چگونه در طول روز چهره ای شاداب و سرزنده داشته باشیم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

شادابی و سرزندگی چهره کمک می کند که در روابط اجتماعی تاثیر مثبتی بر اطرافیان بگذاریم. انقال یک حس خوب به مخاطب با چهره ای خسته و بی انرژی امکان پذیر نیست. رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون؛ چهره هر فرد در واقع یک تابلوی منحصر به فرد است که مخاطب در یک نگاه و به کمک پیش فرض های غریزی در مورد آینده رابطه خود با آن فرد تصمیم گیری می کند. او در کسری از ثانیه، با آنالیز علائم دریافتی در مورد شما قضاوت خواهد کرد. آیا این فرد برای من تهدید محسوب می شود؟ آیا بیمار است و ممکن است بیماری خود را به من منتقل کند؟ یا اینکه چقدر بی خطر و مهربان است و اینکه در صورت ارتباط با شما می تواند حس و حال خوبی را تجربه کند. می توانید ساعت ها از اهمیت شخصیت درونی بگویید و از سطحی نگری و ظاهر بینی انسان های پیرامون خود گله کنید یا اینکه قوانین حاکم بر جامعه انسانی را بپذیرید و در ادامه، روش های موثری برای کاهش خستگی چهره و داشتن یک چهره شاداب و سرزنده را بیاموزید.

بخش اول: شادابی و سرزندگی چهره در چند گام کوتاه و سریع
1
در صورت احساس گرسنگی یک میان وعده غذایی پر کالری و بسیار کم حجم

احساس گرسنگی و کمبود انرژی به سرعت در چهره نمایان خواهد شد و به همین جهت خوردن میان وعده های کم حجم و پر انرژی در طول روز اهمیت بسیاری برای حفظ شادابی خواهند داشت. پیش از هرچیز یک میان وعده سالم و کم حجم مانند بستنی، آجیل، موز و ... می تواند انتخاب مناسبی برای ایجاد انرژی از دست رفته باشد.  

2
یک نوشیدنی انرژی زا
 • یک لیوان آب خنک: کم آبی بدن حتی به میزان کم، به عنوان یکی از دلایل رایج ایجاد خستگی که می تواند بر روی توانایی اندیشه و استدلال فرد تاثیر منفی بگذارد؛ معمولا دست کم گرفته می شود. بنابرین اگر احساس کمبود انرژی می کنید، نخستین گام تقابل با این موضوع  پیش از هرچیز، نوشیدن چند لیوان آب است.
 • یک فنجان قهوه: قهوه از دیرباز به دلیل کافئین موجود یکی از منابع ایجاد انرژی و افزایش هشیاری به شمار می آمده است و همچنان نیز تنها ماده انرژی زای مجاز در دنیای مدرن به شمار می آید. گفته می شود که کشف قهوه توسط اروپایی ها و جایگزینی اش با الکل که نوشیدینی متداول آن روز های اروپا بوده است به طرز قابل توجهی به توسعه تفکر، دانش و انقلاب فن آوری کمک کرده است. با تمام آنچه گفته شد زیاده روی در نوشیدن قهوه به دلیل ایجاد کم آبی در بدن می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. یک فنجان قهوه به همراه یک تکه شکلات تلخ معجون انرژی بخش شما در میانروز خواهد بود.
 • یک فنجان چای: چای نیز به عنوان یک نوشیدنی باستانی شرق دور، با دارا بودن مقادیری کافئین علاوه بر ایجاد انرژی می تواند آرامش بخش نیز باشد. نوشیدن یک فنجان چای همراه با مقداری شیرینی یا خرما می تواند انرژی بخش باشد.
 • یک نوشابه انرژی زا: در مواقعی که افزایش سریع میزان انرژی و هشیاری ضروری است، یک نوشبه انرژی زا با دارا بودن محرک های لازم سطح هشیاری و انرژی شما را در کوتاه ترین زمان بالا خواهد برد. به یاد داشته باشید محرک های موجود مانند شکر، کافئین و ... در واقع با تحریک بدن، تپش، پمپاژ و خون رسانی بیشتر در حالی که می توانند به بالا بردن سطح انرژی و هشیاری کمک کنند اما در مواقعی واکنش ها به این محرک ها می تواند به دلیل افزایش استرس نتیجه معکوس در بر داشته باشد و همچنین این نوع نوشیدنی ها به کسانی که از بیماری های قلبی، فشار خون و تکی کاردی رنج می برند توصیه نمی شود. 
3
شستشوی صورت با آب خنک

برخورد مقداری آب خنک با صورت به افزایش هشیاری کمک می کند و خستگی چهره را تا اندازه ای برطرف خواهد کرد. درواقع آب  خنک در برخورد با پوست صورت باعث انقباض رگ های خونی پوست می شود و جریان خون را در پوست صورت کاهش می دهد. این کاهش جریان خون، سیستم عصبی را برای مقابله با این وضعیت به واکنش و درنتیجه افزایش هشیاری وادار می کند.

 • کاهش جریان خون در اطراف چشم ها به کاهش ورم های موجود کمک کرده و چهره را شاداب تر نشان خواهد داد.
 • آبی که به صورت می زنید باید خنک باشد اما توجه داشته باشید که آب نباید بیش از اندازه سرد و در مرز یخ زدگی باشد. بهتر است از پیش، میزان خنکی آب را تست کنید.
 • حداقل 3 بار به صورت خود آب بزنید. به یاد داشته باشید که هرچند این روش تا اندازه ای به کاهش خستگی چهره کمک می کند اما چند پاشش آب خنک به صورت در عمل ممکن است به کل تاثیر چندانی نداشته باشد.
4
ایجاد شادابی در چشم ها

آثار خستگی بیش از همه در چشم ها خود را نشان می دهد. به همین جهت برطرف کردن خستگی چشم می تواند در شادابی چهره بسیار موثر باشد.

 • شستن چشم ها با آب گرم. قی کردن چشم ها (یا همان ترشحات زرد رنگ اطراف چشم) و عفونت های جزئی چشم در زیر پلک ها (التهاب یا گل مژه خفیف) چشم ها را خسته، خواب آلود و بیمارگونه نشان می دهد. شستن چشم ها با آب گرم یا قرار دادن کمپرس آب گرم در صبح ها به از بین رفتن این موارد کمک می کند. می توانید چشمها را با استفاده از یک تکه پنبه تمیز و خیس شده با آب گرم (چایی) بشویید.
 • شستشو با آب خنک یا قرار دادن پد یا دستمال خیس شده با آب خنک  بر روی چشم ها، همانطور که در گام پیشین نیز گفته شد، می تواند با کاهش ورم چشم ها به شادابی چهره کمک کند. 2 دستمال پارچه ای کوچک یا پد های مخصوص چشم را با آب خنک خیشس کنید و پس از فشردن آب برای 2 تا 7 دقیقه بر روی چشم ها قرار دهید. همچنین می توانید با قرار دادن 2 قاشق غذا خوری تمیز در یخچال، این قاشق های خنک را برای چند دقیقه جهت برطرف نمودن پف چشم بر روی چشم ها قرار دهید.
 • استفاده از قطره چشم. حساسیت و همچنین خشکی چشم باعث قرمزی چشم ها می شود و چهره فرد را خسته و بیمار نشان می دهد. می توانید با مشورت پزشک قطره مناسب را تهیه کنید و در مواقع ضروری با استفاده از قطره چشم خشکی و قرمزی چشم ها را برطرف کنید. 
 • استراحت چشم: بر هم گذاشتن چشم ها برای چند دقیقه به تنهایی به رفع خستگی چشم ها کمک می کند و همچنین در افزایش رطوبت ودر نتیجه شادابی و درخشندگی چشم ها نیز موثر است.
 • ورزش دادن چشم ها: خیره شدن به صفحه نمایش گر، کتاب یا هرچیزی دیگری در مدت زمان زیاد چشم ها را خسته می کند. برای جلوگیری از این موضوع می بایست با ایجاد وقفه، چشم ها را به دفعات در طول روز ورزش دهید. برای آگاهی بیشتر در این مورد، این مقاله را بخوانید: چگونه چشم ها را ورزش دهیم؟
5
ماهیچه های صورت

خستگی و همچنین افزایش سن باعث افتادگی ماهیچه های صورت می شود. افتادگی ماهیچه ها در طول روز و همچنین در طول زمان به علت عدم تحرک ماهیچه های صورت، کاهش پمپاژ، کاهش انقباض و ضعف عضلات از سفتی و درنتیجه سرزندگی حالات مختلف چهره می کاهد. برای جلوگیری از این موضوع  میبایست عضلات چهره را ورزش داد. انقباض عضلات چهره تنها برای چند دقیقه می تواند با پمپاژ خون در عضلات را افزایش دهد و تا چند ساعت حالات چهره را پرانرژی تر نشان دهد. تمرین این موضوع در دراز مدت با کمک حافظه ماهیچه ای و قدرتمند تر شدن بیشتر عضلات صورت، حالات چهره را به طرز چشمگیری بهبود می بخشد و شما را سال ها جوان تر نشان می دهد.

 • عبوس و بی انرژی بودن، اخم کردن و عدم روابط اجتماعی ( داشتن روابط اجتماعی می تواند منجر به بروز بیشتر حالات چهره و درگیر شدن عضلات صورت شود)  با گذشت زمان ماهیچه های صورت را ضعیف می کند و در حالت عمومی چهره را خسته و بدخلق نشان می دهد. حتی اگر واقعا خسته، کم انرژی و بدخلق نباشید. این موضوع حتی باعث کاهش حجم عضلات صورت می شود وبا افتادگی و آویزان شدن اجزای صورت، شما را از آنچه که هستید پیرتر نشان می دهد.
 • برای ورزش دادن عضلات چهره، برای چند دقیقه عضلات صورت را به سمت بالا منقبض کنید. راه ساده تر این است که در طول روز بیشتر لبخند بزنید.
6
لبخند زدن

یکی از نشانه های چهره شاداب و سرزنده، خندان بودن چهره است. علاوه بر آنچه در گام بالا گفته شد، لبخند زدن علاوه بر سرزندگی، فرد را جوانتر نشان می دهد. در یکی از مطالعات صورت گرفته افراد شرکت کننده سن افراد لبخند زده را کمتر تخمین زده بودند.

7
آراستگی

شاید آراسته بودن وضعیت ظاهری به شادابی چهره کمک چندانی نکند، اما آراسته نبودن مو، چهره و پوشش، شما را بیش از آنچه که هست خسته و پریشان نشان خواهد داد. 

8
هوای تازه، نور بیشتر و یک گپ کوتاه دوستانه

این موضوع از لحاظ علمی اثبات شده است که بشر به لحاظ تکاملی در معرض نور بیشتر و هوای تازه، انرژی و شادابی بیشتری خواهد داشت.

 • در معرض هوای تازه قرار گرفتن به یک دلیل ساده یعنی افزایش اکسیژن جاری در خون باعث ایجاد انرژی و سرزندگی بیشتر در فرد می شود.
 • بر اساس مطالعات، با قرار گرفتن انسان در معرض نور خورشید سطح ضد افسردگی طبیعی در مغز افزایش می یابد. در این مطالعه میزان سروتونین ترشح شده در مغز افرادی که در معرض نور خورشید قرار گرفته بودند افزایش پیدا کرده است.
 • یک گپ  و گفتگوی کوتاه دوستانه حتی با افراد غریبه باعث بهبود وضعیت خلق و خو در فرد می شود. در مطالعه دیگری روابط اجتماعی یک رکن اساسی در میزان شاد بودن افراد به شمار امده است. در نهایت این انرژی ایجاد شده در فرد در نهایت در چهره نمایان خواهد شد و باعث شادابی چهری می شود. توجه داشته باشید که صحبت حول موضوعات پیچیده انرژی زیادی از فرد گرفته و در نتیجه با کاهش انرژی از شادابی فرد خواهد کاست. بهتر است گفتگو به موضوعات ساده، مثبت و در یک مدت زمان کوتاه محدود شود. 
9
توجه به زبان بدن یا Body Language

وضعیت بدنی خمیده، حالت چهره گرفته، فرار از تماس های چشمی، طرز ایستادن همگی یک پیام را به مخاطب منتقل می کنند: "من  حال خوشی ندارم".
جالب است بدانید که بهبود وضعیت بدنی در خلق و خو نیز تاثیر مثبت خواهد داشت. به این معنی که بهبود وضعیت بدنی با بالا گرفتن سر، جلو دادن سینه، باز کردن دستها ولبخند زدن باعث ایجاد یک انرژی مثبت درونی نیز خواهد شد که خود به بهبود حالات چهره و انتقال حس سرزندگی به مخاطب کمک می کند. 

بخش دوم: اقدامات مهم برای حفظ شادابی و سرزندگی چهره در طول روز
1
دوش آب سرد صبحگاهی

دوش آب سرد برای آنهایی که همیشه از آن گریزان بوده اند ممکن است ترسناک به نظر برسد. اما پس از اولین تجربه به شیوه ای که در ادامه خواهیم گفت به یک عادت دلپذیر بدل خواهد شد.

 • در ابتدا گرمای آب را به اندازه ای تنظیم کنید که با حداقل گرما در زیر دوش به هیچ وجه احساس سرما نکنید.
 • خود را بشویید. شستشوی بدن در آب گرم بهتر صورت می گیرد. همچنین لایه برداری پوست بدن و باز شدن منافذ خود به احساس سرزندگی کمک می کند.
 • در پایان شستشو آب را در 4 تا 5 مرحله خنک کنید.
 • کاهش 20 درصدی گرما در هر مرحله به شما حس خوشایندی می دهد.
 •  برای 30 ثانیه تا یک دقیقه در همان دما دوش بگیرید.
 • سپس آب را یک مرحله دیگر کمی سرد کنید. حس دلپذیر و احساس انرژی دوباره تکرار خواهد شد.
 • در پایان با آب کاملا خنک دوش بگیرید.
2
حرکات نرمشی و ورزشی سبک

افزایش تحرک، حرکات نرمشی و ورزشی سبک با افزایش جریان خون در بدن و ترشح هورمون های مرتبط با شادی و کاهش استرس به بهبود خلق و خو و درنهایت سرزندگی و شادابی چهره کمک شایانی می کنند.

 • نیازی به انجام ورزش های سخت و طاقت فرسا نیست، استفاده از پله ها به جای استفاده از آسانسور، یک پیاده روی کوتاه در هوای آزاد، شنا کردن و انجام حرکات محدود نرمشی و ورزشی نیز به اندازه کافی تاثیر گذار خواهد بود.
 • ورزش های قدرتی و هوازی اگرچه در ابتدا به دلیل ضعف بدنی انرژی زیادی از شما خواهد گرفت اما پس از گذشت زمان، با قویتر شدن عضلات، کاهش وزن، بهبود سیستم قلبی عروقی، عملکرد شش ها و اکسیژن رسانی بهتر در نهایت با افزایش سلامت فیزیکی به ایجاد حس سرزندگی کمک خواهد کرد. همچنین به دلیل افزایش استقامت بدنی، فعالیت های محدود روزانه دیگر باعث خستگی و کاهش انرژی سریع در فرد نخواهد شد. 
3
محافظت از پوست صورت
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند باعث مشکلات پوستی بسیاری از جمله ایجاد لکه و چروک روی پوست صورت شود. با استفاده از کلاه و عینک آفتابی و همچنین استفاده از کرم ضدآفتاب این آسیب های پوستی را به حداقل برسانید. در معرض نور خورشید مخصوصا هنگام تمرینات ورزشی یا تفریحی، به صوررت مرتب از کرم ضد آفتاب با SPF بالاتر از 30 استفاده کنید.
 • در صورت استفاده از مواد آرایشی به یاد داشته باشید: برس و قلمو ها را به طور مرتب تمیز کنید، صورت خود را پیش از خواب به طور کامل از مواد آرایشی پاک کنید و از استفاده از مواد آرایشی روغنی پرهیز کنید. مواد آرایشی ساخته شده بر پایه مواد روغنی، مخصوصا برای پوست های چرب باعث گرفتگی منافذ و ایجاد جوش های پوستی خواهند شد.
 • لایه برداری پوست صورت: منافذ پوست میبایست به طور مرتب تمیز شوند در غیر اینصورت این منافذ با آلودگی پر شده و علاوه بر بزرگتر شدن مافذ باعث بروز مشکلات پوستی دیگری مانند جوش های پوستی خواهند شد. آلودگی و روغن های اضافی پوست را با استفاده از یک پاک کننده مخصوص صورت هر شب از پوست صورت پاک کنید.
 • باز کردن منافذ پوست با استفاده از بخار آب: این روش بهترین گزینه برای پاک کردن عمیق منافذ پوستی است. یک بار در هفته آب را همراه با مقداری آویژن، نعنا، رزماری یا لیمو در یک قابلمه به جوش بیاورید و برای 10 تا 15 دقیقه با رعایت فاصله در مقابل بخار آب قرار دهید و سپس صورت را بشویید. این عمل تمام سموم و آلودگی را از منافذ پوست پاک می کند.
 • ماسک صورت: انواع متفاوتی در بازار موجود هستند که به پاک کردن، سفت شدن، آب رسانی و تغذیه پوست کمک می کنند. بهترین زمان استفاده از ماسک صورت، پس از بخاردهی منافذ پوست خواهد بود زیرا مواد موجود در ماسک به راحتی در پوست نفوذ خواهند کرد.
 • برای مقابله با جوش های صورت این مقالات را بخوانید: چگونه از شر جوش ها خلاص شویم؟   و  چگونه لکه ها و آثار جوش های صورت را خیلی سریع از بین ببریم؟
4
محافظت از چشم ها
 • پف زیر چشم ها: یکی از روش های بسیار موثر برای برطرف کردن پف چشم ها، قرار دادن پشت 2 قاشق غذاخوری خنک شده در یخچال (یا به مدت زمان کم در فریزر) برای 5 دقیقه بر روی پف چشم ها می باشد.  ترکیب خنکی و فشار ملایم وارده به ناپدید شدن کیسه های زیر چشمی کمک می کند. برای آگاهی بیشتر این مقاله را بخوانید: چگونه پف زیر چشم ها را از بین ببریم؟
 • سیاهی دور چشم:  کم خوابی و خستگی سیاهی زیر چشم ها را بیشتر نمایان خواهد کرد. برای برطرف کردن سیاهی زیر چشم ها، استفاده از کمپرس سرد (مخصوصا قاشق خنک شده در یخچال)، شوینده های سالین (محلول نمکی) برای شستشو و باز کردن مجرای بینی (کاهش فشار در اطراف رگهای خونی چشم ها)، ماساژ ملایم چشم ها با استفاده از یک تکه پارچه خیس و خنک برای 5 تا 10 دقیقه و در صورت امکان استفاده از لوازم آرایشی موثر خواهد بود.
 • سفیدی و درخشندگی چشم ها: قرمزی چشم ها یکی از نشانه های خستگی یا بیماری است. بنابرین مقابله با این موضوع شما را شادابتر و سرزنده تر نشان خواهد داد. برای مقالبه با قرمزی چشم ها از قطره چشم و یا قرار دادن کمپرس آب سرد 10 دقیقه در صبح برای کمک به جمع شدگی رگ های خونی اطراف چشم استفاده کنید. 
نکته ها: 
 • برای داشتن چهره ای شاداب مهم است که در درون نیز احساس شادابی و سرزندگی کنید. این مقاله را بخوانید: چگونه شاداب و پر انرژی باشیم؟

 • در میان محصولات محافظت از پوست از کرم "رتینول" نیز استفاده کنید. رتینول نام تجاری محصولاتی است که حاوی رتینوئید هستند. این محصول جوش ها، لکه ها و خط و خطوط صورت را از بین می برد و کلاژن پوست را افزایش می دهد. 

 • مصرف شکر را به حداقل برسانید. شکر باعث تولید آنزیم هایی می شود که کلاژن و الاستین موجود  در پوست را تجزیه می کنند و در نتیجه باعث ایجاد چین و چروک و شل شدن پوست می شوند.