چگونه زبان انگلیسی خود را تقویت کنیم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

اگر پس از ساعت ها یادگیری زبان انگلیسی در مدرسه، کلاس های زبان در موسسه های آموزش زبان و برنامه های آموزشی ویدیویی و استفاده از اپلیکیشن ها همچنان اعتماد به نفس و توانایی لازم را برای خواندن، نوشتن و برقراری ارتباط با زبان انگلیسی را در خود احساس نمی کنید، این مقاله همان جایی است که مسیر حرکت به سمت موفقیت در این مسیر را به شما نشان می دهد.

بخش اول: مکالمه
1
هر روز مقداری انگلیسی صحبت کنید.

بهترین روش قطعی برای یادگیری هر زبان جدیدی این است که سعی کنید به همان زبان صحبت کنید. مهم نیست که تنها چندین واژه ی انگلیسی می دانید یا در عمل به آن تسلط دارید. انگلیسی صحبت کردن در هر سطحی، سریع ترین و موثرترین روش تقویت زبان انگلیسی است.

 • صبر نکنید تا به سطحی برسید که برای انگلیسی صحبت کردن " احساس راحتی بیشتری" کنید؛ احتمالا برای مدت زمان طولانی به آن سطح مورد نظر نخواهید رسید. خودتان را وادار کنید تا از محدوده ی آسایش خارج شوید و شروع کنید به انگلیسی صحبت کردن. از اینکه چگونه مهارت های انگلیسی شما بهبود خواهند یافت، شگفت زده خواهید شد.
 • فردی را پیدا کنید که به انگلیسی صحبت کردن با شما علاقمند باشد. می توانید به آنها پیشنهاد متقابل یادگیری زبان دیگری را بدهید. به صورتی که آنها 30 دقیقه با شما انگلیسی صحبت کنند و شما نیز برای 30 دقیقه با آنها به زبان مادری خود صحبت کنید.
 • اگر در یک کشور انگلیسی زبان زندگی می کنید، با مکالمه های ساده با افرادی که ملاقات می کنید تمرین کنید. می تواند یک "Hello" گفتن ساده باشد یا پرسیدن آدرس از افراد غریبه.
2
بر روی تلفظ درست واژه ها (Pronunciation) کار کنید.

حتی با گرامر(دستور زبان) صحیح، دایره لغات گسترده و درک قابل قبول از زبان انگلیسی، اگر واژه ها را به شیوه ی درست تلفظ نکنید، همچنان یک فرد انگلیسی زبان برایش بسیار سخت خواهد بود تا بتواند آنچه می گویید را متوجه شود.

 • تلفظ واضح و درست واژه ها برای تقویت سطح مهارت زبان انگلیسی ضروری است. با دقت به شیوه ی تلفظ واژه ها توسط انگلیسی زبان ها توجه کنید و تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا دقیقا از آنها تقلید کنید.
 • توجه ویژه ای داشته باشید به هرگونه آوای زبانی که برایتان نا آشنا است یا اینکه در زبان مادری شما وجود ندارد. برای مثال ترکیب حروف "th" تقریبا معادل حرف "ث" است که تلفظ صحیح آن برای ما پارسی زبان ها سخت است. تلفظ "س" و "ت" به عنوان معادلی برای "th" می تواند در مواردی حتی شنونده را گمراه کند. واژه ی Three به معنای "درخت" در صورت جایگزینی حرف "ت" به جای "th" ممکن است با واژه ی Tree به معنای "عدد سه" اشتباه شود.
 • توجه داشته باشید که حتی تلفظ صحیح یک واژه در کشور ها و حتی شهر های متفاوت انگلیسی زبان می تواند متفاوت باشد. برای مثال انگلیسی با لهجه ی آمریکایی بسیار با لهجه ی بریتانیایی یا بریتیش متفاوت است. اگر قصد دارید به یک کشور انگلیسی زبان سفر یا مهاجرت کنید، این موضوعی است که باید هنگام یادگیری زبان انگلیسی و تلفظ بعضی واژه های خاص به آن توجه کنید.
3
دامنه ی واژه ها و اصطلاحات روزمره ی عامیانه و کاربردی را گسترده تر کنید.

هرچه دامنه ی لغات انگلیسی خود را افزایش دهید و اصطلاحات کاربردی بیشتری یاد بگیرید، انگلیسی صحبت کردن هم برایتان ساده تر خواهد شد.

 • وقت گذراندن با افراد انگلیسی زبان (زبان مادری) به شما کمک می کند که به صورت طبیعی واژه ها و اصطلاحات رایج و کاربردی را یاد بگیرید. همچنین، خواندن، تماشا کردن برنامه های تلوزیونی انگلیسی و گوش دادن به اخبار نیز می تواند سودمند باشد.
 • به محض اینکه واژه ی جدیدی یاد گرفتید، سعی کنید که این واژه را در یک جمله به کار بگیرید. این بهترین شیوه برای به خاطر سپردن واژه های جدید است.
 • روش بسیار موثر دیگر برای به خاطر سپردن واژه ها این است که بر روی تمام وسایل منزل، نام انگلیسی آنها را برچسب بزنید. سپس هروقت که از این وسایل استفاده می کنید، نام انگلیسی آن ها در مقابل چشمانتان قرار دارد و به مرور در حافظه ی بلند مدت شما حک می شود.
 • همچنین بهتر است یک دفتر یادداشت تهیه کنید و تمام اصطلاحات کاربردی را در آن بنویسید. برای مثال " it's raining cats and dogs " معنای واژه به واژه اش این است که "از آسمان سگ و گربه می بارد" در زبان انگلیسی یک اصطلاح است به معنای "بارندگی شدید". یا در مثال دیگری " piece of cake" که برگردان واژه به واژه ی آن "تکه ی کیک" است، اصطلاحی است به معنای "بسیار آسان". استفاده از چنین اصطلاحاتی در مکالمات روزمره می تواند سطح زبان انگلیسی شما را چندین مرحله ارتقا دهد.
4
در کلاس های مکالمه یا چت (Chat) زبان انگلیسی شرکت کنید.

روش خوب دیگری که می تواند شما را وادار به استفاده و تلاش برای صحبت کردن به انگلیسی کند و آن را در برنامه های هفتگی شما بگنجاند، شرکت در کلاس های مکالمه و چت زبان انگلیسی است.

 • شرکت در کلاس های زبان انگلیسی روش مناسبی است که بر روی جنبه های رسمی مکالمه ی انگلیسی تمرکز بیشتری داشته باشید. این کلاس ها شیوه ی درست مکالمه ی انگلیسی را از لحاظ گرامر یا دستور زبان به شما آموزش می دهند. (ساختار درست جمله بندی، چگونگی صرف افعال و به طور کلی آموزش زبان به صورت اصولی )
 • شرکت در کلاس های چت (Chat) زبان انگلیسی، شیوه ای غیر رسمی و بی دغدغه برای یادگیری و تقویت زبان انگلیسی است. به طوری که تمرکز این کلاس ها بیشتر بر روی توانایی برقراری ارتباط است تا صحبت کردن انگلیسی به شیوه ی "درست". چنین کلاس هایی کمک می کنند که برای صحبت کردن به زبان انگلیسی در حضور دیگران بیش از پیش احساس راحتی کنید.
 • هر دو شیوه ی یادگیری زبان انگلیسی (یادگیری اصول و قواعد زبانی- یادگیری به روش طبیعی و غوطه وری در محیط مناسب زبانی)  مزایا و معایب خاص خود را دارند و بهتر است در صورت امکان از هر دو روش استفاده شود.
5
همیشه یک دیکشنری همراه خود داشته باشید.

به همراه داشتن یک دیکشنری به صورت کتابی یا اپلیکیشن موبایل برای فردی که یادگیری زبان انگلیسی را به صورت جدی دنبال می کند ضروری است.

 • به همراه داشتن یک دیکشنری زبان انگلیسی به این معنا است که هیچگاه در پیدا کردن لغات مناسب درمانده نخواهید بود. رعایت این موضوع می تواند به شما کمک کند تا در میان یک گفتگو به جای شرمساری با لحظه ای وقفه به دنبال واژه ی مناسب بگردید.
 • همچنین یافتن واژه ای که نیاز دارید و کاربرد سریع آن در یک جمله  در واقع کمک می کند تا آن واژه را در حافظه خود به خاطر بسپارید.
 • همچنین در طول روز سعی کنید تا اشیا و موقعیت های خاص را به انگلیسی در ذهن مرور کنید و اگر واژه ای بود که به یاد نمی آورید یا از پیش نمی دانستید، می توانید در دیکشنری جستجو کنید.
 • در ابتدا می توانید از دیکشنری انگلیسی به پارسی استفاده کنید اما با بهبود توانایی زبان انگلیسی می توانید از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید که معنا و کاربرد واژه ها را در جملات مختلف انگلیسی با همان زبان انگلیسی در اختیار شما قرار می دهد.
بخش دوم: مهارت های نوشتاری، شنیداری و درک مطلب
1
به برنامه های رادیویی و پادکست های اینترنتی به زبان انگلیسی گوش دهید.

یکی از روش های تقویت مهارت های شنیداری و درک مطلب، دانلود و گوش دادن به پادکست های انگلیسی و اپلیکیشن های رادیویی انگلیسی زبان در گوشی موبایل یا mp3 پلیر است.

 • پادکست (podcast) معمولا یک برنامه ی اینترنتی سریالی است که به صورت یک فایل دیجیتالی صوتی برای دانلود در دسترس قرار می گیرد.
 • تلاش کنید در روز حداقل 30 دقیقه در پشت میز کار، هنگام کار با کامپیوتر، درمدرسه، دانشگاه یا باشگاه ورزشی به پادکست های انگلیسی گوش دهید.
 • سعی کنید آنچه گفته می شود را بفهمید.حتی اگر واژه ها و جملات خیلی سریع بیان می شوند، سعی کنید با درک واژه ها و عبارات کلیدی، یک ایده ی کلی از مبحث پیدا کنید.
 • در صورت امکان واژه هایی که متوجه نمی شوید را یاد داشت و ترجمه ی آنها را در دیکشنری جستجو کنید. سپس دوباره به پادکست یا برنامه ی رادیویی گوش کنید و سعی کنید این واژه ها و عبارات را در برنامه بشنوید.
2
برنامه های تلویزیونی و فیلم های سینمایی به زبان انگلیسی تماشا کنید.

روش مفرح دیگری که می توانید درک مطلب شنیداری خود را تقویت کنید، تماشای فیلم ها و برنامه های تلویزیونی به زبان انگلیسی است.

 • سعی کنید فیلم های سینمایی و برنامه های تلویزیونی مورد علاقه خود را انتخاب کنید زیرا قرار نیست این روش یادگیری عذاب آور باشد. فیلم های دوست داشتنی و شناخته شده ای که پیشتر دیده اید می توانند انتخاب های خوبی باشند، همچنین کارتون های دوران کودکی. آشنایی به داستان و روند فیلم به شما کمک می کند تا واژه های به کار رفته در دیالوگ ها را بهتر تشخیص دهید و در نتیجه عبارات را بهتر درک کنید.
 • نکته ای که باید توجه کنید این است که باید از تماشای فیلم ها و برنامه های تلویزیونی با زیرنویس فارسی پرهیز کنید. استفاده از زیر نویس فارسی باعث می شود که تمرکز شما از دیالوگ های فیلم با زبان انگلیسی دور شود، موضوعی که هدف اصلی این روش تمرینی است.
3
کتاب ها، روزنامه ها و مجلات انگلیسی بخوانید.

مطالعه یک بخش اساسی برای یادگیری یک زبان جدید به شمار می رود که نباید فراموش شود.

 • چیزی پیدا کنید که به آن علاقمند هستید. یک مجله یا یک وبسایت اینترنتی با مقالاتی پیرامون موضوعات مورد علاقه یا یک رمان معروف به زبان انگلیسی. اگر علاقه ای به موضوع نوشتار نداشته باشید خیلی زود از ادامه آن دلسرد خواهید شد. اما اشتیاق درک مطلبی که در متن آمده می تواند همان انگیزه ی لازم برای ترجمه و یادگیری واژه های جدید بیشتر باشد.
 • تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا تمام مطالب یک نوشته را کاملا درک کنید و از روی بخش هایی که درکش برایتان سخت است به پاراگراف ها و صفحات بعد پرش نکنید. آنجایی که متوجه مطلب نمی شوید دقیقا همان جایی است که باید واژه های جدیدی یاد بگیرید و دامنه ی واژه های انگلیسی خود را گسترده کنید.
 • صفحات اول، فصل های اول یا شاید کتاب اول برایتان بسیار سخت و طاقت فرسا باشد. اما یادگیری واژه های جدید به طرز شگفت آوری این فرایند را ساده می کند. به مرور با افزایش دامنه لغات، صفحه به صفحه و فصل به فصل خواندن و درک متون انگلیسی برایتان ساده می شود.
 • اگر تنها هستید می توانید با صدای بلند بخوانید. این روش کمک می کند که همزمان با تقویت درک مطلب هنگام مطالعه، تلفظ شما نیز بهبود پیدا کند.
4
خاطرات و برنامه ریزی های شخصی را به انگلیسی بنویسید.

در کنار درک مطلب هنگام شنیدن و خواندن زبان انگلیسی، بهتر است مقداری زمان صرف مهارت های نوشتاری زبان انگلیسی کنید.

 • این بخش ممکن است سخت ترین جنبه یادگیری یک زبان جدید باشد، اما با این وجود یادگیری این مهارت بسیار مهم است. نوشتن به زبان انگلیسی به شما کمک می کند تا بر روی ساختار جمله، گرامر یا دستور زبان و املای درست واژه ها کار کنید.
 • سعی کنید هر روز چند جمله ای از خاطرات خود را به انگلیسی بنویسید. نیازی نیست خیلی شخصی باشد؛ می توانید در مورد آب و هوا، آنچه برای شام خورده اید یا برنامه های روزانه خود بنویسید.
 • در صورت امکان از یک شخص انگلیسی زبان بخواهید که به نوشته های شما نگاهی بیندازد و اشتباهات شما را تصحیح کند. این روش کمک می کند تا از تکرار این اشتباهات در آینده پرهیز کنید.
5
یک دوست نامه ای انگلیسی زبان پیدا کنید.

هنگامی که مهارت های نوشتاری شما در زبان انگلیسی پیشرفت کرد، بهتر است به داشتن یک دوست نامه ای انگلیسی زبان فکر کنید.

 • داشتن یک دوست نامه ای (Pen-Pal) مهارت های نوشتاری شما را با اشتیاق دریافت یک نامه یا ایمیل از یک دوست در هم می آمیزد.
 • دوست نامه ای شما می توان فرد دیگری باشد که او نیز در حال یادگیری زبان انگلیسی است یا فرد انگلیسی زبانی که می خواهد مهارت های نوشتاری خود را با نوشتن به زبان فارسی تقویت کند.
 • داشتن یک دوست نامه ای از کشور های انگلیسی زبان (برای مثال آمریکا، بریتانیا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، ایرلند، آفریقای جنوبی) همچنین کمک می کند تا در مورد فرهنگ و چگونگی زندگی در نقطه ای دیگر از دنیا  نیز یاد بگیرید.
بخش سوم: انگیزه، تمرین و استمرار
1
انگیزه ی خود را از دست ندهید.

هنگام یادگیری یک زبان جدید، خیلی مهم است که انگیزه ی خود را برای یادگیری حفظ کنید و هرگز از هدف تسلط بر آن زبان جدید دلسرد نشوید.

 • برای پایبندی به یادگیری زبان انگلیسی، به خودتان گوشزد کنید که یادگیری این زبان چقدر در زندگی شما می تواند تاثیر گذار و با اهمیت باشد. به فرصت هایی که تسلط بر زبان انگلیسی با خود به همراه دارد فکر کنید.
 • می توانید با تمام افراد دیگری در سرتاسر جهان که انگلیسی صحبت می کنند ارتباط برقرار کنید و روابط جدید و هیجان انگیزی را تجربه کنید. می توانید با دیگر فرهنگ های انگلیسی زبان به گونه ای که پیش از این قادر نبوده اید، تعامل کنید و به طرز بالقوه ای مسیر شغلی خود را وارد مرز های جدیدی کنید.
2
هر روز تمرین کنید.

اگر می خواهید که هرچه سریعتر به زبان انگلیسی تسلط پیدا کنید، باید به تمرین روزانه پایبند باشید.

 • یادگیری یک زبان جدید به تکرار مداوم نیاز دارد. بنابرین اگر بین جلسه های تمرینی وقفه زیادی ایجاد شود تمام آن چیزی که آموخته اید را فراموش خواهید کرد و باید دوباره از ابتدا شروع کنید و در این میان زمان ارزشمند شما هدر می رود.
 • همچنین نباید آنقدر زیاده روی کنید که از یادگیری زبان انگلیسی زده شوید. سعی کنید با ایجاد تنوع در یادگیری علاقمندی خود را به زبان انگلیسی حفظ کنید. یک روز مهارت خواندن، روز دیگر درک مطلب شنیداری، یک روز مهارت نوشتن  روز دیگر تمرین بر روی دستور زبان. همچنین روش های تمرینی را نیز تغییر دهید. (ترجمه ی یک نوشته ی دوست داشتنی، رفتن به مکان های توریستی و صحبت با افراد انگلیسی زبان، نوشتن نامه به دوست انگلیسی زبان و صحبت در صفحات اجتماعی و فروم ها یا انجمن های گفتگو با موضوعات مورد علاقه و ... )
3
به زبان انگلیسی فکر کنید.

یک روش موثر برای گذر از مهارت های زبانی صرفا آموخته شده به سمت انگلیسی سلیس و روان که به صوت طبیعی با دنیایی انگلیسی زبان در تعامل باشد این است که به زبان انگلیسی فکر کنید.

 • ترجمه ی مداوم زبان فارسی به انگلیسی و برعکس، زمان و انرژی زیادی از شما خواهد گرفت. هر زبان خارجی ظرافت ها و پیچش های خاص خوش را دارد که گاها ترجمه آن به زبان مادری غیر ممکن است و تنها می تواند درک شود و نه ترجمه.
 • با توجه به آنچه گفته شد، توانایی نوشتاری و صحبت کردن به زبان انگلیسی اگر با تمرین ذهن به فکر کردن با زبان انگلیسی همراه باشد، به صورت طبیعی و روان انجام خواهد شد. مانند دکمه ای که با فشردن آن تمام سیستم ارتباطی ذهن با دنیای بیرون به زبان انگلیسی تغییر می کند. باید ذهن انگلیسی خود را روشن و ذهن زبان مادری را خاموش کنید.
4
با افراد انگلیسی زبان دوست شوید.

یکی از بزرگترین آزمون های سنجش میزان روان بودن فرد در زبان دوم این است که او را در اتاقی با چندین فرد انگلیسی زبان قرار دهیم و ببینیم که تا چه میزان می توانند گفتگو ها را دنبال و در آنها شرکت کنند.

 • بهترین روش برای رسیدن به این حد از توانایی این است که دوستانی انگلیسی زبان داشته باشید و در موقعیت های اجتماعی مانند میهمانی، کافی شاپ و دورهمی های دوستانه با آنها وقت بگذرانید.
 • با قرار گرفتن در چنین شرایطی، وادار می شوید که برای برقراری ارتباط با دیگران به انگلیسی صحبت کنید و در عین حال همچون محیط های رسمی کاری تحت فشار نیستید و قرار است که تفریح کنید.
5
از اشتباه کردن نترسید.

بزرگترین مانعی که در میانه ی راه یادگیری یک زبان جدید قرار دارد، ترس از اشتباه کردن است.

 • چنین ترسی هیچ سودی در پی ندارد و تنها مانعی است که شما را از دنبال کردن اهداف خود برای تسلط بر زبان انگلیسی باز می دارد.
 •  از اشتباه کردن نترسید و خجالتی بودن را کنار بگذارید. حتی بدترین کابوس شما یعنی خندیدن دیگران، به معنی مسخره کردن شما نیست بلکه به دلیل موقعیت با مزه ای است که ایجاد شده است و شما نیز بهتر است با آنها همراه شوید و از این موضوع برای برقراری ارتبط با دیگران به سود خود استفاده کنید.
 • یک فرد خارجی را در نظر بگیرید که سعی دارد به زبان شما صحبت کند؛ مشخص است که او زبان شما را نمی داند اما دارد تمام تلاشش را برای برقراری ارتباط با شما به کار می گیرد. واکنش شما چیست؟ شما نیز موقعیت را درک می کنید و تمام تلاش خود ا می کنید که با آرام و واضح صحبت کردن و استفاده از واژه های مختلف که معنای یکسانی دارند با او ارتباط با برقرار کنید. تنها انرژی رد و بدل شده است که به  این تجربه معنا می دهد نه واژه هایی که گاها درست درک نمی شوند. حس خوشایندی که از طرف مقابل به سمت شما می آید این تجربه را خوشایند می کند. در مقابل اضطراب و سردرگمی همراه با پیش داوری های ذهنی فرد مقابل در مورد شما می تواند این ارتباط را به تجربه ای نا خوشایند بدل کند. پس شما نیز ترس و اضطراب و پیش داوری را کنار بگذارید و مثل یک دوست سعی کنید ارتباط دلپذیری با دیگران برقرار کنید.
 • در هنگام برقراری ارتباط با یک فرد انگلیسی زبان موضوع را این گونه ببینید که شما با یادگیری هرچند نا کافی زبان انگلیسی گام های بزرگی برای برقراری ارتباط با فرد مقابل برداشته اید. آیا فرد مقابل نیز برای برقراری ارتباط با شما زحمت یادگیری زبان مادری شما را به خود داده است؟
 • به خاطر داشته باشید یادگیری زبان انگلیسی یک فرایند است که به سمت تسلط بیشتر و اشتباهات کمتر پیش می رود. اشتباه کردن بخشی از این فرایند یادگیری است و این تنها شما نیستید که اشتباه می کنید. موضوع مهم تنها این است که از اشتباهات خود آگاه شوید و آنها را رفع کنید. موضوعی که نباید با تکیه بر استدلال هایی مانند -- همین چندتا کلمه رو هم که خیلی ها بلد نیستند -- یا -- بالاخره گلیم خودم رو یه جوری از آب بیرون می کشم --  یا -- من انگلیسیم به اندازه ی کافی خوب هست-- نادیده گرفته شود.
نکته ها: 
 • صحبت کردن به زبان انگلیسی با تسلط و لهجه ی تقریبا بی نقص آمریکایی یا بریتانیایی به عنوان زبان دوم، علاوه بر امکان برقراری ارتباط و تعامل با دنیا به زبان انگلیسی، نشان می دهد که شما فردی هستید با استعداد، باهوش و با پشتکار بالا. 

 • اشکال صحیح و گوناگون افعال در جمله را یاد بگیرید. یک جستجوی اینترنتی ساده می تواند شکل صحیح  فعل در جمله را به شما نشان دهد. شکل صحیح افعال با توجه به فاعل، زمان، شرطی یا مجهول بودن جمله مواردی هستند که باید به خوبی از آنها آگاهی داشته باشید. اگر این موارد رعایت نشوند در دید یک انگلیسی زبان درهم و نامفهوم شنیده یا خوانده می شوند. از سوی دیگر رعایت درست این موارد می تواند یک فرد انگلیسی زبان را تحت تاثیر قرار دهد. 

 • بهتر است در صورت امکان دوستانی از اقشار مختلف جامعه انگلیسی زبان داشته باشید تا با اصطلاحات رایج در تمام طبقات اجتماعی آشنا شوید. 

 • به عنوان یک روش تمرینی دوست داشتنی سعی کنید داستان های کوتاهی به انگلیسی بنویسید یا حتی به زبان انگلیسی شعر و ترانه بگویید. 

 • تلفظ صحیح واژه ها از دید یک انگلیسی زبان بسیار اهمیت دارد. موضوعی که رعایت نکردنش می تواند روی پیدا کردن دوستان انگلیسی زبان تاثیر منفی بگذارد. 

 • دیکته یا املای درست واژه ها را یاد بگیرید. از دوستی بخواهید که از روی یک متن انگلیسی بخواند و شما همزمان این متن را بر روی کاغذ بنویسید . سپس آنچه نوشته اید را با متن اصلی مقایسه کنید. 

 • گوش دادن به آهنگ های مورد علاقه به زبان انگلیسی، پیدا کردن متن ترانه یا Lyrics، برگردان به زبان پارسی و همخوانی با خواننده یک روش تمرینی موثر است که خیلی ها را به همین روش به یادگیری زبان انگلیسی تشویق کرده است. 

 • هنگام جستجوی معنی واژه ها به فارسی در گوگل می توانید با تایپ English to Persian در نوار جستجو مترجم آنلاین گوگل را فعال کنید. همچنین با نوشتن واژه ی Definition در کنار یک واژه ی انگلیسی در نوار جستجوی گوگل معنی این واژه را به انگلیسی ببینید. 

منابع

دیدگاه

0

دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه خود، وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید