چگونه سرفه را درمان کنیم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

سرفه یکی از علائم شایع و آزار دهنده است که می تواند کوتاه مدت یا مزمن باشد. دلایل سرفه کردن در کوتاه مدت می تواند شامل مشکلات ویروسی (مانند آنفولانزا، سرماخوردگی، خروسک یا ویروس تنفسی RSV) یا عفونت باکتریایی (مانند ذات الریه، برونشیت، سینوزیت و رینیت یا التهاب مخاط بینی) باشد. سرفه های مزمن که برای بیش از 8 هفته ادامه دارند شامل آسم، آلرژی، عفونت مزمن سینوسی، GERD یا ریفلاکس معده، CHF یا نارسایی احتقانی قلب، آمفیزم یا بیماری مزمن انسدادی ریه، سرطان ریه یا بیماری سل می شود. در این مقاله به چگونگی مراقبت از بدن و درمان سرفه به روش های خانگی و دارویی خواهیم پرداخت.

بخش اول: مراقبت از بدن
1
درک این موضوع که سرفه کردن معمولا مهم است.

درک این موضوع که سرفه کردن معمولا مهم است.
اگر شما در میانه نوعی بیماری هستید که باعث سرفه کردن شما شده است، بسیاری از پزشکان تمایلی به درمان آن نخواهند داشت زیرا سرفه کردن در خدمت هدفی ضروری است و آن باز کردن مسیر جریان هوا است.  اگر سرفه کردن به گونه ای از انتهای سینه احساس می شود، یا اگر به صورت مداوم همراه با سرفه خلط خارج می شود، باید بپذیرید که آنچه در حال اتفاق افتادن است برای بهبود سلامتی شما خوب است. بدن شما در حال انجام یک واکنش طبیعی است تا به بهبود خودش کمک کند.

 • اگر سرفه های شما بیش از 8 هفته ادامه دارند، این یک "سرفه مزمن" است که برای یافتن علت آن می بایست به پزشک مراجعه کنید.  دلایل رایج سرفه های مزمن آنچنان که در بالا نیز گفته شد، شامل آسم، آلرژی، عفونت مزمن سینوسی، GERD یا ریفلاکس معده، CHF یا نارسایی احتقانی قلب، آمفیزم یا بیماری مزمن انسدادی ریه، سرطان ریه یا بیماری سل می شود. مصرف بعضی دارو ها مانند داروهای ضد فشارخون ممکن است به عنوان عوارض جانبی باعث سرفه کردن فرد شوند.
2
آب بیشتری بنوشید.

سرفه کردن باعث می شود که بدلیل افزایش میزان تنفس و سرفه و همچنین اگر با تب همراه باشد، آب بیشتری از دست بدهید. آب بنوشید، سوپ آبگوشت مانند بخورید یا آب میوه غیر مرکباتی بنوشید. آب رسانی به بدن، از حساسیت گلو جلوگیری می کند، ترشحات مخاط را رقیق می کند و به بهبود وضعیت کلی بدن کمک می کند.

 • مردان می بایست در روز حداقل معادل 13 لیوان (3 لیتر) مایعات مصرف کنند. زنان می بایست روزانه معادل 9 لیوان (2.2 لیتر) مایعات مصرف کنند. در هنگام بیماری مصرف بیشتری در نظر داشته باشید.
 • از نوشیدنیهای گازدار و آبمیوه های مرکباتی که می توانند منجر به تحریک بیشتر گلو شوند خودداری کنید.
 • مطالعات نشان می دهند که نوشیدنی های گرم می توانند به رقیق شدن ترشحات مخاط، بهبود سرفه و همچنین دیگر علائم همزمان مانند عطسه، گلودرد و آبریزش بینی کمک کنند.
 • جهت کاهش گرفتگی و سرفه، آب گرم به همراه کمی آب لیمو و عسل بنوشید. یک فنجان آب گرم را با آب یک نیمه لیمو مخلوط کنید و به مقدار دلخواه عسل بریزید و به هم بزنید. این نوشیدنی را به آرامی و به صورت جرعه جرعه بنوشید. توجه داشته باشید که به کوکان زیر یک سال به دلیل احتمال مسمومیت غذایی، عسل ندهید.
3
میوه بیشتری بخورید.

مطالعات نشان می دهند که رژیم غذایی حاوی فیبر بالا، مخصوصا فیبر حاصل از میوه ها می تواند به کاهش سرفه های مزمن و دیگر علائم تنفسی کمک کند.

 • فیبر مصرفی از میوه ها، نسبت به مکمل های حاوی فیبر موثرتر خواهد بود. میوه هایی مانند سیب و گلابی همچنین حاوی فلانوئید هستند که به بهبود عملکرد کلی شش ها کمک میکند.
 • میوه های با فیبر بالا شامل انواع تمشک، گلابی، سیب، موز، پرتقال و توت فرنگی می شوند.
4
یک دوش آب گرم بگیرید یا از وان آب گرم استفاده کنید.

تنفس بخار حاصل از آب گرم می تواند به مرطوب شدن مجرای تنفسی و باز شدن گرفتگی گلو کمک کند. این موضوع تمایل به سرفه را کاهش می دهد.

 • آب داغ دوش حمام را باز کنید، درب حمام و راه های خروج بخار آب را ببندید. برای 15 تا 20 دقیقه بخار آب شکل گرفتهدر فضای حمام را تنفس کنید.
 • همچنین می توانید از یک سیستم تنفس بخار یا دستگاه بخور استفاده کنید. یک کتری آب مقطر را تا مرز جوشیدن حرارت دهید. با احتیاط آن را درون کاسه بریزید و کاسه را روی جایی مطمئن مانند میز قرار دهید. صورت خود را به سمت کاسه خم کنید و مراقب باشید که آب گرم یا بخار حاصل شما را نسوزاند. یک پارچه نخی سبک روی سر خود بکشید و با نفس های عمیق بخار آب را به درون مجرای تنفسی هدایت کنید.
 • هنگام استفاده از این سیستم برای کودکان احتیاط لازم را فراموش نکنید. شاید بهتر باشد برای کودکان از همان بخار حاصل از آب داغ دوش حمام استفاده کنید.
 • به خاطر داشته باشید که خلط خشک حرکت نمی کند اما خلط مرطوب به آیانی از مجاری تنفسی و شش ها خارج می شود.
5
گرفتگی مجرای تنفسی را با تکنیک های کوبشی از بین ببرید.

اگر کسی در خانه هست که به شما کمک کند، از تکنیک کوبشی سینه برای باز کردن گرفتگی این ناحیه استفاده کنید. این تکنیک مخصوصا پس از بیدار شدن از خواب یا پیش از خواب بسیار مؤثر است.

 • درحالی که پشت شما به صندلی یا دیوار است، بنشینید. از فرد دیگری بخواهید که کف دست خود را گود کند و ضربات محکم و سریعی روی ماهیچه های سینه وارد کند. برای 5 دقیقه در همین وضعیت بمانید.
 • بر روی شکم در حالی که بالشتی زیر لگن قرار گرفته دراز بکشید. دستها را از آرنج خم کنید و در کنار بدن نگه دارید. از فرد دیگری بخواهید که کف دست خود را گود کند و ضربات محکم و سریعی روی تیغه شانه و ناحیه بالایی شانه وارد کند. برای 5 دقیقه در همین وضعیت بمانید.
 • بر روی پشت در حالی که بالشتی زیر لگن قرار گرفته دراز بکشید. دستها را از آرنج خم کنید و در کنار بدن نگه دارید. از فرد دیگری بخواهید که کف دست خود را گود کند و ضربات محکم و سریعی روی ماهیچه های سینه وارد کند. برای 5 دقیقه در همین وضعیت بمانید.
 • صدای ایجاد شده ازضربات می بایست توخالی باشد اگر صدای ایجاد شده سیلی مانند از باید کف دست بیشتر گود شود.
 • هیچگاه بر روی ستون فقرات و ناحیه ای که کلیه ها قرار دارند ضربه وارد نکنید.
6
یک تکنیک جدید سرفه کردن یاد بگیرید.

اگر گلوی شما از سرفه های بی وقفه حساس و آزاردهنده شده است، از تکنیک سرفه "هاف" استفاده کنید.

 • شش ها را تا جای امکان از هوا خالی کنید. سپس به آرامی یک نفس عمیق بکشید. دهان خود را شل بگیرید و به شکل O باز کنید.
 • ماهیچه های بالایی شکم را منقبض کنید به گونه ای که باعث یک "نیمه سرفه" کوتاه شود. یک نفس کوتاه به درون بکشید و دوباره یک "نیمه سرفه" دیگر را تکرار کنید. بار دیگر نفس حتی کوتاه تری به درون بکشید و یک نیمه سرفه.
 • در نهایت، با زور یک سرفه شدید بکنید. اکنون باید آزاد شدن خلط ها را حس کنید. سرفه های کوچک کمک می کنند که خلط ها به سمت قسمت بالایی مجرای تنفسی حرکت کنند به گونه ای که می توانید با یک سرفه بزرگ و نهایی مقدار بیشتری از آن ها را خارج کنید.
7
سیگار کشیدن را متوقف کنید.

سیگار کشیدن مقصر اصلی بسیاری از سرفه ها است. در واقع بیشترین دلیل سرفه های مزمن است. علاوه بر این نشانه ای است بر زیان بار بودن سیگار. ترک سیگار سرفه را از بین می برد و به بدن اجازه می دهد تا ترمیم آسیب های وارد شده را آغاز کند.

 • پس از ترک سیگار ممکن است در هفته های اول احساس کنید در واقع بیش از حد معمول در حال سرفه کردن هستید. این موضوع طبیعی است زیرا سیگار کشیدن از عملکرد مژک ها در ریه جلوگیری می کند. همچنین سیگار کشیدن باعث التهاب مزمن مجاری تنفسی می شود. هنگامی که سیگار کشیدن را کنار می گذارید عملکرد سیلیا یا مژک های ریه بهتر می شوند و التهاب شروع به از بین رفتن می کند. بدن برای بازیابی و عادت به وضعیت مطلوب به 3 هفته زمان نیاز دارد.
 • ترک سیگار احتمال سرطان ریه، بیماری های قلبی و سکته را کاهش می دهد. همچنین شدت علائم تنفسی مانند سرفه کردن را در بلند مدت کاهش می دهد.
 • ترک سیگار همچنین برای اطرافیان که درمعرض دود سیگار شما و در نتیجه خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامتی قرار دارند، سودمند خواهد بود.  
8
برای بهبودی صبر کنید.

بسیاری از سرفه های جزئی پس از 2 تا 3 هفته برطرف می شوند.  اگر سرفه ها ادامه دار، مکرر و شدید بود، به پزشک مراجعه کنید. سرفه کردن برای مدت طولانی می تواند نشانه ابتلا به بیماری دیگری باشد. بهتر است فورا با مراجعه پزشک از علل نهفته  مانند ابتلا به آسم،  بیماری های ریوی یا ضعف سیستم ایمنی آگاهی پیدا کنید. همچنین در صورت تجربه هریک از موارد زیر نیز به پزشک مراجعه کنید:

 • مشاهده خلط غلیظ سبز رنگ یا سبز- زرد که برای بیش از چند روز ادامه داشته باشد یا با احساس درد در ناحیه صورت، سردرد و تب همراه باشد.
 • مشاهده خلط صورتی یا خونی
 • احساس خفگی
 • خس خس یا سوزش
 • تب بالای 38 درجه سانتیگراد برای بیش از 3 روز
 • نفس تنگی و درد سینه
 • سختی در تنفس یا بلع
 • مشاهده کبودی یا رنگ آبی در لب ها، صورت، انگشتان دست یا پا
بخش دوم: درمان های خانگی
1
عسل

عسل یک ماده ضد سرفه ی طبیعی است که گلوی حساس شده را تسکین می دهد و همچنین به عنوان کاهش دهنده سرفه های مزمن حاصل از آلرژی شناخته می شود. برای تسکین گلو مقداری عسل را درون چای گرم بریزید و بنوشید. همچنین خوردن یک قاشق عسل قبل از خواب به آرام شدن سرفه کمک می کند.

 • می توانید به کودکان بالای 2 سال با خیال راحت عسل بدهید. اثبات شده که عسل به اندازه داروی ضد سرفه برای کودکان مؤثر است. با این وجود هرگز نباید به نوزادان زیر 12 ماه عسل داد. عسل می تواند در نوزادان باعث بوتولیسم (مسمومیت غذایی کشنده) شود.
 • مطالعات نشان می دهد که عسل گندم سیاه برای این منظور مفید است. عسل تهیه شده اطراف محل زندگی همچنین می تواند با موارد آلرژی زای رایج در محل زندگی مبارزه کند.
2
استفاده از اسپری بینی محلول سالین برای بهبود گرفتگی مجاری تنفسی

یک اسپری سالین می تواند، مخاط بینی و گلو را سست کند و درنتیجه سرفه را کاهش دهد. شما می توانید یک اسپری سالین آماده خریداری کنید یا خودتان یکی بسازید.
برای تهیه محلول سالین دست ساز، 2 قاشق چایخوری نمک خوراکی را با 4 فنجان آب ولرم مخلوط کنید. آنقدر به هم بزنید تا کاملا حل شود. از یک آبپاش بینی یا سرنگ بینی برای شستشوی سینوس ها استفاده کنید. از این اسپری هنگامی که احساس گرفتگی در مجاری تنفسی احساس می کنید یا قبل از خواب استفاده کنید.  

3
غرغره کردن آب نمک

غرغره کردن آب ولرم به مرطوب شدن گلو کمک می کند و سرفه ها را ساکت می کند. می توانید یک محلول غرغره آب نمک را خیلی سریع در خانه درست کنید.

 • ¼ تا ½  قاشق چایخوری نمک را در 200 میلی لیتر آب جوشانده شده ولرم حل کنید.
 • یک جرعه بزرگ از محلول را سربکشید و برای 1 دقیقه در گلو غرغره کنید. محلول غرغره را از دهان بیرون بریزید و آب نمک را نخورید.
4
نعنا فلفلی

عنصر مؤثر نعنا فلفلی "منتول" است که خود یک ماده خلط آور است. این ماده می تواند خلط را سست و سرفه ها را از جمله سرفه خشک را بهبود ببخشد. نعنا فلفلی به صورت گسترده در قالب محصولات تجاری، روغن اسانس و چای گیاهی در دسترس است. شما حتی می توانید به سادگی نعنا فلفلی پرورش دهید.

 • برای بهبود سرفه چای نعنا فلفلی بنوشید.
 • مالیدن مقداری روغن نعنا فلفلی بر روی سینه کمک می کند که بهتر نفس بکشید.  
5
اکالیپتوس

عنصر موثر اکالیپتوس "سینِئول" نام دارد که با عملکرد خلط آور به بهبود سرفه کمک می کند. اکالیپتوس را  می توان در قالب محصولات تجاری، شربت سرفه و پماد ها یافت. روغن اکالیپتوس نیز معمولا درعطاری ها و داروخانه ها موجود است.

 • روغن اکالیپتوس را از طریق دهان مصرف نکنید زیرا می تواند در صورت خورده شدن سمی باشد. مالیدن مقداری از آن زیر بینی یا روی سینه می تواند گرفتگی مجاری تنفسی را کاهش دهد و به مبارزه برای تمایل به سرفه کردن کمک کند.
 • با قرار دادن چند برگ تازه یا خشک شده اکالیپتوس در آب داغ برای 15 دقیقه، مقداری چای اکالیپتوس دم کنید. این چایی را 3 بار در روز بنوشید تا به بهبود گلو درد و سرفه کمک کند.
 • در صورتی که از آسم، کمبود فشار خون، تشنج و بیماری های کلیوی و کبدی رنج می برید، از اکالیپتوس استفاده نکنید.
6
بابونه

چای بابونه در بهبود حال افراد ناخوش احوال بسیار شناخته شده است. به درمان سرما خوردگی سینه کمک می کند و همچنین کمک می کند که بخوابید. شما می توانید روغن بابونه را نیز از عطاری ها و داروخانه ها  تهیه کنید.

 • برای بهبود سرفه، مقداری روغن بابونه را به بخور اضافه کنید.
7
زنجبیل

زنجبیل می تواند به بهبود سرفه کمک کند. یک چای داغ زنجبیل می تواند به تسکین سرفه های مزمن کمک کند.

 • با جوشاندن ½ فنجان زنجبیل تازه که به صورت نازک قاچ شده، 6 فنجان آب و 2 چوب دارچین برای 20 دقیقه، چای زنجبیل دارچین داغ درست کنید. صاف کنید و با عسل و لیمو سرو کنید.
8
آویشن

آویشن یک خلط آور طبیعی است که می تواند به از میان بردن مخاط مجرای تنفسی کمک کند. بعضی مطالعات نشان می دهند که آویشن می تواند در درمان برونشیت و سرفه های مزمن سودمند باشد.

 • دم کردن مقداری چای آویشن به بهبود سرفه کمک می کند. 3 شاخه آویشن تازه را در در 200 میلی لیتر آب برای 10 دقیقه بخیسانید. پس از صاف کردن 2 قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید و برای بهبود سرفه بنوشید.
 • روغن آویشن نباید خورده شود زیرا سمی است. همچنین اگر دارو های رقیق کننده خون مصرف می کنید، برای استفاده از آویشن می بایست با پزشک خود مشورت کنید.
9
گل ختمی

برگ و ریشه ی گل ختمی را می توانید دربسیاری از عطاری ها پیدا کنید. مصرف مکمل های دارویی گل ختمی می تواند به کاهش سرفه های ناشی از مصرف داروهای ضد فشار خون سودمند باشد.
مقداری چای گل ختمی دم کنید. برگ و ریشه گل ختمی هنگامی که در آب مخلوط شود، تولید "موسیلاژ" می کند که با پوشاندن گلو از تمایل و نیاز به سرفه می کاهد. مقداری برگ یا ریشه گل ختمی را برای 10 دقیقه در آب گرم دم کنید، سپس صاف کنید و بنوشید.

10
فراسیون سفید یا گندنای کوهی

فراسیون یک خلط آور طبیعی است که از زمان های دیرین باستان برای درمان سرفه استفاده می شده است. شما می توانید فراسیون را به صورت پودر، عصاره یا چای دم کرده ریشه مصرف کنید.

 • برای دم کردن چای فراسیون، 1 تا 2 گرم ریشه فراسیون را برای 10 دقیقه در یک فنجان آب جوش بریزید.صاف کنید و تا 3 بار در روز بنوشید. فراسیون بسیار تلخ است، پس بهتر است مقداری عسل اضافه کنید.
بخش سوم: درمان دارویی
1
به پزشک مراجعه کنید.

پزشک ممکن است بخواهد ببیند که سرفه های شما تا چه حد مداوم یا جدی هستند. پس از مراجعه به پزشک او در مورد مدت زمان و چگونگی سرفه ها از شما سوالاتی خواهد پرسید. همچنین او سینه، گردن و سر شما را معاینه می کند که شامل گوش دادن به قلب و  شش ها می شود و ممکن است از مجرای بینی نمونه برداری کند یا گلو را چک کند. به ندرت ممکن است عکسبرداری از ناحیه سینه و آزمایش خون برای معاینات بیشتر انجام شود.

 • تمام دارو های تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید. در صورت تجویز آنتی بیوتیک برای درمان بیماری های عفونی، مطمئن شوید که تمام دوره دارویی را تا انتها مصرف کنید، حتی زمانی که احساس می کنید خوب شده اید.  
2
در مورد داروهای بدون نیاز به نسخه نیز با پزشک مشورت کنید.

پیش از مصرف هرگونه دارو، با پزشک خود مشورت کنید مخصوصا اگر به دیگر بیماری های مزمن مبتلا هستید، آلرژی دارویی دارید، داروهای دیگری مصرف می کنید یا درمان دارویی یک کودک زیر 12 سال را به عهده دارید. زنان باردار یا شیرده نیز پیش از مصرف هرگونه دارو باید با پزشک مشورت کنند.

 • آگاه باشید که مطالعات به طور مداوم سودمندی دارو های سرفه و سرماخوردگی که بدون تجویز پزشک قابل دسترس هستند را تایید نمی کنند.
3
یک اکسپکتورانت (خلط آور) تهیه شده توسط شرکت های دارویی مصرف کنید.

خلط آور ها به از بین بردن گرفتگی مجرای تنفسی بالایی و پایینی کمک می کنند. بهترین ماده اولیه موجود در یک خلط آور، "گایافنزین" است. پس از مصرف با سرفه کردن های مؤثر تمام خلط رها شده را به بیرون از دهان هدایت کنید.

 • از اکسپکتورانت ها یا خلط آور هایی که دارای "گایافیزین" هستند می توان Mucinex و Robitussin را نام برد.
4
برای سرفه های مرتبط با حساسیت، داروی آنتی هیستامین مصرف کنید.

مصرف آنتی هیستامین ها می تواند برای علائم ناشی از حساسیت یا آلرژی مانند سرفه، عطسه و آبریزش بینی سودمند باشد.

 • آنتی هیستامین هایی که می توانند به شما کمک کنند شامل این موارد هستند: لوراتادین، فکسوفنادین، ستیریزین، کلرفنیرامین و دیفن هیدرامین.
 • مراقب باشید که بسیاری از آنتی هیستامین ها برای بسیاری از افراد خواب آور هستند. داروی آنتی هیستامین جدید را پیش از خواب مصرف کنید و در صورت عدم آگاهی از واکنش بدن نسبت به دارو، رانندگی نکنید و با ماشین آلات سنگین کار نکنید.
5
داروی دکونژستانت یا ضد احتقان مصرف کنید.

دارو های ضد احتقان (جمع شدگی آب) بسیاری موجود است اما دو موردی که رایج تر هستند "سودو اِفدرین" و " فنیل پروپانولامین" نام دارند. مراقب باشید که اگر ترشحات غلیظی در مجاری تنفسی شما وجود داشته باشد، مصرف ضد اختقان این ترشحات را بسیار غلیظتر می کند.

 • اگر قصد دارید ترشحات غلیظ مجاری تنفسی را از میان بردارید و گرفتگی زیادی در مجاری تنفسی احساس می کنید، بهترین گزینه مصرف ترکیبی داروی خلط اور حاوی گایافیزین با یک داروی ضد احتقان است.
6
در زمان مناسب از داروی ضد سرفه استفاده کنید.

اگر سرفه کردن های شما برای رفع گرفتگی مجاری تنفسی سودمند باشند، از داروی ضد سرفه نباید استفاده کرد. هرچند اگر سرفه ها خشک و مداوم باشند یک داروی ضد سرفه می تواند مفید باشد.

 • دارو های ضد سرفه ای که بدون نیاز به نسخه در دسترس هستند، حاوی "دکسترومتورفان" هستند که همیشه مؤثر نیستند. برای سرفه های شدید و مداوم، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است پزشک داروی ضد سرفه ی قویتری (عموما حاوی کودئین) برای شما تجویز کند.
7
داروی پوشش گلو

این احساس که سطح گلوی شما با ماده ای پوشش داده شده است، تمایل به سرفه را کاهش می دهد.

 • شربت سرفه مصرف کنید.
 • مکیدن لوزنج یا قطره سرفه می تواند با پوشش سطح گلو سرفه کردن را به حداقل برساند. حتی آب نبات نیز می تواند سودمند باشد.
 • به کودکان زیر 4 سال، لوزنج، قطره سخت سرفه یا آب نبات ندهید زیرا ممکن است باعث خفگی آنها شود. خفگی چهارمین دلیل مرگ تصادفی کودکان زیر 5 سال است.
بخش چهارم: تغییر شرایط محیطی
1
از یک مرطوب کننده محیطی استفاده کنید.

افزودن رطوبت هوا به آرام شدن سرفه کمک می کند. می توانید با خرید یک مرطوب کننده هوا، رطوبت فضای داخلی را افزایش دهید.

 • دستگاه مرطوب کننده را به طور منظم با استفاده از مایع سفیدکننده بشویید. به دلیل رطوبت، مرطوب کننده در صورت عدم تمیز شدن می تواند خیلی سریع باعث انتشار قارچ انگلی و رشد کپک شود.
 • مرطوب کننده سرد و گرم هردو مؤثرند، اما مرطوب کننده سرد در صورت حضور کودکان امن تر است.
2
جمع آوری مواد حساسیت زا از محیط.

خاک، ذرات گرد و غبار شامل موی حیوانات خانگی و شوره سر و دوده همگی می توانند در گلو ایجاد حساسیت کنند و باعث سرفه شوند. مطمئن شوید که فضای محیطی از هرگونه گرد و غبار و خرده آشغال پاک شده باشد.
اگر در محیطی کار می کنید که در معرض انبوهی از ذرات خاک و گرد و غبار حاصل از فعالیت های ساخت و ساز قرار دارد، برای جلوگیری از این مواد حساسیت زا حتما از ماسک های مخصوص استفاده کنید.

3
به گونه ای بخوابید که سر بالاتر از تنه قرار گرفته باشد.

برای دوری جستن از احساس خفگی حاصل از تجمع خلط در مجاری تنفسی، با استفاده از چند بالشت بیشتر در حالی که به پشت خوابیده اید، سطح سر در ارتفاع بیشتری از بدن قرار دهید. رعایت این موضوع می تواند سرفه ها را در شب هنگام خواب کاهش دهد.
 
 

نکته ها: 
 • رعایت بهداشت فردی را جدی بگیرید. اگر سرفه می کنید یا در کنار افرادی هستید که سرفه می کنند، دستان خود را به طور مداوم بشویید و لوازم شخصی را با دیگران سهیم نشوید و از دیگران فاصله بگیرید.

 • پیش از استفاده از درمان های دارویی گیاهی و خانگی خوب تحقیق کنید. در حالی که بسیاری برای درمان سرفه سودمند هستند اما بسیاری نیز کمکی به درمان سرفه نمی کنند. برای مثال یک اعتقاد رایج بر این باور است که آناناس 5 برابر بیش از شربت سرفه در درمان سرفه موثرتر است اما این ادعا هیچگونه پایه علمی ندارد.

 • به اندازه کافی استراحت کنید. اگر در زمان سرماخوردگی یا آنفولانزا به خود فشار بیاورید، بهبود خود را به تاخیر خواهید انداخت و این موضوع می تواند سرفه های شما را بدتر کند.

 • خیلی سریع از محیط بسیار سرد خارجی وارد محیط بسیار گرم داخلی نشوید. تغییرات سریع دمایی فشار زیادی به بدن وارد می کند. از سیستم های تهویه هوا که تنها هوای محبوس داخلی را به چرخش در می آورند نیز باد دوری کرد. آنها جرم ها و میکرو ارگانیسم ها رادر هوا پخش می کنند و باعث خشک شدن پوست می شوند.