چگونه از نخ دندان استفاده کنیم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

استفاده از نخ دندان به صورت روزانه جرم و پلاک شکل گرفته روی سطح دندان ها را در جایی که مسواک دسترسی ندارد از بین می برد. با استفاده روزانه از نخ دندان شانس داشتن دندان هایی سالم را برای تمام طول عمر افزایش می دهید و ریسک بیماری های لثه را نیز کاهش می دهید. نخ دندان همچنین به از بین بردن بوی بد دهان کمک می کند. اگر به طور مرتب مسواک می زنید و از خراب شدن دندان هایتان متعجب شده اید، قطعه پازل گم شده استفاده از نخ دندان است. برای داشتن دندان هایی سالم، در ادامه چگونگی استفاده از نخ دندان را گام به گام دنبال کنید.

گام های مقاله
1
از یک نخ دندان مناسب استفاده کنید.

انواع گوناگونی از نخ دندان در بازار موجود است که می توانید با توجه به تمایل شخصی خود یک نمونه را انتخاب کنید. نخ دندان موم دار یا بدون موم، نخ دندان طعم دار یا بدن طمع. آنچه در مورد انتخاب نخ دندان نیاز است که بدانید:
جنس نخ دندان در دو نوع اصلی:

 • نایلونی (چندین رشته ای): این نوع نخ دندان از درهم تنیده شدن چندین تار نایلونی ساخته شده است که به آن خاصیت رشده ای می دهد و امکان از هم گسستن آن نیز وجود دارد. این نوع نخ دندان در دو نوع موم دار و بدون موم موجود است.
 • PTFE (تک رشته ای): این نوع نخ دندان از یک تک رشته ساخته شده است و در تنگ ترین منافذ بین دندانی نیز جای می گیرد.

در هنگام انتخاب نخ دندان به این نکات توجه کنید:

 • اگر فاصله ی بین دندان های شما زیاد است، نمونه های نواری یا حتی نوع "سوپر فلاس" که برای دندان های ارتودنسی شده مناسب است می تواند برای شما نیز بهترین انتخاب باشد.
 • نخ دندان تک رشته ای کمی گران تر است اما به راحتی در بین دندان ها جای می گیرد و احتمال پاره شدن آن هم کمتر است. هر بسته از این نوع نخ دندان برای مدت طولانی دوام خواهد داشت، بنابراین  استفاده از نخ دندان غیر نایلونی در نهایت می تواند به صرفه تر باشد.
2
دو انتهای یک تکه نخ دندان 45 تا 60 سانتی متری را دور انگشتان وسط بپیچید.

بسیاری از افراد پس از مسواک زدن از نخ دندان استفاده می کنند. این روش کمک می کند که ذرات باقی مانده غذا را پیش از آغاز به استفاده از نخ دندان، از سطح دندان ها پاک کند؛ هرچند مسواک زدن پس از استفاده از نخ دندان، کمک می کند که فلوراید بیشتری به قسمت های بین دندان ها نفوذ کند و باقیمانده ها را نیز پس از استفاده از نخ دندان پاک می کند.
 

3
نخ دندان را بین انگشت اشاره و انگشت شست هر دو دست نگه دارید.

میزان نخ دندانی که بین دو دست نگه داشته می شود می بایست بین 7 تا 9 سانتی متر باشد. این همان درازای لازم برای کشیدن نخ دندان در لا به لای دندان ها است.
 

4
از انگشت شست برای کشیدن نخ دندان در لابه لای دندان های بالایی استفاده کنید.

پیشنهاد این است که از انگشت شست  برای دندان های بالایی و از انگشت اشاره برای کشیدن نخ دندان در لا به لای دندان های ردیف پایین استفاده کنید. اما شما می توانید به همان گونه ای که برای شما راحت تر است نخ دندان را در میان دندان ها حرکت دهید.
 

5
با ملایمت نخ دندان را لا به لای دندان ها بکشید.

مهم نیست که با کدام دندان شروع می کنید، تنها موضوع مهم این است که نخ دندان روی سطح تمام دندان ها بدون استثنا کشیده شود. بیشتر افراد تمایل دارند که با دو دندان جلویی در بالا یا پایین شروع کنند. هنگامی که یک منطقه را برای شروع انتخاب کردید، نخ دندان را با ملایمت بین دندان ها و خط لثه بکشید. می بایست این عمل با دقت و به دور از شدت بیش از اندازه انجام شود؛ در غیر این صورت، خطر جراحت و خونریزی لثه وجود دارد.

 • با نخ دندان به میان لثه ضربه نزنید. تنها یک مالش ملایم و با ظرافت نخ دندان در میان دندان ها و خط لثه، نه مجموعه ای از ضربات خشن و بی هدف در لا به لای دندان ها.  
6
هنگامی که نخ دندان با لثه تماس پیدا کرد، با یک حرکت ملایم "C" مانند به بالا و پایین محل را تمیز کنید.

بعد از این که نخ دندان در میان دو دندان جای گرفت، می بایست با ایجاد یک خمیدگی به دور پایه ی دندان، نخ دندان را تا کمی زیر خط لثه پایین بیاورید (به صورت ایده‌آل در حدود 2 تا 3 میلیمتر). هنگامی که نخ دندان در محل ذکر شده جای گرفت، به سمت بالا و پایین حرکت دهید تا محل با دقت زیر و رو شود. این روش کمک می کند که خط اتصال دندان ها با لثه به خوبی تمیز شود.

 • همچنین با حرکت دادن نخ دندان به عقب و جلو، به خراشیدن بیشتر جرم های دندان کمک کنید. پس از اتمام کار نخ دندان را با ملایمت به سمت خارج هدایت کنید.
7
روند ذکر شده را برای تک تک دندان ها تکرار کنید.

فراموش نکنید که برای هر دندان به صورت تک به تک نخ دندان بکشید. همزمان نخ دندان را به دور لثه یک دندان و لثه دندان دیگر نپیچید. انجام این کار، دقت روند پاک سازی را کم می کند و احتمال جراحت لثه ها را بالا می برد. با باز کردن مقداری از نخ دندان پیچیده شده دور انگشتان وسط، می توانید نخ دندان تمیزی برای پاک کردن دندان های جدید در اختیار داشته باشید. اگر نخ دندان تمیزو مناسب برای پاک کردن لا به لای دندان ها به انتها رسیده است می توانید از یک تکه نخ دندان تمیز دیگر برای به پایان رساندن روند پاکسازی دندان ها استفاد کنید.

 • برای رسیدن به تکه ای تمیز از نخ دندان، کافی است نخ دندان را از انگشت یک دست باز کنید و دور انگشت دست دیگر بپیچید.
 • ممکن است در پی روند پاکسازی دندان ها، کمی خونریزی مشاهده شود. این موضوع به معنای این است که در واقع لثه های شما نیاز دارند که در جلسات بیشتری نخ دندان کشیده شود. خونریزی لثه معمولا افراد را از ادامه استفاده از نخ دندان باز می دارد، زیرا نمی توانند با درد حاصل از خونریزی کنار بیایند. اما باید توجه داشته باشید که تورم و خونریزی به مرور زمان و هنگامی که استفاده از نخ دندان به یک عادت بدل شود، کاهش خواهد یافت.
8
بخش پشتی دندان های آسیاب انتهایی را فراموش نکنید.

بیماری های لثه و پوسیدگی دندان ها معمولا در دندان های عقب رخ می دهند. ممکن است دسترسی به این بخش از دندان ها سخت باشد اما نباید از این بخش اساسی از دندان ها چشم پوشی کرد. با ملایمت نخ دندان را بین لثه و دندان های آسیاب عقب بکشید و با احتیاط هر دو سمت نخ دندان را در حالی که محل را زیر و رو می کنید به سمت خودتان بکشید.
 

9
پس از پایان استفاده از نخ دندان، دهان را با استفاده از دهان شویه یا آب بشووید.

شست و شوی دهان پس از کشیدن نخ دندان می تواند به پاک شدن دهان از ذرات جدا شده و به جا مانده کمک کند. همچنین در پایان به دهان حس تازگی و تمیزی بیشتری می بخشد.

 • استفاده از دهان شویه کلرهگزیدین (chlorhexidine)، تقریبا تمام بقایای باکتری ها را به صورت کامل نابود می کند و یک پوشش محافظ روی لثه و دندان هایی که روی آنها نخ دندان کشیده شده است ایجاد می کند.
10
حداقل یکبار در روز روی دندان ها نخ دندان بکشید.

انجمن دندان آمریکا (ADA) توصیه می کند که استفاده از نخ دندان برای 2 تا 3 دقیقه انجام شود اما حتی 60 ثانیه استفاده از نخ دندان به صورت روزانه، می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای بر روی سلامت لثه ها و دندان ها داشته باشد. بسیاری از افراد پیش از خواب از نخ دندان استفاده می کنند اما اگر غذایی خورده اید که ذرات آن در میان دندان ها باقی مانده است (مانند ذرت) می توانید بلافاصله از نخ دندان استفاده کنید. به یاد داشته باشید که استفاده بیش از حد از نخ دندان نیز می تواند به لثه آسیب برساند. تنها یک بار در روز می تواند کافی باشد.
 

11
در صورتی که به استفاده از نخ دندان به روش سنتی تمایلی ندارید یا برایتان امکان پذیر نیست، روش های جایگزین دیگری را در نظر داشته باشید.

استفاده از نخ دندان به میزان قابل ملاحظه ای احتمال بیماری های لثه و پوسیدگی دندان ها را کاهش می دهد چنان که می بایست به یک بخش مهم از برنامه بهداشت روزانه شما بدل شود. اگ استفاده از نخ دندان به روش سنتی آن برایتان امکانپذیر نیست، برای پاک کردن فضای بین دندان ها، از یکی از روش های زیر استفاده کنید:

 • گیره نخ دندان: یک وسیله ی Y شکل است که نخ دندان را نگه می دارد. برای آنهایی که به اندازه کافی با استفاده نخ دندان به روش سنتی راحت نیستند.  
 • سوپرفلاس (Superfloss): در فضای بیشتر موجود در میان دندان ها بازتر شده و برای جای گرفتن در فضا های کوچکتر بین دندانی، فشرده می شود. این نوع نخ دندان برای افرادی مناسب است که بین چندین دندان آنها فاصله وجود دارد.
 • عبور دهنده نخ دندان: این وسیله استفاده از نخ دندان را برای افرادی که روی دندان هایشان کار شده است (پل دندانی، ارتودنسی و غیره) بسیار راحت تر می کند.
 • دستگاه جرم گیر واترجت: بهتر است از این وسیله علاوه بر نخ دندان استفاده شود. جرم گیر واتر جت یا "واترپیک"، دستگاهی است که آب را با فشار زیاد به سمت دندان ها هدایت می کند و می تواند با از میان بردن ذرات غذا در میان دندان ها به کاهش بیماری های لثه و کاهش خونریزی لثه کمک کند. توجه داشته باشید که این روش نباید به عنوان جایگزینی برای نخ دندان استفاده شود.
نکته ها: 
 • دست های خود را پیش از استفاده و پس از استفاده از نخ دندان بشویید. 

 • اگر احساس می کنید که استفاده از نخ دندان در میان دندان ها طعم عجیب و پلاستیک مانندی دارد، می توانید از نمونه های طعم دار نعنایی یا آدامسی استفاده کنید. 

 • بر اساس مقاله منتشر شده در مجله پريودنتولوژی (Periodontology)، رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد. 

 • در صورتی که دندان های شما دارای سیم ارتودنسی، پل دندانی و دیگر موارد اینچنینی  هستند بهتر است برای آگاهی از شیوه صحیح تمیز کردن دندان ها با دندانپزشک خود مشورت کنید. 

 • اگر جای گرفتن نخ دندان در میان دندان ها برایتان سخت است از نمونه های موم دار استفاده کنید. 

 • اگر نگه داشتن نخ دندان برای تمیز کردن دندان های عقب برایتان سخت است، از یک گیره نخ دندان استفاده کنید. 

 • ممکن است برای چند روز تا زمانی که جرم وپلاک دندان و باکتری های موجود از بین بروند و لثه درمان شود، خونریزی لثه ها ادامه داشته باشد. 

 • از یک نخ دندان بیش از یکبار استفاده نکنید، نخ دندان پس از استفاده فرسوده می شود، باکتری ها را به خود جذب می کند و درنتیجه تاثیر مثبت خود را از دست خواهد داد. 

 • اگر لثه ی شما پس از استفاده از نخ دندان درد می کند، با استفاده از انگشت ها با ملایمت کناره های دندان یا دندان های مورد بحث را ماساژ دهید. 

 • اگر خونریزی لثه پس از هفته اول استفاده از نخ دندان همچنان ادامه داشت، در این مورد با دندان پزشک خود تماس بگیرید. خونریزی لثه می تواند به دیگر دلایل پزشکی مرتبط باشد. 

منابع

دیدگاه

0

دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه خود، وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید