده اند.
 • Show recently added apps: نمایش اپلیکیشن هایی که به تازگی افزوده شده اند.
 • Use Start fullscreen: نمایش منوی استارت به صورت تمام صفحه.
 • Show recently opened items in jump list on start menu or task bar: نمایش آیتم هایی که به تازگی باز شده اند.
 • با انتخاب گزینه آخر "Choose which folders appear on Start" می توانید از میان لیستی که نمایش داده می شود فولدر هایی را انتخاب کنید تا در منوی استارت نمایش داده شوند.
6
تنظیم کاشی های منوی استارت.

به صورت پیش فرض بخش کاشی ها به دو زیر مجموعه ی "Life at a glance" و "Play and explore" تقسیم می شود.

 • برای تغییر سایز کاشی ها روی آنها کلیک سمت راست کنید یا با لمس کردن و کمی نگهداشت انگشت، از منوی Resize نمایش داده شده گزینه دلخواه را انتخاب کنید.
 • برای جابجایی کاشی ها تنها کافی است آنها را بگیرید و به جایی که می خواهید بکشید.
 • برای فعال یا غیر فعال کردن کاشی های زنده، روی آنها کلیک سمت راست کنید یا با لمس کردن و کمی نگهداشت انگشت، گزینه Turn live tile off/on را انتخاب کنید.
 • برای حذف کاشی ها، روی آنها کلیک سمت راست کنید یا با لمس کردن و کمی نگهداشت انگشت، گزینه Unpin from Start  را انتخاب کنید.
7
جستجوی سریع از طریق منوی استارت.

روی منوی استارت کلیک کنید و واژه مورد نظر را تایپ کنید. آنچه تایپ می کنید در نوار جستجو نمایان می شود و با Enter کردن این واژه در کامپیوتر و فضای وب به صورت همزمان جستجو می شود.

 • این نوار جستجو با دستیار صوتی "کورتانا" Cortana مشترک است. هرچند که کورتانا می تواند به صورت صوتی فعال شود.
بخش سوم: جستجو و نصب اپلیکیشن ها
1
آشنایی با ویندوز استور(Windows Store)

اپلیکیشن های موجود در ویندوز استور، تجربه ی یکپارچه ی بیشتری به دیوایس های ویندوزی می بخشد. شما می توانید در میان هزار اپلیکیشن موجود جستجو کنید و با نصب اپلیکیشن های گوناگون، گزینه های جدیدی به بخش سرگرمی، کاربردی، اجتماعی و ارتباطی خوددر ویندوز 10 بیافزایید. 
 

2
جستجو کردن اپلیکیشن ها

از منوی استارت وارد Store شوید و جستجو را آغاز کنید. برای پیدا کردن اپلیکیشن های مورد نظر می توانید از نوار جستجو در بالا استفاده کنید یا از میان دسته بندی ها و اپلیکیشن های پیشنهادی موارد مورد پسند را انتخاب و نصب کنید.

 • توجه داشته باشید که برای استفاده از استور ویندوز می بایست با یک اکانت فعال مایکروسافت لاگین کرده باشید و تاریخ سیستم نیز به روز باشد.
3
استفاده کردن از اپلیکیشن ها

اپلیکیشن های نصب شده در منوی استارت قابل دسترسی هستند.
 

4
از ویژگی مولتی تسک (Multitask) یا چند وظیفگی سیستم عامل استفاده کنید.

اپلیکیشن ها را به کناره ها یا گوشه های دستکتاپ بکشید تا به صورت همزمان در کنار هم فعال باشند.
 

5
یک دسکتاپ جدید تعریف کنید.

ویندوز 10 به شما این اجازه را می دهد که چندین دسکتاپ با هدف های گوناگون برای خود ایجاد کنید. می توانید دسته ی به خصوصی از اپلیکیشن ها و برنامه ها را به هر دسکتاپ اختصاص دهید. تنها کافی است از طریق گزینه ی Task view روی گزینه ی New desktop کلیک کنید.
 

بخش چهارم: مسیریابی و دسترسی سریع به آیتم ها
1
با جسچرها یا حرکت های لمسی آشنا شوید.

برای آنکه بتوانید در میان منو ها و پنجره ها سریعتر به آیتم های موجود دسترسی داشته باشید لازم است که جسچرها یا حرکات لمسی به خصوصی که برای این منظور طراحی شده اند را یاد بگیرید.
 

2
یادگیری حرکات لمسی برای صفحه تاچ
 • سوییپ کردن به داخل از سمت راست (حرکت انگشت از ضلع سمت راست صفحه تاچ به داخل) > نمایش مرکز عملیات (Action center)
 • سوییپ کردن به داخل از سمت چپ (حرکت انگشت از ضلع سمت چپ صفحه تاچ به داخل) > نمایش منوی چند وظیفگی (Task view)
3
یادگیری حرکات لمسی برای تاچ پد
 • حرکت دادن 3 انگشت به سمت بالا  > نمایش منوی چند وظیفگی (Task view)
 • حرکت دادن 3 انگشت به سمت پایین  > نمایش دسکتاپ
 • حرکت دادن 3 انگشت به سمت چپ یا راست > حرکت بین برنامه های درحال اجرا
4
یادگیری کلید های میانبر ویژه ویندوز 10
 • Ctrl + دکمه ویندوز + D : اضافه کردن یک دسکتاپ جدید
 • Shift + دکمه ویندوز + دکمه چپ یا راست : سوییچ کردن از یک دسکتاپ به دسکتاپی دیگر
 • دکمه ویندوز + A : نمایش مرکز عملیات (Action center)
 • دکمه ی Fn + دکمه ویندوز + دکمه Space: اسکرینشات از صفحه
بخش پنجم: آشنایی با اپلیکیشن های پیش فرض ویندوز 10
1
استفاده از سرویس ابری مایکروسافت با نام OneDrive

با حساب کاربری مایکروسافت در دیوایس مربوطه لاگین کنید. فایل هایی که در پوشه ی OneDrive قرار دارند در فضای ابری ذخیره شده و در همه جا از طریق اینترنت در دسترس خواهند بود.
 

2
استفاده از مرورگر جدید مایکروسافت (Microsoft Edge)

مایکروسافت اج آخرین مرورگر اینترنتی مایکروسافت است که قابلیت های آن با Cortana، OneDrive و دیگر سرویس های مایکروسافت یکپارچه شده است.
 

3
استفاده از اپلیکیشن Photos

تمام تصاویر شما در اپلیکیشن Photos نگهداری می شوند. این تصاویر می توانند با سرویس ابری Onedrive مایکروسافت سینک و ذخیره شوند و در صورت نیاز با ابزار های موجود ویرایش و اصلاح شوند.
 

4
استفاده از اپلیکیشن Xbox

کامپیوتر شما اکنون می تواند تمام محتوای Xbox را در خود جای دهد. می توانید به دوستان Xbox، تاریخچه ی بازی ها، دستاوردها، فعالیت ها و پیام های خود دسترسی داشته باشید.
 

5
استفاده از اپلیکیشن Maps

با اپلیکیشن جدید Maps می توانید نقشه ها را دانلود کنید، پرینت بگیرید، وضعیت ترافیک را بررسی کنید و نقشه ها را به صورت 3D یا با دید خیابانی (Street level) جستجو کنید.
 

6
استفاده از اپلیکیشن Store

اپلیکیشن های موجود در Store نسبت به دیگر نرم افزار ها از عملکرد روانتری از خود نشان می دهند و با کاملا با ویندوز 10 یکپارچه شده اند.
 

7
استفاده از OneNote (نسخه ی یکپارچه شده با ویندوز 10)

یک دفترچه ی مجازی که جدا از مجموعه نرم افزاری آفیس، حالا در ویندوز 10 به رایگان قابل دسترس است. می توانید حتی به notebook  های خود در نرم افزار OneNote نسخه ی آفیس نیز دسترسی داشته باشید. (تنها مشکل این است که دیگر قادر به افزودن چارت ها، نمودار ها و جداول موجود در نسخه ی آفیس نیستید.)

 • اگر در هنگام جستجو به نسخه ای برخوردید که در کنار نام OneNote  شماره سال نیز در کنار آن نوشته شده بود این نسخه مرتبط با مجموعه آفیس است و اگر نسخه آفیس خریداری نشده باشد تنها برای 35 روز در دسترس خواهد بود. نسخه ی یکپارچه شده با ویندوز ویندوز 10  تنها با همان نام OneNote بدون شماره ی سال قابل تشخیص است.
بخش ششم: دسترسی به فایل ها
1
استفاده از نوار جستجو

پایین دسکتاپ سمت چپ، در نوار وظیفه یا Taskbar جای گرفته است و با تایپ نام، فایل مورد نظر قابل جستجو خواهد بود.
 

2
استفاده از File Explorer

هنگامی که File Explorer باز شد در منوی سمت چپ می توانید به تمام فولدر ها دسترسی داشته باشید. This PC در ویندوز 10 همان My Computer در نسخه های پیشین است.

 • برای آنکه با کلیک کردن بر روی File Explorer مستقیما وارد This PC شوید: از منوی View گزینه ی Options را انتخاب کنید و در تب General گزینه Open File Explorer to را به This PC تغییر دهید.
3
نمایش This PC بر روی دسکتاپ و استارت منو

برای نمایش This PC روی دسکتاپ:

 • بر روی فضای خالی دسکتاپ کلیک سمت راست کنید و گزینه ی Personalize را انتخاب کنید.
 • بر روی Themes و سپس Go to desktop icons settings کلیک کنید.
 • گزینه ی Computer را در پنجره باز شده انتخاب کنید و OK کنید.

روش دوم: آیکون This PC را از File Explorer به سوی فضای خالی در دسکتاپ بکشید.
 
برای نمایش This PC در منوی استارت:

 • بر روی This PC که حالا روی دسکتاپ ظاهر شده است کلیک سمت راست کنید و گزینه ی Pin to Start  یا Pin to Start list را انتخاب کنید.

روش دوم: بر روی This PC از File Explorer کلیک سمت راست کنید و گزینه ی Pin to Start را انتخاب کنید.
 

بخش هفتم: تنظیمات
1
آشنایی با بخش تنظیمات یا Settings

بخش تنظیمات ویندوز 10 با قرارگیری دسته بندی های جدید کاملا بازطراحی شده است. همانگونه که پیش از این نیز گفته شد، می توانید با باز کردن منوی استار در سمت چپ گزینه تنظیمات را که به شکل یک چرخ دنده است انتخاب کنید.
 

2
شخصی سازی کردن کامپیوتر

در برنامه Settings گزینه ی Personalization را انتخاب کنید. در این بخش می توانید تصویر زمینه، ظاهر صفحه در حالت قفل شده، آوا ها و غیره را تغییر دهید.
 

3
نگاهی به Action Center

در این بخش تمام نوتیفیکِیشن ها (پیام های آگاهسازی) نمایش داده شده و نگهداری می شوند.

 • تنها با یک کلیک بر روی نوتیفیکیشن، می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید و آنچه نیاز است را انجام دهید. مزیت استفاده از Action Center این است که دیگر نیازی نیست با کلیک های بسیار برنامه را باز کنید. می توانید با حرکت ماوس روی نوتیفیکیشن و کلیک بر روی علامت X حذفش کنید.
4
تنظیمات کلیدی را در یکجا اعمال کنید.

در قسمت پایین Action Center می توانید به تنظیماتی که بیش از همه با آنها سر و کار دارید دسترسی داشته باشید.
 

5
برای نمونه با یک کلیک بر روی گزینه Tablet mode ویندوز 10 آماده ی استفاده ی لمسی می شود.

اگر کامپیوتر شما دارای صفحه ی لمسی باشد، در Action Center با انتخاب حالت Tablet mode رابط کابری ویندوز 10 برای استفاده از ویژگی های لمسی تغییر می کند.
 

دیدگاه

0

دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه خود، وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید