چگونه سرماخوردگی را درمان کنیم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

متاسفنه هیچ درمان قطعی برای سرما خوردگی وجود ندارد. بیشتر سرماخوردگی ها معمولا بین 3 تا 7 روز شما را با علائمی چون گرفتگی و آبریزش بینی درگیر می کنند هرچند که برای بعضی گاها ممکن است مدت زمان بیشتری نیز میهمان شما باشند. به هر حال درمان سرماخوردگی به کاهش علائم، شدت و مدت زمان بیماری محدود می شود. گام های پیش رو کمک می کنند که این بیماری همه گیر همچون گذشته برای شما ناخوشایند و آزاردهنده نباشد.

گام های مقاله
1
سعی کنید برای 2 روز از رفتن به محل کار یا تحصیل خودداری کنید.

این کار از گسترش بیماری به دیگران جلوگیری می کند و همچنین کمک می کند که انرژی خود را صرف مبارزه با بیماری کنید. به علاوه در هنگام بیماری بازده چندانی در محل کار یا تحصیل نخواهید داشت.

2
استراحت کنید.

بدن شما نیاز دارد که با استفاده از تمامی منابع، با تمام قوا به جنگ ویروس های سرماخوردگی برود. اگر شما به اندازه ای کافی به بدن خود استراحت ندهید، تنها به بدتر شدن بیماری خود دامن می زنید. 

3
از گسترش میکروب ها جلوگیری کنید.

اجازه ندهید دیگران از وسایل و چیزهایی که شما با آنها در تماس بوده اید استفاده کنند. در هنگام بیماری روکش بالش خود را هر روز عوض کنید.  تمام اقدامات لازم را برای جلوگیری از گسترش آلودگی و از بین بردن میکروب های موجود در محیط انجام دهید.

 • بعد از پاک کردن بینی، دست هایتان را بشویید. هرچند که این موضوع به خود شما کمکی نمی کند اما احتمال منتقل شدن ویروس ها به دیگران را کاهش می دهد.
 • از هرگونه تماس انسانی تا جای ممکن خودداری کنید. در تمام مراحل سرماخوردگی، ویروس ها به راحتی به دیگران منتقل می شوند. اگر مجبور هستید که به سر کار بروید، تماس های فیزیکی را با دیگران محدود کنید. سعی کنید به چیزی دست نزنید و دست های خود را به طور مرتب بشویید. رعایت این موضوع به شما کمک می کند که خود را از دیگر ویروس های احتمالی دور نگه دارید و درنتیجه شانس بدتر شدن بیماری کاهش پیدا می کند.
4
آب یا آبمیوه زیاد بنوشید.

جلوگیری از کاهش آب بدن کمک می کند که احتمال بروز علائم دیگری چون سردرد و گلودرد را کاهش دهید. ممکن است باعث شود که بیش از حد معمول به دستشویی بروید اما این موضوع درست به مانند وقتی که عطسه می کنید و یا آبریزش بینی دارید به خروج ویروس ها از بدن کمک می کند. نشانه ای که می توانید برای نوشیدن آب کافی در نظر داشته باشید این است که ادرار تقریبا بیرنگ و شفاف باشد. رنگ زرد تیره ادرار نشان می دهد که املاح و سموم بدن در مقدار کافی آب حل و رقیق نشده اند؛ بنابرین باید مقدار آب مصرفی را افزایش دهید.

 • سوپ مرغ بخورید. شواهد علمی  نشان می دهد که خوردن سوپ مرغ حرکت آن دسته از گلبول های سفید خون که باعث بروز علائم سرماخوردگی می شوند را کاهش می دهد. همچنین گرمای آب سوپ به باز شدن کانال بینی و تسکین گلو نیز کمک می کند. در آخر بنا به باور بعضی، ترکیب نمک، گرما و مایع سوپ به مبارزه با عفونت نیز کمک می کند.
5
غذا های پر ادویه بخورید.

خوردن غذا های پر ادویه به رقیق شدن مخاط بینی و پاک کردن سینوس ها کمک می کند. برای کاهش علائم و بهبود سریعتر  از ادویه " کاری" و "شنبلیله" در غذا استفاده کنید و به سوپ خود "فلفل قرمز" اضافه کنید.

 •  حبه سیر: سیر به دلیل مفید بودنش برای قلب، سیستم ایمنی بدن با خواص آنتی اکسیدانش و کمک به نگهداری جریان سالم خون کاملا شناخته شده است. یکی از خواص بسیار مفید سیر برای سلامت بدن، توانایی بهبود فعالیت سلول های ایمنی بدن است. سعی کنید یک حبه سیر تازه را با یک قاشق چایخوری عسل له کنید و سریع در دهان بجوید و ببلعید.  
6
جز در مواقع ضروری، از قطره ضد گرفتگی بینی استفاده نکنید.
 • در صورتی که مشکل قلبی، فشار خون بالا، دیابت، پروستات یا پرکاری تیروئید دارید به هیچ وجه از داروهای ضد گرفتگی بینی استفاده نکنید.
 • حتی در مواقع ضروری، بیش از 3 روز نباید از قطره یا اسپری بینی استفاده کرد زیرا استفاده بیش از مدت ذکر شده باعث شدت گرفتگی بینی می شود.
7
مجرای بینی خود را با محلول نرمال سالین شستشو دهید.

محلول نرمال سالین (Saline) یک محلول نمکی است که می توانید از داروخانه تهیه کنید و برای مشکلاتی نظیر گرفتگی بینی یا آبریزش بینی از آن استفاده کنید.

 • محلول نرمال سالین مخصوص شستشوی بینی را به همراه ظرف مخصوص از داروخانه خریداری کنید. نمونه های متفاوتی وجود دارد که بهتر است از متصدی داروخانه در مورد چگونگی استفاده سوال کنید. اگر ظرف مخصوص این کار در دسترس نبود یک سرنگ بزرگ از داروخانه بگیرید.
 • سر خود را درون سینک بگیرید و به یک طرف بچرخانید. سر بطری حاوی محلول سالین را درون بینی قرار دهید و با فشار بطری مایع را به سمت حفره های بینی و سینوس ها هدایت کنید به طوری که محلول از طرف دیگر بینی خارج شود.
8
شربت اکسپکتورانت بخورید.

مصرف این شربت مخاط بینی و خلط گلو را  رقیق  می کند و باعث تسهیل خروج این مواد از مجاری تنفسی می شود. 

9
محصولات حاوی ویتامین C مصرف کنید.

هرچند که در مورد تاثیر ویتامین C در بهبود و پیشگیری از سرماخوردگی تردیدهایی وجود دارد، اما طرفداران آن معتقدند که مصرف ویتامین C طول دوره سرماخوردگی را کاهش می دهد.

10
برای باز شدن مجرای های تنفسی دوش آب گرم بگیرید.

بعد از دوش گرفتن خود را کاملا خشک کنید و تا جای ممکن گرم نگه دارید. 

11
از سیگار کشیدن پرهیز کنید.

مصرف تنباکو به طور کلی میتواند سیستم ایمنی بدن را موقتا تضعیف کند و باعث تشدید علائم بیماری شود. همچنین بهتر است از مصرف نوشیدنیهای حاوی کافئین مانند قهوه، چای و نوشابه نیز خودداری کنید.

12
محلول آب نمک و جوش شیرین قرقره کنید.

نمک یک ضدعفونی کننده طبیعی است که به زدودن خلط گلو کمک می کند. جوش شیرین علاوه بر خاصیت ضدعفونی کنندگی از سوزشی که نمک با تحریک نسوج متورم ممکن است ایجاد کند نیز جلوگیری می کند.  نصف قاشق چایخوری نمک را به همراه نصف قاشق چایخوری جوش شیرین در آب گرم حل کنید. آب نباید زیاد داغ باشد و در قرقره کردن محلول آب نمک و جوش شیرین نیز نباید زیاده روی کرد چراکه باعث خشکی بش از حد گلو و تشدید علائم می شود. 

13
رطوبت هوا را افزایش دهید.

دستگاه بخور را در اتاقی که در حال استراحت هستید روشن کنید. مرطوب نگه داشتن محیط  مخصوصا هنگامی که مجرای تنفسی و گلو خشک و حساس شده باشد بسیار مفید خواهد بود. با اضافه کردن مقداری اسطو خودوس،‌ عصاره نعنا، اکالیپتوس یا رزماری درون دستگاه، تاثیر درمانی و  آرامش بخش آن را افزایش دهید.

 • اگر دستگاه بخور در دسترس نیست می توانید مقداری آب را به همراه اسطو خودوس، عصاره نعنا، اکالیپتوس یا رزماری درون یک کتری یا قابلمه بریزید و آن را روی بخاری قرار دهید.
 • اگر در محل استراحت شما بخاری نباشد یا کلا بخاری روشن نباشد، می توانید محلول آب و عصاره های گیاهی را روی اجاق بگذارید و یک پارچه نخی یا حوله نازک را روی بخار آن بگیرید. سپس آن را برای چند دقیقه روی صورت خود قرار دهید.
14
زینک (Zinc) مصرف کنید.

تحقیقات تازه نشان می دهد که اگر شما در هنگام بروز علائم سرماخوردگی، مصرف زینک را شروع کنید، احتمالا زودتر بهبود پیدا می کنید و سرماخوردگی شما نیز با علائم کمتری همراه خواهد بود.

15
روش درمانی لیمو و عسل را امتحان کنید.

یک ونیم قاشق غذاخوری آب لیموی تازه را به همراه دو قاشق چایخوری عسل درون یک لیوان آب جوش بریزید، به هم بزنید و میل کنید. گرفتگی بینی و التهاب گلو برای چندین ساعت تقریبا به طور کامل بهبود پیدا خواهد کرد.

16
هنگام استراحت، خود را با لباس گرم و پتو کاملا بپوشانید حتی اگر احساس گرما می کنید.

سرماخوردگی را با عرق کردن از بدن بیرون کنید. دانشمندان معتقدند که گرم نگه داشتن بدن در هنگام خواب کمک میکند که عرق کنید و ویروس هایی که باعث بیماری شده اند را از بدن خارج کنید.

17
تنها در مواقع ضروری برای کاهش علائم از دارو های سرماخوردگی استفاده کنید.

تمامی دارو هایی که بدون نسخه پزشک از داروخانه قابل تهیه هستند، عوارض جانبی چون حالت تهوع، نارحتی معده و سرگیجه به همراه خواهند داشت. این عوارض جانبی را در نظر داشته باشید و در صورتی که داروهای دیگری برای دیگر بیماری ها مصرف می کنید، برای جلوگیری از تداخل دارو ها با پزشک خود مشورت کنید.

 • دارو های مسکن مانند آستامینوفن، آسپیرین و ایبوپروفن در صورتی که سرماخودگی شما با درد عضلات همراه باشد می توانند مفید باشند.
 • آنتی هیستامین ها از عناصر رایج در ترکیبات دارو های سرماخوردگی و ضد حساسیت هستند که از آبریزش بینی و چشم جلوگیری می کنند.
 • شربت سرفه از واکنش های غیر ارادی منجر به سرفه جلوگیری می کند. تنها زمانی از این دارو استفاده کنید که سرفه های شما خشک و  ناموثر باشند. سرفه کردن می تواند به از بین بردن خلط کمک کند و تا جای ممکن بهتر است مانع آن نشوید. داروی سرفه را به کودک زیر 4 سال ندهید.
 • دارو های ضد گرفتگی بینی را تنها در مواقع ضروری و به صورت محدود استفاده کنید.خلط گلو و مخاط بینی را با مصرف "اکسپکتورانت" رقیق کنید و به طوری که به وسیله سرفه کردن به خروج آن کمک کنید. 
نکته ها: 
 • سطوح مختلف را ضد عفونی کنید تا از گسترش بیماری جلوگیری شود.

 • هیچ مدرک علمی مشخصی در مورد جلوگیری ویتامین C از سرماخوردگی وجود ندارد. همچنین بروز سرماخوردگی در هوای سرد نیز پشتوانه علمی ندارد. 

 • اگر آبریزش و گرفتگی بینی در هنگام خواب شما را آزار می دهد می توانید با گذاشتن چند بالش در زیر سر و شانه ها، با زاویه 45 درجه راحت تر بخوابید.

 • دستگاه بخور را دور از دسترس کودکان قرار دهید زیرا حتی حرارت بخار ایجاد شده می تواند باعث سوختگی شود. دستگاه بخور خود را با آب مقطر پر کنید تا به مرور زمان رسوب املاح آب موجب اختلال در عملکرد دستگاه نشود. 

 • اگر سرماخوردگی شما بعد از 7 تا 10 روز به تدریج بهبود پیدا نکرد و علائم غیر رایج دیگری را نیز در هنگام سرماخوردگی تجربه کردید، حتما به دکتر مراجعه کنید.

 • اگر بیش از 38 درجه تب داشتید به دکتر مراجعه کنید زیرا احتمال آنفولانزا و مشکل جدی تر دیگری وجود دارد.