چگونه از سفید شدن موها جلوگیری کنیم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

از آنجایی که به باور عموم سفید شدن موها یکی از نشانه های پیری است، کاملا قابل درک است که بخواهید از سپیدی موها جلوگیری کنید. بر اساس مطالعات انجام شده، افراد سفیدپوست در میانه 30 سالگی، افراد زرد پوست در اواخر 30 سالگی و افراد سیاه پوست در میانه 40 سالگی موهایشان شروع به سفید شدن می کند. خوشبختانه روش هایی برای جلوگیری از بیشتر شدن موهای سفید، پوشاندن و معکوس کردن روند سفیدی موها وجود دارد که می توانید در این نوشتار دنبال کنید.

بخش اول: آشنایی با علل سفید شدن موها
1
مهمترین عامل سفید شدن موها ژنتیک است.

اگرچه بیشتر افراد عموماسفید شدن موها را با افزایش سن در ارتباط می دانند اما هیچ سن بخصوصی را نمی توان برای سفید شدن موها در فرد پیشبینی کرد.

 • بعضی افراد حتی در دوران نوجوانی موهای سفیدی در لابه لای مو های خود مشاهده می کنند، در حالی که فرد دیگری در میان سالی موهایش شروع به سفید شدن می کند. از آنجایی که سفیدی موها عمدتا به ژنتیک وابسته است، اگر پدر و مادر شما اوایل جوانی موهایشان سفید شده باشد، شما نیز احتمالا در همان سن سفید شدن مو ها را تجربه خواهید کرد.
 • همچنین نژاد افراد بر روی زمان سفید شدن موها نقش دارد. افراد سفیدپوست در حدود 35 سالگی، مردمان نژاد آسیای شرقی در نزدیکی 40 سالگی و سیاه پوستان در میانه ی 40 سالگی موهایشان سفید می شود.
2
کاهش تولید ملانین در ریشه مو باعث سفیدی موها می شود.

با کاهش و توقف تولید پیگمنت ها (مانند ملانین که به مو ها رنگ می بخشد) توسط سلولهای "رنگ – زا" در ریشه مو، مو ها کم رنگ و در نهایت به سپیدی می گراید.

 • همچنین ذکر شده است که ساخته شدن پروکسید هیدروژن در فولیکول های مو نیز می تواند رنگ موها را سفید کند.
 • اگرچه باور عمومی سفید شدن موها را در جوانی به عوامل استرس زا ارتباط می دهد اما این نظریه هیچگونه پایه و اساس علمی ندارد. هرچند استرس می تواند بر سلامت عمومی بدن از جمله ریزش مو تاثیر منفی داشته باشد.
3
به دیگر عوامل تاثیرگذار در سفیدی موها توجه کنید.

گاهی ریزش موهای پیش از موعد می تواند به دیگر عوامل ژنتیکی یا بیماری های خود ایمنی مرتبط باشد.

 • بیماری های خاص که سپید شدن موها می تواند در نتیجه آنها رخ دهد عبارتند از: Vitiligo یا ویتیلیگو (اختلال تیروئید) و آنمی یا کم خونی. مشکلات غده هیپوفیز نیز می تواند یکی از عوامل باشد.
 • بنابراین، اگر موهایتان پیش از زمانی که انتظار می رود درحال سفید شدن است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
بخش دوم: جلوگیری از سفید شدن موها
1
از یک رژیم غذایی سالم مخصوص تقویت موها پیروی کنید.

رعایت کردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل می تواند نقش بسیار بزرگی در سلامت موها داشته باشد. پس بهتر است مطمئن شوید که رژیم غذایی شما تمام ویتامین ها و مواد مغذی کمک کننده به جلوگیری از سفیدی موها را شامل شود.

 • به اندازه کافی پروتئین مصرف کنید ( موها از پروتئین ساخته شده اند). میوه، سبزیجات و دانه های سبوسدار را فراموش نکنید. برای آبرسانی نوشیدن آب کافی را فراموش نکنید.
 • مخصوصا مهمتر اینکه مطمئن شوید ویتامین B12 و زینک به اندازه کافی به شما می رسد. اگر در رژیم غذایی  شما به اندازه کافی ویتامین B12 و زینک گنجانده نشده است می توانید از مکمل های حاوی این مواد به صورت قرص استفاده کنید.
 • همچنین اطمینان از دریافت کافی ویتامین های A، C و E به همراه مواد معدنی مانند آهن، مس و اسید فولیک.
 • بایوتین (Biotin) که گاهی ویتیمین H گفته می شود، دیگر ویتامینی است که برای سلامت و رنگ طبیعی موها ضروری است. این ویتامین در خیار، جو و بادام یافت می شود.
2
از محصولات آرایشی بی کیفیت موی سر خودداری کنید.

محصولات بی کیفیت موی سر، پر هستند از مواد شیمیایی مانند سولفات ها، فسفات ها، کلر و آمونیاک که با خشک کردن مو ها و تضعیف ریشه مو، احتمال سفید شدن موها را افزایش می دهند. پس باید از محصولاتی استفاده کنید که در آنها بیشترین مواد طبیعی استفاده شده باشد.
 

3
به طور منظم به سر خود را ماساژ بدهید.

ماساژ دادن سر، باعث تحریک خون رسانی به پوست سر می شود و به رشد طبیعی موها کمک می کند. درصورت امکان برای ماساژ دادن سر از روغن بادام یا نارگیل استفاده کنید، زیرا به رطوبت ریشه مو کمک می کند.
 

4
سیگار کشیدن را ترک کنید.

بر اساس یک مطالعه، احتمال سفید یا خاکستری شدن موها در افراد سیگاری در مقایسه با دیگر افراد 4 برابر بیشتر است.  همچنین سیگار کشیدن باعث می شود که موهای سر بیجان و شکننده به نظر برسند و بیشتر مستعد ریزش باشند.
 

5
ملانکور (Melancor) مصرف کنید.

"ملانکور" محصولی است به صورت قرص که با تحریک تولید ملانین در فولیکول های مو، رنگ طبیعی مو را بازسازی می کند. این محصول کمک می کند که دوباره رنگ طبیعی موهای خاکستری بازیابی شود و همجنین از سفید شدن مو های جدید جلوگیری می کند. باید روزانه یک عدد مصرف شود و هیچ عوارض جانبی رایجی ندارد.
 

6
استفاده از روش های موقت.

اگر علاقه ای به رنگ کردن مداوم موهای خود ندارید می توانید برای حل مشکل از روش های پیشنهادی زیر استفاده کنید. 

 • از ریمل موی سر استفاده کنید. همانگونه که از نامش پیدا است یک ریمل مخصول موهای سر است. اگر تعداد موهای سفید سر انگشت شمار باشند می توان از این محصول برای پوشیدن دانه به دانه ی موهای سفید استفاده کرد.
 • پوشش دهنده ریشه مو. با استفاده از این محصول می توانید به ریشه ی موها اسپری کنید تا سفیدی ریشه های مو گرفته شود. همچنین به پر پشت تر نشان دادن موها کمک میکند. با یک بار شامپوکردن موها شسته می شود.      
 • از شامپو رنگ استفاده کنید. این نوع شامپو با رنگی مشابه رنگ طبیعی موها، رنگ یکدستی به تمام موها می بخشد که تا 3 بار شستشو دوام خواهد داشت.
7
موهای خود را رنگ کنید.

در صورتی که بیش از %40  مو های شما سفید شده است، این روش گزینه ی خوبی برای پوشاندن موهای سفید به رنگ مورد نظر خواهد بود.

 • رنگ کردن موهای سفید برای آنکه با دیگر بخش های موی سر یکدست شود نیاز به مهارت دارد. بهتر است برای این منظور به یک فرد با تجربه یا حرفه ای مراجعه کنید.
 • توجه داشته باشید که این روش نیاز به مراقبت و رنگ کردن منظم موها دارد زیرا ریشه های موی سفید پس از رشد نیاز به رنگ دوباره دارند.
8
موهای سفید به شما یک کاراکتر منحصر به فرد می دهد.

امروزه سفید شدن زودهنگام موها مانند گذشته پدیده ی غریبی نیست و اطرافیان با توجه به دیگر ویژگی های فیزیکی به سلامت و جوانی شما پی خواهند برد. همچنین می توان افراد مشهور بسیاری را نام برد که سفید شدن موها در آنها به یک ویژگی بدل شده و بر جذابیت آنها افزوده است. از این میان می توان ریچارد گیِر و جورج کلونی را به عنوان نمونه نام برد.

نکته ها: 
 • این موضوع که کندن موهای سفید باعث ضخیم شدن و بیشتر شدن آنها می شود، حقیقت ندارد. با کندن یک تار موی سفید، پس از مدتی تقریبا 15 روز موی سفیدی دیگری در همان نقطه رشد خواهد کرد. علت سفیدی دوباره مو این است که فولیکول مو سلول رنگدانه خود را از دست داده است و تنها موی سفید تولید می کند. با این همه، کندن موهای سفید از ریشه به هیج وجه توصیه نمی شود زیرا کندن مداوم می تواند باعث آسیب به فولیکول، ایجاد عفونت و حتی ایجاد کچلی موضعی شود. 

 • از آنجایی که مو با سفید شدن دچار تغییر ساختار شده و خشکتر و شکننده تر می شود، می بایست از شامپوی ملایم تر یا حالت دهنده که مو هارا مرطوب نگه دارد استفاده کنید. همچنین تا جای امکان از سشوار استفاده نکنید و هر روز مو ها را شامپو نزنید. 

 • معمولا موهای بدن پس از موهای پوست سر شروع به سفید شدن می کنند. 

 • سفید شدن زود هنگام مو های سر به معنای پیری زودرس و کاهش عمرفرد  نیست.  بر اساس مطالعه ای که بر روی 20 هزار زن و مرد انجام شده است، هیچگونه رابطه ای بین مرگ و میر و میزان موهای سفید یا ریزش مو یافت نشده است. 

دیدگاه

0

دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه خود، وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید