چگونه سحرخیز باشیم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

شاید یکی از شکنجه های طبیعی دنیای امروزی بیدار شدن در صبح زود باشد. اما نه برای یک فرد سحر خیز! یک فرد سحر خیز در دنیایی چشم باز می کند که طبیعت نیز همگام با او چشم باز می کند و انرژی صبح گاهی خود را در وجود او سرازیر می کند. خورشیدی که در حال طلوع کردن است. سکوتی دلپذیر که با صدای جیک جیک پرندگان به آرامی نوای زندگی را در گوش شما زمزمه می کند. استشمام هوای تازه و همگام شدن با معدود افراد سحر خیز دیگری که ابتدای کلاف زمان را در یک روز جدید در دست دارند و با انرژی تمام به استقبال زندگی می روند.
شاید بیش از حد شاعرانه به نظر برسد اما اگر شخصی برای یک بار در زندگی، حتی اگر با اکراه در هوای گرگ و میش سحر از خواب بیدار شده باشد، حتما این احساس جادویی را تجربه کرده است. اگر می خواهید این احساس شاعرانه، جادویی و روح بخش را هر روز تجربه کنید و به یک فرد سحر خیز بدل شوید، در ادامه با ما همراه شوید.

گام های مقاله
1
دلایل خود را برای سحر خیز شدن در ذهن مرور کنید.

اگر از لحاظ ذهنی انگیزه و آمادگی کافی را داشته باشید، نیمی از راه را رفته اید. در مورد دلایل اینکه چرا قصد دارید صبح ها زودتر از خواب بیدار شوید، فکر کنید. تعدادی از این دلایل شامل موارد زیر می شوند:

 • بیدار شدن همگام با طبیعت و دیدن طلوع خورشید. طلوع خورشید نویدبخش یک روز جدید و یک شروع تازه است. کسب انرژی و تجربه یک احساس منحصر به فرد برای شروع روز می تواند دلیل خوبی باشد.
 • داشتن یک زمان ساکت و آرام قبل از اینکه هر کس دیگری در خانه از خواب بیدار شود. در این زمان شما می توانید کتاب بخوانید، بنویسید، مدیتیشن کنید، ورزش کنید یا نهار و شام را آماده کنید.
 • خوردن صبحانه. همانطور که می دانید صبحانه مهمترین وعده غذایی در روز است. سحرخیز بودن به شما کمک می کند که این وعده مهم غذایی را از دست ندهید.
 • فرار از ترافیک. صبح زود بیدار می شوید، صبحانه می خورید، ورزش می کنید و قبل از هر کس دیگری بدور از ترافیک و سر و صدا در محل کار یا محل درس خود حاضر می شوید.
 • انجام کار های ضرورری روزمره. چک کردن ایمیل ها، پرداخت اینترنتی قبوض، آماده کردن کیف و غذای بچه ها، بررسی وضعیت مخارج زندگی و ...
 • آرامش خیال. دیگر برای رفتن به سر کار، اماده کردن صبحانه و ... عجله ای نخواهید داشت و در نتیجه به دور از هرگونه استرس و اضطرابی با آرامش کامل از خانه خارج می شوید و روزتان را آغاز می کنید.
2
زودتر به رخت خواب بروید.

برای اینکه بتوانید زودتر از خواب برخیزید باید زودتر هم به رخت خواب بروید. اگر عادت دارید که تا دیر وقت بیدار بمانید، کتاب بخوانید، تلوزیون تماشا کنید یا وقت خود رادر اینترنت بگذرانید، کار شما برای صبح زود بیدار شدن و سحر خیز شدن سخت خواهد بود. ابتدا سعی کنید 15 دقیقه زودتر به رخت خواب بروید و صبح روز بعد نیز 15 دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید. اینکار را به تدریج ادامه دهید و آنرا به نیم ساعت در هر شب و سپس 1 ساعت برسانید. اگر این کار را به تدریج انجام دهید، به ذهن و بدن خود زمان کافی را می دهید تا برای زودتر خوابیدن و زودتر بیدار شدن خودش را تنظیم کند. این کار همچنین به شما کمک می کند که بهترین زمان را برای خواب و بیدار شدن خود پیدا کنید.

 • قبل از خواب از تماشای تلوزیون، استفاده از اینترنت و خوردن غذای سنگین خودداری کنید. این فعالیت ها ذهن را تحریک می کنند، شما را بیدار نگه می دارند و دیرتر به وضعیت خواب خواهید رسید. مخصوصا از تماشای اخبار، فیلم های ترسناک و پرداخت قبوض در ساعات پیش از خواب پرهیز کنید.
 • ساعتی قبل از خواب فضا را کم نور کنید تا به آزاد شدن هورمون ملاتونین کمک کنید و سریعتر در وضعیت خواب قرار بگیرید. از نور شدید، نوشیدن قهوه و مواد الکلی دوری کنید.
 • حداقل ساعت 10 به رخت خواب بروید. متخصصین خواب بر این باورند که این زمان مطلوب برای خوابیدن است. هنگامی که ساعت بدن شما برای به رخت خواب رفتن به این ساعت عادت کرد سعی کنید به هیچ وجه در آن اختلالی ایجاد نکنید و حتما قبل از نیمه شب در حدود همین ساعت به خواب بروید.
 • خواندن کتاب مجاز مجاز است. کتاب خواندن یک فعالیت در سکوت و آرامش است که معمولا شخص را به وضعیت خواب نزدیک می کند. خواندن کتاب لازم نیست زیاد خسته کننده باشد اما در عین حال نباید بیش از اندازه نیز ذهن شما را به خود درگیر کند.
3
ساعت زنگدار خود را تنظیم کنید.

هرچند که باید به مرور زمان فرایند سحر خیز شدن و برخواستن شما از رخت خواب در صبح زود به صورت خودکار بدل شود اما در ابتدای تغییر برنامه و الگوی خواب، ساعت زنگدار به شما کمک می کند که خود را با روال جدید  عادت دهید.

 • ساعت خود را روی 5:30 یا 6:00 صبح (یا هر ساعت دیگری که تمایل دارید) تنظیم کنید.
 • یک ساعت زنگدار با صدای بلند و هشدار دهنده انتخاب کنید. چه کسی می تواند در این وضعیت آزار دهنده به خواب خوش ادامه دهد؟
 • ساعت زنگ دار را تا جای ممکن دور از خود قرار دهید تا مجبور شوید برای خاموش کردنش حتما از جای خود بلند شوید. تلاش شما برای بلند شدن از رخت خواب به هوشیاری شما کمک می کند. 
4
به هوشیاری خود کمک کنید.

هنگامی که از رخت خواب بلند می شوید برای هوشیاری بیشتر و جلوگیری از این موضوع که دوباره به خواب نروید، سعی کنید:

 • به جای فکر کردن عمل کنید. سریع از رخت خواب خارج شوید به دستشویی بروید و آبی به صورت خود بزنید. سعی کنید با مشغول کردن خود، جلوی ندای درونی وسوسه انگیز برای بازگشت به رخت خواب را بگیرید.
 • چراغ ها را روشن کنید، پنجره ها را باز کنید یا بیرون بروید تا هوای تازه به شما بخورد.
 • رخت خواب خود را درست کنید و رو تختی را بیندازید. این کار جلوی وسوسه دوباره شما را خواهد گرفت.
 • حرکات کششی انجام بدهید. حرکات کششی به هوشیاری تدریجی شما کمک می کند. 
 • یک لیوان چای یا قهوی بنوشید. بعضی افراد روز خود را با نوشیدن آب جوش به همراه مقداری آب لیمو شروع می کنند.
 • ورزش کنید. هنگامی که هوشیاری نسبی خود را بازیافتید، شروع به ورزش کنید.  ورزش کردن علاوه بر تضمین سلامت شما، به افزایش متابولیسم بدن بیش از هر زمان دیگری کمک می کند.
5
یک صبحانه کامل بخورید.

صبحانه خوردن را پشت گوش نیندازید. صبحانه به عنوان مهمترین وعده غذایی، انرژی لازم را برای شروع و ادامه روز فراهم می کند.

6
ریتم بیداری صبح گاهی را حفظ کنید.

به محض اینکه روی روال افتادید، بسیار مهم است که هر روز در یک ساعت مشخص از خواب بیدار شوید و این روال را حفظ کنید.  مخصوصا در روز های تعطیل در این روند جدید اختلال ایجاد نکنید. زبرا انجام این کار، ریتم خواب شما را به شدت به هم می ریزد و رسیدن به همان روال قبلی را سخت می کند. 
سحر خیز بودن در روز های تعطیل مزایای خاص خودش را دارد. اول اینکه روز تعطیل شما طولانی تر خواهد بود و زمان بیشتری برای انجام کار های عقب افتاده، وقت گذراندن با دوستان و خانواده در اختیار شما قرار می دهد. 

7
واقع بین باشید و پشتکار به خرج دهید.

تغییر ریتم خواب از حالتی شبیه به جغد شب تا تبدیل شدن به یک فرد سحرخیز یک فرایند وقت گیر است. گاهی مجبور می شوید برای سحرخیز شدن با عوامل ژنتیکی مقابله کنید. به هر حال حتی اگر بتوانید در حدود یک ساعت نیز زودتر از خواب بیدار شوید، زمان بیشتری در اختیار خواهید داشت و در نتیجه احساس رضایت بیشتری می کنید.

 • به برنامه خود پایبند باشید. چند روز اول ممکن است برایتان بسیار سخت و زجر آور باشد اما به مرور زمان هرچه بدن شما بیشتر به این روند جدید عادت می کند، فرایند تغییر نیز آسانتر خواهد شد.
 • پاداش هایی برای خودتان در نظر بگیرید. مانند خوردن صبحانه در بین راه رسیدن به محل کار، رفتن به استخر و ماساژ و ...
 • یک همراه پیدا کنید. اگر چنین شخصی در خانه پیدا نشد که صبح زود با شما از خواب بیدار شود، می توانید با یکی از دوستانتان قرار بگذارید که هر روز با هم به سر کار بروید. می توانید صبح زود از دوچرخه نیز برای ورزش کردن و همینطور رفتن به محل کار استفاده کنید.
نکته ها: 
 • اشخاصی که تا نیمروز در رخت خواب به سر می برند، هر روز احساس زجر آور عذاب وجدان، کسالت، سردرگمی و از دست دادن یک روز کامل را تجربه می کنند.

 • هر روز صبح زود کاری برای انجام دادن در نظر بگیرید. ورزش کردن، دوچرخه سواری، دویدن به عنوان یک برنامه تناسب اندام قبل از رفتن به محل کار و حتی در روز های تعطیل می تواند ایده خوبی باشد. فقط سعی کنید کاری و یا هدفی را در این ساعات شگفت انگیز روز به انجام برسانید. 

 • از ساعت 4 بعد از ظهر به بعد از نوشیدنیهای حاوی کافئین، مانند قهوه و چای و نوشیدنی های انرژی زا پرهیز کنید. 

 • 2 تا 3 ساعت قبل از خواب به موسیقی با ضرب آهنگ تند و سریع گوش ندهید. 

 • می توانید در صوت امکان رادیو یا تلوزیون خود را به عنوان ساعت زنگدار برای ساعات معینی تنظیم کنید تا روشن شوند.

 • پژوهش گران بر این باور هستند که در زمان نوجوانی و دهه 20 سالگی به دلیل ترشح هورمونها تغییر روند خواب و سحر خیز شدن راحت تر انجام می گیرد و بعد از سن 30 سالگی ایجاد این تغییر در روال خواب فرد بسیار سخت می شود.  

منابع

دیدگاه

0

دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه خود، وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید