چگونه بامزه و شوخ طبع باشیم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

شوخ طبعی با مسخره کردن، دست انداختن و بی احترامی کردن فرق می کند. شوخ طبعی در واقع نوعی توانایی هوشمندانه و هنرمندانه است، که دیگران را وادار می کند بی اختیار بخندند. داشتن حس شوخ طبعی مزایای بسیاری دارد. به شما کمک می کند که نیمه روشن تر زندگی را ببینید و با هاله ای از انرژی مثبت که لبخند و شادمانی را به دنیای پیرامون می تاباند، باعث موفقیت باورنکردنی شما در تمامی جنبه های زندگی (کاری، احساسی و اجتماعی) می شود. حس شوخ طبعی سلاحی است که همیشه و در هر شرایطی باید به همراه داشته باشید؛ اما چگونه؟ شوخ طبع بودن چندان هم آسان نیست. برای بدل شدن به فردی شوخ طبع، بامزه و دوست داشتنی ادامه مطلب را از دست ندهید.

بخش اول: آمادگی
1
به حس شوخ طبعی ذاتی و درونی خود اعتماد کنید.

چندین نکته که قبل از شروع، باید به خاطر بسپارید: اولین نکته این است که، شوخ طبع بودن مانند یک لباس تک سایز نیست، که تنها به تن بعضی افراد بنشیند. هر کس می تواند به گونه ای مخصوص به خودش، شوخ طبع و با مزه باشد. چیزی که شما را شوخ طبع می کند، تنها منحصر به شما و نوع نگاه و برداشتی است که از دنیای پیرامون خود دارید. به این باور برسید که هر کسی در وجود خود، یک حس شوخ طبعی ذاتی و منحصر به فرد دارد؛ همانطور که یک کودک 4 ماهه می تواند لبخند را به لب اطرافیان خود بنشاند، شما نیز با کسب مهارت های لازم می توانید دنیایی را از خنده روده بر کنید. تنها کاری که در ابتدا باید بکنید این است که، حس شوخ طبعی ذاتی خود را بیرون بکشید:

 • مواردی که باعث خنده شما می شود را پیدا کنید. این موارد احتمالا باعث خنده دیگران نیز خواهد شد. به هر حال باید به خاطر داشته که ممکن است همه نتوانند طنز موجود در کلام یا رفتار شما را درک کنند و این کاملا طبیعی است. تمامی موارد بامزه و خنده دار موجود در کتاب ها، فیلم ها، سریال ها، شعر ها، تکه کلام ها، شایعات، برنامه های طنز و غیره را، در ذهن یا روی برگ کاغذی یادداشت کنید.
 • ببینید چه چیزی در این موارد باعث خنده شما می شود. اگر می خواهید بامزه و شوخ طبع شوید، باید کمی در این مورد مطالعه و بررسی کنید. خبر خوب این است که، این مطالعات و بررسی ها قرار نیست خسته کننده باشند، بلکه قرار است مفرح باشد و در این بین به شما خوش بگذرد. تنها کافی است وقتی که چیزی بامزه را می بینید یا می شنوید، از خود بپرسید: چرا این مطلب به نظر من بامزه و خنده دار می آید؟ مدام این سوالات را از خود بپرسید و برای آنها به دنبال جواب مناسب باشید. هرچه بیشتر وارد عمق دلایل واقعی این موارد بشوید، احتمال آنکه بتوانید جوک ها، تکه کلام ها و موارد خنده دار مشابه را خودتان خلق کنید، بالا می رود.
 • کارهای با مزه و خنده دار انجام دهید و از چیزهایی که شما را به خنده وا می دارد لذت ببرید. مجلات فکاهی بخوانید، جوک های خود را برای کودکان تعریف کنید و دنیای پیرامون خود را با فعالیت های خنده دار و شادی آور پر کنید. ایجاد حس شوخ طبعی، به معنای خندیدن هرچه بیشتر به چیز هایی است که دیگران را نیز به همان اندازه می خنداند.

 

 

2
بیاموزید چه چیز هایی با عث خنده ما انسان ها می شود.

دومین چیزی که باید بدانید، فرایند خندیدن است. خندیدن یک واکنش نا آگاهانه در برابر محرک هایی است که در اثر فعل و انفعالات پیچیده در مغز شکل می گیرند. هرچند که میتوان جلوی خنده را گرفت، اما نمیتوان آنرا به صورت آگاهانه بازتولید کرد. چنین خنده ای بسیار مصنوعی و غیر طبیعی جلوه می کند. خوشبختانه، خندیدن بسیار مسری است و احتمال خندیدن ما در حضور دیگران، 30 برابر بیشتر است. به هر حال، خنداندن دیگران به یک ظرافت و شوخ طبعی واقعی احتیاج دارد؛ چیزی بیشتر از روخوانی جوک های تکراری و قدیمی.
 

 • 3 چیز، بیش از همه ما را به خنده وا می دارد:

1. احساس برتری نسبت به شخصی که رفتاری احمقانه دارد.

2. تفاوت بین انتظارات ما از چیزی و نتیجه حقیقی و غیر منتظره آن.

3. واکنش عصبی و تسکینی در برابر اضطراب و تشویش ذهنی.

دلایل "اول" و "سوم" در واقع توضیحی هستند برای این مطلب که خندیدن باعث می شود احساس بهتری نسبت به خودمان پیدا کنیم، درحالی که دلیل "دوم" برای خندیدن، راهی است برای درک بهتر و راحت تر دنیای پیرامون. به هر حال هر سه عامل بسیار مهم و حیاتی هستند.
کودکی را در نظر بگیرید که به زبان خودمانی کاری "خنگولانه" انجام می دهد و گاهی نیز باعث آسیب رساندن به خودش می شود؛ در این بین اگر واکنش شما مثبت و همراه با خنده و شوخی باشد، کودک شما علاوه بر درک اشتباهش راحت تر با موضوع یا درد احتمالی از کار اشتباهش کنار می آید. اما اگر واکنش شما منفی و با چهره نگران و عصبی همراه باشد، کودک را به مراتب بیش از یک واکنش نرمال و طبیعی دچار تشویش و نگرانی می کند. اتفاقات ناخوشایند (برای ما بزرگسالان نیز) همه روزه در حال رخ دادن است و دوای آنها هم چیزی نیست جز، "خنده و انرژی مثبت".
 

 • در مورد تقابل انتظارات و نتایج حاصله فکر کنید. (تعریف قلمبه این تقابل: ناهمخوانی شناختی). انتظارات ما بر اساس نتایج مشابه پیشین شکل می گیرد و هنگامی که این انتظارات به نتایج غیر قابل انتظاری ختم می شوند، مارا شگفت زده یا سوپرایز می کنند. این سوپرایز شدن همان دلیلی لست که باعث خنده ما می شود. کمدین "جکی مِیسون"، با استفاده از همین موضوع می گوید: پدربزرگم همیشه میگفت، "مراقب پولت نباش، مراقب سلامتیت باش". درست همون موقعی که مراقب سلامتیم بودم، یه نفر پولامو دزدید. حدس بزنید کی بود؟ پدربزرگم! این جوک بر اساس این انتظار و توقع ما که: پدربزرگ و مادربزرگ ها همیشه آدمای خوب، دوست داشتنی و بی آزاری هستند، شکل گرفته است و قسمت خنده دار ماجرا اینجاست که پدربزرگ داستان ما، بدجنس، کلک و دو دره باز است!
 • چیز های متفاوت در موقعیت های متفاوت باعث خنده افراد متفاوت می شوند. درنظر گرفتن این موضوع که چه وقت فردی به نظر نمی رسد که به جوک شما واکنش مثبت نشان دهد، بسیار اهمیت دارد. بعضی افراد دارای حس شوخ طبعی بسیار ضعیفی هستند؛ بعضی به دلیل خلق و خوی خشکشان، خیلی سخت می خندند و بعضی تنها به کمدی های فیزیکی می خندند. بعضی به جکهای ساده، سطحی با مضمون و اشارات مستقیم می خندند و بعضی به جکهایی با عمق و لایه های بیشتر همراه با اشارات غیر مستقیم به خنده می آیند. جوک های شما باید همزمان با تمامی ویژگی های لازم مانند شخصیت پردازی، تغییر لحن و حرکات فیزیکی مرتبط و گاها کمدی همراه باشد. ممکن است هیچ کس خلبانی هلیکوپتر را بلد نباشد، میلیونر نباشد یا اصلا بچه ای نداشته باشد اما بیشتر افراد می دانند سریع حرکت کردن، پولدار بودن یا عمیقا کسی را دوست داشتن چه حسی دارد. بنابراین جوک های شما باید موضوعاتی را در بر بگیرد که برای همه قابل فهم و در عین حال دارای عمق و ظرافت خاصی باشد. به علاوه تمام احساسات مشترک فرهنگی یا اجتماعی یک جمع به خصوص را نیز باید در نظر بگیرید.
بخش دوم: درک چرایی بامزه یا خنده دار بودن یک چیز
1
ذهن ها را منحرف کنید.

به طور خلاصه، شوخ طبع بودن وابستگی شدیدی به زمانبندی مناسب برای کسب بیشترین نتیجه از یک مفهوم بخصوص دارد. زمانبندی، یک عامل ضروری برای غافلگیر کردن است و آن مفهوم بخصوص نیز ساختار کلی جوک یا شوخی شما را شکل می دهد. منحرف کردن ذهن، تکنیکی است که به آمادگی ذهن برای غافلگیر شدن کمک میکند. این همان جایی است که شما بین انتظار فرد و نتیجه حاصله، تفاوت ایجاد می کنید. درست همان کاری که افراد تردست و شعبده باز با منحرف کردن ذهن و توجه افراد انجام می دهند.

 • این تکنیک بر اساس وارونه جلوه دادن فرضیات، بازی با کلمات و استفاده از نکات انحرافی کار می کند. برای مثال: "چرا قواص ها به پشت توی آب می پرند؟ جواب: چون اگه به جلو بپرند، میفتند توی قایق". در این مثال، ذهن به طور خودکار به دنبال جواب منطقی می گردد و در حالی که درگیر پیدا کردن جواب است، به ناگاه با جوابی روبه رو می شود که خب به نوعی با یک پیش فرض متفاوت، درست هم جلوه می کند و تمام این غافلگیری درصورت درک درست جوک، منجر به خنده می شود.  
2
به مکان های خسته کننده با فضای خشک و جدی بروید.

خوب است بدانید هرچه جو جدی تر باشد، راحت تر می توان از عنصر غافلگیری برای شوخی کردن استفاده کرد. برعکس، در فضای شاد و خودمانی که همه انتظار شوخ طبعی را داشته باشند، خیلی سخت تر می توان از عنصر قافلگیری استفاده کرد.

 • به همین دلیل استفاده از عنصر غافلگیری، در بسیاری از فیلم ها قسمت های خنده دار فیلم در جدی ترین صحنه ها جا داده می شود که مخاطب انتظارش را ندارد. به همین میزان، خنداندن افرادی که به تماشای فیلم ها یا برنامه های کمدی می روند، سخت می شود.
 • موقعیت های جدی خیلی شبیه به مکان های خشک و جدی هستند.  بسیاری از شوخی های ما در شرایط و موقعیت های جدی روزمره رخ می دهند و باعث بیشترین خنده می شوند. هرچه سریع تر این  واقعیت را درک کنید و آنرا به حس شوخ طبعی خود پیوند بزنید، درصد موفقیت خود را برای خنداندن دیگران افزایش می دهید. در یکی از جلسات پارلمان، یکی از نمایندگان در حال سخنرانی از چرچیل می پرسد: "آقای چرچیل، آیا شما حتما "باید" هنگام  صحبت های من چرت بزنید؟" چرچیل در جواب می گوید: "خیر، کاملا اختیاریه".
3
وقتی که تنور داغ است بچسبانید.

زمانبندی مناسب بسیار اهمیت دارد؛ زیرا اگر شما بیش از اندازه به مغز فرصت بدهید تا روی موقعیت یا شوخی شما کار کند، لحظه خنده دار ماجرا نادیده گرفته خواهد شد. احتمالا این همان دلیلی است که باعث می شود مردم به جوک های تکراری نخندند؛ چراکه، این آمادگی ذهنی پیشین، حس طنز داستان را کاهش می دهد. باید خیلی سریع قبل از آنکه دیر شود، واکنش به موقع نشان دهید و جوک یا شوخی خود را عملی کنید.
 

 • تکه پرانی و حاضر جوابی از آن نوع شوخی هایی هستند که به زمان بندی مناسب احتیاج دارند، اگرنه به خودی خود به هیچ وجه خنده دار نیستند. باید خیلی سریع و به شکل مناسب مطرح شوند. مثالی دیگری می آوریم از وینستون چرچیل که به حاضر جوابی معروف بوده است: روزی "نانسی استور" (اولین زن پارلمان بریتانیا) به چرچیل می گوید: وینستون، اگر تو شوهر من بودی، من توی قهوه ات سم می ریختم و چرچیل با خونسردی همیشگی جواب می دهد: نانسی، اگر تو زن بودی من حتما اون قهوه رو می خوردم.
 • حاضرجوابی های طنزآلود البته همیشه خنده های بلند و قهقهه به دنبال ندارند. در بسیاری از این تکه اندازی ها و کنایه ها، شنونده بعد از گذشت چند لحظه متوجه منظور اصلی می شود و لبخندی البته تاثیر گذار برلبانش نقش خواهد بست. گزارشگر از گاندی می پرسد: شما در مورد تمدن غرب چی فکر می کنید؟ گاندی: میتونه "ایده" جالبی باشه.
 • فرانسوی ها واژه جالبی برای حاضر جوابی دارند: L'esprit de l'escalier به معنی "شوخ طبعی آسانسوری". ایده کلی از آنجا می آید که وقتی شما وارد آسانسور می شوید و شخصی از خارج آسونسور حرفی به شما می زند، شما تنها به اندازه زمان بسته شدن در های آسانسور، فرصت دارید که جواب او را بدهید. بعد از آن هرچه بگویید پشت در های بسته آسانسور خواهد بود و مثل این است که با دیوار حرف می زنید. این موضوع ضرورت زمانبندی مناسب برای شوخ طبعی را یادآور می شود.
4
دیگر اصول کمدی را بیاموزید.

تا اینجا ایده کلی تقابل "توقع" و "نتیجه" را مورد بررسی قرار داریم؛ در مورد مکان ها و موقعیت های خشک و جدی صحبت کردیم و اهمیت زمانبندی را متذکر شدیم. اما چندین اصول ضروری کمدی باقی مانده است تا یادگیری اولیه شما در زمینه شوخ طبعی به پایان برسد.
 

 • بازی با کلمات.

بسیاری از اوقات موضوعات خنده دار در قالب اشتباهات زبانی یا بازی با کلمات شکل می گیرند. بازی با کلمات کنایه آمیز به صورت عمدی انجام می شود تا با استفاده از شیطنت موجود در کلام افراد را بخنداند. این نوع بازی با کلمات در انواع جوک ها و عبارات دوپهلو استفاده می شود که بازگو کردن اکثر آنها در این مقاله مناسب عموم خوانندگان نخواهد بود. اما یک مثال مناسب می تواند این باشد:
"میدونی دوست دارم - یک مکث کوتاه - چندتا کلمه است؟"
 

 • تغییر هویت.

یکی از ابزاری که بار دیگر از عنصر غافلگیری استفاده می کند تغییر هویت است. برای مثال می توانید خودتان را به عنوان گارسون رستوران جا بزنید یا خودتان را به عنوان رئیس جدید شرکت به منشی معرفی کنید و نظر اورا در مورد اداره صحیح شرکت بپرسید. اگر به تازگی با شخصی ددوست شده اید می توانید به تمام سوالات او در مورد خودتان پاسخ غلط بدهید و هر چه دوستی شما جلوتر می رود و حقیقت آشکار می شود، شیطنت شما کارساز می شود و با خود خنده را به جمع دوستانه شما می آورد.
 

 • شناخت شنونده.

قبل از هرچیز باید شخصیت فرد یا افراد مقابل را بشناسید و ببینید چه چیزی باعث خنده آنها می شود و در عین حال زیاده روی نیز محسوب نمی شود. هنگامی که در جمع افرادی هستید که نمی شناسید، ابتدا ببینید موضوع بحث آنها چیست و به چه چیز هایی می خندند. آیا از آنهایی هستند که با دست انداختن و تکه پرانی یکدیگر می خندند؟ یا با شوخی های نمایشی یا کمدی های فیزیکی می خندند؟ هرچه طرف مقابل خود را بهتر بشناسید، بهتر می توانید آنها را بخندانید.

بخش سوم: ابزار کار خود را افزایش دهید
1
دانش، مهارت و معلومات عمومی خود را افزایش دهید.

برای اینکه بتوانید با مفاهیم متفاوت شوخی کنید و نکات با مزه و طنزآلود را از دل هرچیزی بیرون بکشید، باید ابتدا دانش و معلومات خود را در زمینه های متفاوت، افزایش دهید. شعر، سینما، ورزش، آشپزی، ماهی گیری و هر گونه تجربه و مهارتی که دریچه جدیدی را به عنوان ابزاری جدید به مجموعه ابزار شوخ طبعی شما اضافه کند. به هر حال هر ابزاری که به این مجموعه اضافه می شود باید در محدوده دانش و معلومات عمومی قرار بگیرد که هر کسی بتواند با آن ارتباط برقرار کنید. به طور کلی افرادی که خود را با سرگرمی ها، دوستان و تجربیات متفاوت درگیر می کنند، برای دیگر افرادی که تنها در یک چهارچوب از پیش تعیین شده و مشخص زندگی میکنند، بسیار بامزه و شوخ طبع به نظر می رسند. این افراد تکه کلامها و شوخی های متفاوتی را در اثر تجربیات متفاوت و برخورد با افراد مختلف، کسب کرده اند که در هر موقعیتی با حضور ذهن قبلی به کمکشان خواهد آمد.

 • افق های پیش روی خود را وسیع تر کنید. خود را محدود نکنید و سعی کنید موضوعات مختلف و در ظاهر بی ربط را به همدیگر ربط دهید و با آنها موضوعات بامزه و طنزآلود بسازید.
 • نسبت به موضوعات مختلف نکته بین باشید و نگاه هوشمندانه داشته داشته باشد. شوخ طبع و با مزه بودن به سادگی نشان می دهد که شما آنقدر باهوش هستید که می توانید نکات بامزه و  طنزآلودی را در موضوعاتی ببینید که دیگران حتی فکرش را هم نکرده اند. خواندن مجلات فکاهی و تماشای فیلم های طنز و خنده دار می تواند به شما ایده های بسیاری بدهد.
 • حواس خود را جمع کنید. هرچند که افزایش معلومات و دانش می تواند قابلیت شوخطبعی شما را افزایش دهد اما هیچ چیز جای مشاهده دقیق رویداد های اطراف را نمی گیرد. به تمام موضوعات، اخبار و وقایع اطراف توجه کنید و سعی کنید در انها چیزهایی را ببینید که از دید دیگران پنهان مانده است. معمولا طنزی که درست در جلوی چشمان شما در جریان است و کمتر به ان توجه شده است، بیشترین تاثیر را دارد.
2
از افراد شوخ طبع و خوش مشرب یاد بگیرید

شما می توانید با توجه به افراد شوخ طبع و یادگیری شوخی ها و مهارت های آنها خودتان نیز آنها را به کار بگیرید و به نتایج مشابه برسید. به همین سادگی. این شوخطبعی را می توانید از یک کمدین حرفه ای، اعضای فامیل، دوستان، بچه ها و هر شخص بامزه دیگری کسب کنید. مهارت و متد خاص آنها را بررسی کنید و آنها را با توجه به شخصیت و موقعیت اجتماعی خود به کار بگیرید. از شوخی هایی که می کنند و هر چیز با مزه ای که می گویند یا انجام می دهند یادداشت بردارید. ببینید چه چیزی را بیش از همه در این افراد تحسین می کنید. حتی اگر به صورت تکه تکه ار هر جایی یا هر کسی ابزاری برای شوخ طبعی خود دست و پا کنید، باز هم می توانید به صورت چشمگیری حس شوخ طبعی خود را افزایش دهید. غوطه ور شدن و قرار گرفتن در دنیای افراد شوخ طبع می تواند به هر چه کامل تر شدن جعبه ابزار مهارت ها و تکنیک های مربوطه شما کمک بسیاری بکند:

 • با افراد شوخ طبع و خوش مشرب وقت بگذرانید. به قول معروف بگذارید تنه آنها به تنهه شما بخورد و حس شوخ طبعی آنها به شما منتقل شود.  در یک محیط دوستانه شانس بهتری برای مطرح کردن شوخی ها و جوک های خود پیدا می کنید و اگر هرکدام ار آنها کار نکرد، می توانید بدون شرمندگی آنها را از لیست خود حذف کنید.
 • برنامه های طنز تلوزیونی تماشا کنید. نویسندگان متعدد و کمدین های مستعد بسیاری در یک مجموعه گرد هم جمع می شوند تا خنده دار ترین لحظات ممکن را برای شما خلق کنند. هرچند که تکرار دوباره همان شوخی ها برای افرادی که از پیش مانند شما برنامه را دیده اند ممکن است چندان جالب نباشد، اما می توانید از آنها تنها به عنوان ایده برای جوک ها و شوخی های مخصوص به خودتان استفاده کنید.
 • استنداپ کامدی (برنامه های زنده طنز را که در آنها به صورت فی البداهه شوخی می کنند) تماشا کنید. در اینگونه برنامه ها فرد کمدین بدون برنامه قبلی و تنها با زمان بندی مناسب با استفاده از اطلاعات دریافتی و موقعیت های پیش آمده در لحظه با دیگران شوخی می کند و حضار را به خنده وا می دارد. این مهارتی است که در کنار معلومات و مجموعه ابزار حاصل از تجربه به دست خواهد آمد اما چگونگی استفاده از این ابزار ها در لحظه است که می تواند به شما در افزایش مهارت هایتان کمک کند.
3
بخوانید، بخوانید و بخوانید.

دستتان به هر مجله، کتاب و صفحه اینترنتی که رسید، با ولع بخوانید و تمرین کنید. یک فیزیک دان یا یک شیمیدان یا خواندن بی وقفه و انجام تمرینات و آزمایشات مربطه به هدف خود نزدیک می شود. شما نیز برای بدل شدن به شوخ طبع ترین فرد باید تا جایی که می توانید بخوانید و تکنیک های متفاوت را به کار بگیرید.
 
کتاب ها و مجلات فکاهی معروف را بخوانید. به صفحات اینترنتی مربوطه سر بزنید و جوک های روز را مطالعه کنید. شاید حتی 10 درصد از مطالبی را که می خوانید به خاطر نسپارید اما خواندن تمامی این مطالب ایده کلی را در ذهن شما برای بهبود حس شوخ طبعی ایجاد می کنند. جوک هی خوب را بررسی کنید و ببینید چه عناصری در انها به کار گرفته شده است که تا این حد آنها را تاثیر گذار کرده است. ایده های بامزه خود را ابتدا روی تعداد کمی امتحان کنید و ببینید تا چه حد تاثیر گذارند و با پیدا کردن نقاط ضعف آنها، سعی کنید انها را برطرف کنید.

بخش چهارم: مزایای شوخ طبع بودن
1
روی مزایای شوخ طبعی تمرکز کنید.

از منظر ایجاد انگیزه لازم برای ادامه راه، دانستن مزایای بی شمار شوخ طبعی می تواند بسیار مفید باشد. در این میان برای هردو شخص گوینده و شنونده مزایای گوناگونی وجود دارد که به مهمترین آنها اشاره می کنیم:

 • شوخ طبعی به شما انرژی می دهد و سطح هوشیاری را بالا می برد. خندیدین ماهیچه های ناحیه شکمی را درگیر می کند و در نهایت به ما احساس شعف و سبکی می بخشد. این احساس می تواند مانند زنگ تفریحی برای ذهن عمل کند.
 • شوخ  طبعی اضطراب و نگرانی را کاهش می دهد. استفاده از حس شوخ طبعی قبل از امتحانات، انواع تست ها یا هرگونه شایط پر استرس دیگری، می تواند روشی ایده آل برای کاهش استرس، تشویش و نگرانی باشد.
 • خندیدن به تسکین درد کمک می کند. مطالعات بسیار نشان میدهد که خندیدن دارای قابلیت تسکینی موثری بر درد های شدید و بیماری برای مدت زمان معین است. حس شوخ طبعی شما هنگام ملاقات بیماران، می تواند مرحمی باشد بر درد های آنها. هرچند تاثیر تسکین دهنده آن بر درد فیزیکی محدود است اما تاثیر مثبت آن که بر روی روحیه فرد طولانی مدت است.
2
شوخ طبعی مرزهای موجود بین انسان ها را در هم می شکند.

خندیدن به تنهایی یک "زبان جهانی" محسوب می شود.

"استیو آلن" موزیسین، آهنگساز، هنرپیشه، کمدین و شخصیت معروف تلوزیونی، معتقد است که شوخ طبعی مانند یک "هموارساز اجتماعی" و یک "نماینده شایسته بشری" عمل می کند که حتی در جدی ترین زمان ممکن نیز باید جایگاهی مهم برای آن قائل شد. برای مثال در جریان جنگ جهانی دوم، کمدین ها، کارتونیست ها و کاریکاتوریست ها وظیفه دلگرمی و حفظ روحیه بالا را در میان سربازان و شهروندان به عهده داشتند.

 • شوخ طبع بودن به مردم کمک می کند تا بهتر یاد بگیرند. چه در مقام شاگرد و چه در مقام استاد یا آموزگار، استفاده از شوخ طبعی، ابزاری فوق العاده است برای آسان کردن فرایند یادگیری. کاهش اضطراب در محیط تحصیل و کار، به عنوان وسیله ای سنتی به افزایش یادگیری افراد کمک می کند.
 • شوخ طبعی میزان خلاقیت را بالا می برد. "دیوید آگیلوی" که از او به عنوان پدر تبلیغات یاد می شود، در جایی می گوید: "بهترین ایده ها در ابتدا یک شوخی ساده تلقی می شوند. تفکرات خود را تا جای امکان مضحک و خنده دار کنید". فردی مانند "ریچارد فِینمن" برنده جایزه نوبل فیزیک را در نظر بگیرید که در تمام طول زندگیش حتی در سر پروژه "منهتن" (Manhattan) همواره در حال تکه پرانی و بذله گویی بوده است. حس شوخ طبعی خود را در جهت فعال کردن خلاقیت در خود و دیگران به کار بگیرید.
 • شوخ طبع بودن کمک می کند که خیلی کمتر ترسناک به نظر برسید. تا حالا شده که کودکی را ناخواسته بترسانید و با گفتن جوک و انجام حرکات با مزه برای عوض کردن شرایط تلاش کنید؟ این یک واکنش طبیعی است برای وقتی که می خواهیم در نظر دیگران کمتر ترسناک به نظر برسیم.
3
پله های ترقی را با شوخ طبعی طی کنید.

"پیتر آستینوف" تعبیر هوشمندانه ای به کار می برد: "کمدی، یک راه مضحک و ساده است برای جدی گرفته شدن". داشتن یک جنبه شوخ و بذله گو در محیط کار، برای شما مفید خواهد بود و درک این مطلب می تواند به شما کمک کند تا بر پیش داوری خود در مورد جدی گرفته نشدن یک فرد شوخ طبع، غلبه کنید. در واقع اگر شما به عنوان یک کارمند خوب و در عین حال شوخ طبع و خوش مشرب شناخته شوید، شما همان شخصی خواهیدبود که دیگران سعی دارند وقت کاری خود را در کنار شما سپری کنند و این موضوع به شما کمک می کند تا در تمامی پروژه های تیمی جای داشته باشید. به علاوه افراد شوخ طبع با استفاده از تفکر خلاق و ذهن باز، به راحتی می توانند بر مشکلات و چالش های پیش رو غلبه کنند و راه حل مناسبی ارائه کنند.
 

 • درمورد اینکه می توانید یک لیدر، رهبر یا مدیر شوخ طبع باشید، فکر کنید. با این روش تنش کمتری به کل گروه تحت مدیریت شما وارد می شود و آنها آزادانه تر می توانند در جهت هدف کلی حرکت کنند. اگر شما در چنین سمتی قرار دارید، شرایطی را فراهم کنید که زندگی کاری و محیط کار افراد مفرح باشد. چیزی که در حال حاضر بیشتر قول های حوزه فناوری را به آن سمت کشانده است. کافی است نگاهی به تصاویر دفاتر کاری این شرکت ها مانند گوگل یا فیسبوک بیندازید.
 • ایجاد شیوه های لذتبخش برای برخورد و حل مشکلات را در نظر بگیرید. ایده کلی تبدیل محیط های خشک و جدی کاری، به یک محیط مفرح و لذتبخش ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد اما موثرترین روش برای تغییر شرایط سخت کاری است. برای مثال یک تیم کاری که از کمبود روحیه لازم در بین اعضا رنج می برد، می تواند با چاشنی حس شوخ طبعی دوباره سمت شرایط آرمانی حرکت کند. همان کاری که بانک پنسیلوانیا با برگزاری مراسم "بدترین مشتری هفته" انجام داد. هر هفته به کارمندی که می توانست بهترین داستان را در مورد بدترین رفتار مشتری تعریف کند، در طی یک مراسم مفرح، پاداش داده می شد. نتیجه این شدکه بعد از مدتی تمام متصدیان بانک برای سرویس دادن با سخت ترین مشتری های ممکن با یکدیگر رقابت کنند. چه کسی فکرش را می کرد؟
بخش پنجم: گام های تکمیلی
1
برای زیر ذره بین قرار دادن نقاط ضعف خود آماده شوید.

بسیاری از کمدین های خوب دنیا، تمایل دارند که خودشان را به عنوان هدف اصلی جوک ها و شوخی هایشان قرار دهند؛ چون از نقاط ضعف و عیب هایشان به خوبی آگاهی دارند. از سوی دیگر، این روش، راه مناسبی است که با آن می توان تمام بالا و پایین شخصیت خود را به دیگران نشان داد و ارتباط خیلی سریع تری با آنها برقرار کرد. "جرج برنارد شا" این موضوع را اینطور بیان می کند: " وقتی چیزی خنده دار به نظر می رسد، با دقت به دنبال حقیقت پنهان پشت آن بگردید." ما تمام وقت خود را صرف این می کنیم که انسان بهتری باشیم؛ گاهی خفه کردن حقایق ناخوشایند در مورد خودمان ما را آزار می دهد و استفاده از شوخ طبعی می تواند راهی باشد برای رها شدن از تمامی آن فشار ها و تنش های موجود.
 

 • خیلی خودتان را جدی نگیرید. تمامی آن لحظاتی که در زندگی به نوعی خرابکاری کرده اید و شرمنده شده اید را به خاطر بیاورید. هیچ کس کامل نیست و هرچه بیشتر به خودتان سخت بگیرید، شرایط و جو اطراف را برای خود و دیگران آزار دهنده تر می کنید. در این شرایط، اشتباهی هرچند کوچک نیز از جانب شما باعث تمسخر می شود. هرچند در هر دو حالت دیگران را به خنده وا می دارید اما در حالتی که با خودتان و دیگران احساس راحتی می کنید این خنده از سر صمیمیت و دوستی بیشتر شکل می گیرد و در حالت دوم شاید حتی از سر تنفر.
 • صحبت کردن با دیگران در مورد خجالت آورترین لحظات زندگی روش فوق العاده موثری است برای خنداندن دیگران. "کالین ماکرای" کمدین معروف در جملاتی کوتاه در مورد خودش چنین می نویسد: "او چهره ای داشت که شاید فقط مادرش می توانست عاشقش باشد، البته اگر آن مادر از یک چشم کور و از چشم دیگر نیمه کور می بود؛ ... به هر حال، آن شخص متاسفانه، برادر دوقلوی من بود."
 • این توانایی را در خود ایجاد کنید که بتوانید به چیزهایی درمورد خودتان اشاره کنید که دیگران از گفتنش وحشت دارند. برای مثال اگر زیادی بلند قد یا چاق هستید یا دندان های زشت یا بینی بزرگی دارید، خودتان در مورد آنها جوک بگویید و با خودتان شوخی کنید. این کار به دیگران اجازه می دهد تا از روی صمیمیت به شما بخندند، چرا که شما نیز قادرید به خود بخندید. این کار نه تنها چیزی از شخصیت شما کم نمی کند، بلکه شما را شخصی با اعتماد به نفس بالا معرفی می کند که حتی از بیان نقاط ضعف خود نیز ترسی ندارید. این روش، راه بسیار مناسبی برای خلع سلاح دیگران در مقابل تمسخر کردن ضعف هایتان نیز هست؛ هرچند که این توانایی شما را دوست داشتنی تر و قابل اعتمادتر نشان می دهد.
2
خودتان را با شوخ طبعی و از روی فروتنی سرزنش کنید.

سرزنش کردن و زیر سوال بردن توانایی های خود، تکنیکی است که بسیاری از کمدین های معروف دنیا همچون "وودی آلن" از آن برای بالانس کردن قضاوت دیگران درمورد متکبر بودن خود انجام می دهند. این تکنیک به شما هم کمک می کند که به دیگران نشاندهید مغرور و متکبر نیستید و شما هم مثل آنها اشتباه می کنید و یک آدم معمولی هستید. البته باید توجه داشته باشید که در این روش حتما باید حس شوخ طبعی شما نیز منتقل شود در غیر این صورت حالت خود تخریبی به خود می گیرد و به نظر می رسد که شما عزت نفس و اعتماد به نفس کافی ندارید. اگر این کار را با مهارت انجام شود، شما را شخصی شوخ طبع و فروتن به دیگران معرفی خواهد کرد.

 • مثال هایی از این تکنیک به عنوان نمونه میتواند داستان رفتن "رادنی دانگرفیلد" در مورد رفتنش پیش روانپزشک باشد: "رفتم پیش روانپزشک و اون به من گفت که: تو دیوونه ای! ازش خواستم منو دقیقتر معاینه کنه و اونم بعد از معاینه بیشتر گفت: خیلی هم زشتی!" یا در جای دیگه "رد فاکس" در جمعی در مورد مصرف نکردن الکل و مواد مخدر میگوید: "من برای اونایی که نه الکل مصرف می کنند و نه مواد مخدر واقعا متاسفم؛ چون آخرش توی تخت بیمارستان میفتند و می میرند بدون اینکه بفهمند چرا؟!" و در آخر جمله "هنری یانگمن" : "وقتی دنیا اومد اونقدر زشت بودم که دکتر رو کرد به مامانم و گفت: خـــــاک بر سرت!"
 • یک شنونده فعال و پویا باشید. با دقت به دیگران گوش دهید، واقعا آنها را بشنوید و موضوعی را که در موردش حرف می زنند درک کنید. اگر به جای تمرکز هرچه بیشتر به خودتان کمی فروتنی به خرج دهید و به دیگران و مشکلاتشان نیز توجه کنید، آنوقت سوژه های مناسبی نیز برای خنداندن آنها پیدا خواهید کرد. این کار به شما کمک می کند که با شاد کردن دیگران، برای داشتن حس شوخ طبعی خود دلیل بسیار موجهی پیدا کنید.
3
بدانید که چه وقت نباید شوخی کنید.

"استیو آلن" اشاره می کند که هر چیزی را می توان با شوخ طبعی در هم آمیخت و با آن شوخی کرد، مثل مذهب، سرطان، مرگ، زورگویی، کشته شدن انسان ها و غیره. اما قویا متذکر می شود که اینگونه شوخی ها به لحاظ اجتماعی توجیه پذیر و قابل قبول نیست. در هنگام شوخی کردن باید توازن را رعایت کنید و زیاده روی نکنید. شوخ طبعی ابزاری است برای خنداندن، شاد کردن، انتقاد کردن و گاها به چالش کشیدن دیگران اما اگر از این ابزار برای رنجش خاطر دیگران استفاده شود، در واقع سؤ استفاده محسوب می شود. به حس درونی خود و نگاه غضب آلود مخالفان، به عنوان یک زنگ هشدار عبور از مرز های تعریف نشده تکیه کنید.

 • از تست "حالا چه احساسی دارم؟" استفاده کنید. "ویل راجرز" در جایی گفته است: "هر شوخی خنده دار است تا وقتی که درمورد شخص دیگری باشد." آیا اگر هدف این شوخی خود شما بودید، باز هم میتوانست خنده دار باشد؟ در اینجا این موضوع که بسیاری از کمدین ها به خوشان هم می خندند مطرح نیست؛ موضوع اصلی درک این مسئله است که بتوان مرز بین شوخ طبعی(با هم خندیدن) و مسخره کردن دیگران (به هم خندیدن) را تشخیص داد.
 • به خصوص در مورد جوک گفتن و تکه پرانی در بعضی شرایط باید خیلی دقت به خرج دهید: محیط های کاری، جشن ازدواج، مراسم مذهبی و هرجایی که شوخ طبعی شما به اشتباه منجر به آزار و تبعیض شود. همچنین در مورد شوخی های فیزیکی نیز باید کاملا مراقب باشید که به کسی آسیب وارد نشود.
4
انعطاف پذیر باشید و تسلیم نشوید.

حتی بزرگترین کمدین ها نیز گاهی جوک هایی می گویند که هیچ کس به آنها نمی خندد اما یک فرد شوخ طبع با اعتماد به نفس بالا تسلیم نمی شود و می داند که چگونه وضعیت را اداره کند. شهامت خود را از دست ندهید و از اشتباهات خود درس بگیرید. اگر شوخی شما جواب نداد به زور روی همان جوک یا شوخی تکیه نکنید و به سراغ جوک یا شوخی دیگری بروید.

نکته ها: 
 • گنجاندن شوخی های غیر کلامی مانند حرکات و صدا های خنده دار را فراموش نکنید.

 • در جوک ها و شوخی هایتان تنوع را رعایت کنید. تکرار چندین باره و پشت سر هم یک نوع شوخی دیگر جذابیتی برای مخاطب نخواهد داشت.

 • از تکنیک "کال بک" (Call Back) به معنی تماس دوباره استفاده کنید. در این تکنیک، هنگامی که یکی از شوخی های شما مورد پسند جمع واقع شد و صدای قهقهه به آسمان بلند شد می توانید از آن جوک یا شوخی در دیگر جوک ها و شوخی هایتان دوباره استفاده کنید و بعد از مدتی که جمع انتظارش را ندارد دوباره به نوعی آن را بیان کنید. به عنوان یک قانون عمومی، هرگز نباید یک شوخی را بیش از 3 بار "کال بک" یا به آن رجوع کرد.

 • به جوک های خود تا وقتی که دیگران همگی به آن نخندیده اند، نخندید! رعایت نکردن این نکته باعث می شود که به نظر برسد زیادی دارید برای بامزه بودن تلاش می کنید.

 • جوک ها و شوخی هایی که در یک جمع دوستانه، یک اجتماع کوچک یا بزرگ مانند یک شهر یا کشور ممکن است خنده دار به نظر برسند ممکن است در جمع یا اجتماعی دیگر با فرهنگی متفاوت حتی توهین آمیز تلقی شود چه برسد به اینکه خنده دار باشد. رعایت این نکته تنها با مطالعه جوامع مختلف چه کوچک و چه بزرگ با آیین و فرهنگ های متفاوت ممکن خواهد بود.

 • اگر شوخ طبع نیستید، حداقل بی جنبه یا در اصطلاح ضدحال نباشید. اگر بیش از حد خودتان را جدی بگیرید و در مقابل شوخی های معقول دیگران حالت تدافعی به خود بگیرید و بی جهت دلگیر و ناراحت شوید، تنها دستاورد شما دور شدن از جمع دوستانه و اطرافیان است.

 • اگر شوخ طبع هستید، از افراد بی جنبه و متکبر دوری کنید. این مطلب را نیز در نظر بگیرید که اگر با دیگران شوخی می کنید باید ظرفیت پذیرش شوخی های دیگران را نیز داشته باشید.

منابع

دیدگاه

1

دیدگاه ها

sabist's picture
sabist
ترجمه خیلی خوبی بود. مطالب جالبی ذکر شده که برای یادگیری یا هدفمند کردن شوخ طبعی مفید میباشد. ممنون
برای ارسال دیدگاه خود، وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید