چگونه آیفون (iPhone) گمشده خود را پیدا کنیم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

نگرانی ناشی از گم شدن iPhone تنها به دلیل مالی قضیه نیست بلکه به دلیل اطلاعات شخصی، اکانت آیتینوز iTunes و تمام آن زمانی که صرف تنظیمات و نصب برنامه های مورد علاقه کرده اید نیز هست. در اینجا روشهایی به شما نشان می دهیم که می توانید برای پیدا کردن گوشی iPhone خود از آنها استفاده کنید.

استفاده از سرویس پیش فرض اپل: Find My iPhone))
1
با استفاده از یکی از روش های زیر وارد سرویس Find My iPhone شوید.

این سرویس متعلق به کمپانی اپل (Apple) می باشد و به دارندگان محصولات اخیر اپل مانند iPad، iPod و iPhone کمک می کند که با استفاده از سیستم GPS،  دستگاه iPhone، iPod و iPad خود را ردیابی کند، از راه دور کنترل کند و اطلاعات خود را پاک کند.
نکته مهمی که با ید در نظر داشته باشید این است که سرویس Find My iPhone می بایست از پیش روی گوشی شما فعال شده باشد. این برنامه به صورت خودکار پس از راه اندازی اکانت iCloud برای اولین بار روی گوشی فعال می شود مگر اینکه خودتان این گزینه را رد کرده باشید. با استفاده از یکی از روش های زیر با وارد کردن اکانت Apple ID خود وارد سرویس Find My iPhone شوید:

 • شما می توانید با دانلود کردن برنامه Find My iPhone از طریق گوشی آیفون یکی از دوستان یا دیگر دیوایس ها مانند iPad وارد این برنامه شوید.
 • گزینه دیگر این است که با استفاده از مرورگر اینترنتی با استفاده از هر کامپیوتری وارد وبسایتwww.icloud.com  شوید و گزینه Find My iPhone را از منوی اصلی انتخاب کنید.
2
دیوایس گم شده خود را از لیست انتخاب کنید.

در صورت استفاده از وبسایت iCloud منوی Devices را از بالای صفحه انتخاب کنید و در صورت استفاده از برنامه مربوطه در iPad یا iPhone گزینه My Devices را در بالا و سمت چپ صفحه انتخاب کنید. لیست تمام دیوایس های مرتبط با Apple ID شما در این لیست نمایش داده می شود که می بایست دیوایس گم شده را انتخاب کنید.

 • مهم: در صورتی که دیوایس خود را در لیست مشاهده نکردید، نا امید نشوید. امکان دارد گوشی شما خاموش باشد و یا به شبکه دسترسی نداشته باشد. گزینه “Notify me when found” را انتخاب کنید. این گزینه به محض اینکه به شبکه اتصال پیدا کند، پیام اخطاری به ایمیل آدرس Apple ID شما ارسال خواهد کرد.
3
به مکان مشخص شده روی نقشه توجه کنید.

اگر iPhone شما به شبکه متصل باشد، سرویس Find My iPhone آخرین محل گزارش شده را روی نقشه نمایش می دهد. با استفاده از این اطلاعات می توانید بفهمید که گوشی خود را کجا گم کرده اید.  البته اگر توسط کسی دزدیده یا به محل دیگری برده نشده باشد.

4
با توجه به شرایط تصمیم مناسب بگیرید.

پس از انتخاب دستگاه گمشده در برنامه، 3 گزینه در اختیار شما قرار خواهد گرفت:

 • Play Sound: اگر گوشی شما در نزدیکی شما قرار داشته باشد می توانید با انتخاب این گزینه صدای اخطار را از سمت گوشی گم شده فعال کنید. این صدا با حداکثر بلندی ممکن از اسپیکر های دیوایس گم شده پخش خواهد شد و به شما کمک می کند آن را پیدا کنید. با انتخاب OK صدای پخش شده قطع می شود.
 • Lost Mode: با انتخاب این گزینه صفحه دیوایس شما چه از قبل دارای رمز عبور باشد و چه نباشد، قفل خواهد شد. همچنین می توانید با ارسال پیام که روی صفحه نمایش داده می شود از فردی که گوشی شما را پیدا کرده است بخواهید آن را به شما برگرداند.
 • Erase iPhone: اگر گوشی خود را برای همیشه از دست رفته می دانید، با انتخاب این گزینه می توانید تمامی اطلاعات خود را پیش از آنکه به دست کسی بیفتد، به طور کامل پاک کنید. این مورد درواقع می تواند آخرین گزینه شما باشد و بهتر است زمانی انتخاب شود که نگران باشید اطلاعات حساس یا شخصی شما به دست فرد نادرستی بیفتد. 
دیگر روش ها:
1
تماس با گوشی گم شده.

اگر همین نزدیکی ها باشد با بلند شدن صدای زنگ آن می توانید آن را پیدا کنید و در صورتی که دور از شما جایی رها شده باشد ممکن است فرد درست کاری برای پیداش شدن صاحب اصلی به تماس شما پاسخ دهد.

 • اتاق به اتاق بگردید، زیرا ممکن است جایی افتاده باشدکه صدای زنگ آن بسیار ضعیف باشد.
 • اگر در همین نزدیکی تلفن دیگری در دسترس نیست می توانید با استفاده از وبسایت ICantFindMyPhone.com صدای زنگ آیفون خود را به صدا در آورید.
2
به جا هایی برگردید که در طول روز آنجا بوده اید.

ممکن است گوشی خود را در یک مکان عمومی یا یک فروشگاه جا گذاشته باشید. از کارکنان، مسئولین و نگهبانان پرس وجو کنید ممکن است کسی گوشی را به آنها سپرده باشد یا در بخش اشیای گم شده باشد. 

3
با پلیس تماس بگیرید.

ممکن است گوشی شما توسط شخصی به آنها تحویل داده شده باشد و حتی ممکن است پس از گذشت مدت ها و در صورت بازداشت سارق دوباره به شما برگردانده شود. بهتر است گم شدن گوشی خود را اعلام کنید و مشخصات آن را در صورت تمایل ثبت کنید.

 • در صورتی که کد IMEI/MEID را در اختیار دارید، هنگام ثبت مشخصات حتما اعلام کنید. با استفاده از این کد گوشی شما حتی در صورت فروش بخ شخص دیگری نیز قابل ردگیری خواهد بود.
4
با اپراتور خط گوشی تماس بگیرید.

اگر از دزدیده شدن گوشی اطمینان دارید، هرچه سریعتر با اپراتور خط گوشی تماس بگیرید. اگرچه امکان ردگیری وجود ندارد اما با قطع کردن سرویس مرتبط با سیمکارت گم شده (سوزاندن سیم کارت)، می توانید جلوی هزینه های احتمالی از سوی سارق را بگیرید. 

روش های پیش گیرانه:
1
فعال کردن سرویس Find My iPhone.
 • مطمئن شوید دستگاه iPhone شما به آخرین ورژن iOS آپدیت شده است. دستگاه شما حداقل باید به iOS 5 آپدیت شده باشد.
 • سرویس iCloud را با استفاده از Apple ID خود فعال کنید. سرویس iCloud تنظیمات، اپلیکیشن ها، لیست تماس و غیره را در یک فضای امن متصل به اینترنت نگهداری می کند. بعدد از آپدیت دستگاه، به سمت فعال کردن سرویس iCloud راهنمایی می شوید اما اگر از این مرحله گذشته باشید باید به Settings بروید، iCloud را انتخاب و Apple ID خود را وارد کنید.
 • به settings بروید، روی iCloud تپ Tap کنید و Find My iPhone را فعال کنید.
 • اگر iPhone خود را گم کردید با استفاده از کامپیوتر شخصی و مرورگر اینترنت به سایت www.icloud.com  بروید وروی دکمه Find My iPhone کلیک کنید.
 •  با استفاده از محصولات دیگر اپل مانند iPhone، iPad یا iPod و برنامه Find My iPhone می توانید محل iPhone خود را تخمین بزنید. 
2
استفاده از اپلیکیشن "iHound".

این اپلیکیشن را بر روی iPhone  خود نصب کنید. این برنامه رایگان است و هنگامی که گوشی شما به اینترنت وصل می شود شما را از محل خودش آگاه می کند. این برنامه برای مواقعی مفید واقع می شود که گوشی شما خاموش است و شما قادر به کنترل آن از راه دور نیستید اما به محض روشن شدن و اتصال به اینترنت شما را آگاه می کند.

3
استفاده از برنامه iLocalis .

 به شما این امکان را می دهد که از طریق وبسایتش گوشی خود را ردیابی کنید. این امکان وجود دارد که در صورت تغییر سیم کارت به شماره جدید دسترسی داشته باشید. نکته منفی این است که برای استفاده از این برنامه گوشی شما باید جیل بریک (Jail Brake) شده باشد.

نکته ها: 
 • همیشه بر روی iPhone خود پسورد داشته بشاید تا در صورت دزدیده شدن حداقل از محفوظ ماندن اطلاعات خود مطمئن باشید.

 • به خودتان عادت دهید که قبل از خروج از هر مکانی، مانند رستوران، کافه، کتابخانه، خانه دوستان و ... چندین بار چک کنید که تمامی وسایل شخصی خود مانند دسته کلید و گوشی را به همراه داشته باشید.

 • بعد از پاک کردن اطلاعات از راه دور، با استفاده از سویس iCloud می توانید آخرین اطلاعات خود را که با این سرویس Backup گرفته اید، دوباره بازیابی (Restore) کنید.

 • توجه داشته باشید که در صورت اطمینان از سرقت گوشی یا دور بودن از محل بهتر است گزینه Play sound را فعال نکنید زیرا ممکن است اتفاقی غیر قابل پیش بینی برای دستگاه شما توسط فرد سارق رخ دهد. 

 • اگر از دستگاه خود نسخه پشتیبان یا Backup گرفته باشید می توانید بی هیچ نگرانی اطلاعات را بازیابی کنید.