چگونه صبور باشیم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

در دنیای امروز که سرعت حرف اول را می زند و تنها با چند کلیک ساده می توان کارهایی را که چندی پیش هفته ها زمان می برد را در چند ثانیه انجام داد، صبور بودن سخت است؛ اما صبور بودن یک ویژگی مثبت انسانی است که به ما قدرت مقاومت در برابر سختی ها را می دهد و ما را در رسیدن به اهدافمان یاری می کند. شاید این ضرب المثل قدیمی را بارها شنیده باشید که می گوید: "گر صبر کنی ز غوره حلوا سازم!". شما از میزان آرامش خیال حاصل از شکیبایی خود، شگفت زده خواهید شد. خوشبختانه صبور بودن خاصیتی است که به مرور زمان می توانیم در خودمان پرورشش دهیم.

گام های مقاله
1
از خود بپرسید چه چیزهایی شما را بی صبر و تحمل می کند.
 • کشف کنید که چرا اینقدر عجله دارید. معمولا ما وقتی که سرمان شلوغ می شود و باید چندین کار را همزمان انجام دهیم، صبر و تحمل خود را از دست می دهیم و انتظار داریم تمامی آن شلوغی ها و آشفتگی ها در چند دقیقه به پایان برسد. سعی کنید تقسیم وظایف کنید و همه کار ها را خودتان به تنهایی و همزمان انجام ندهید. انجام کار ها را به طور منطقی زمان بندی کنید. انجام همه کارها به تنهایی، خود می تواند آزمونی برای صبر و تحمل شما باشد اما باید یاد بگیرید که بارهای روی دوش خود را به صورت منطقی با دیگران قسمت کنید.
 • علت دقیق از دست دادن صبر و تحمل و بی تابی خود را پیدا کنید. برای مثال: وقتی که هیچ کاری برای انجام دادن ندارید! بی تابی و بی طاقتی درون شما می خزد و ممکن است احساس اضطراب، نگرانی و ناراحتی داشته باشید بی آنکه بدانید دلیل همه این ها نداشتن صبر و تحمل است. برای اینکه بتوانید از تکرار آن جلوگیری کنید، آگاه بودن از دلایل آن به شما کمک میکند. چه اتفاقات، افراد، حرف ها و شرایطی باعث می شوند که خونسردی خود را از دست بدهید؟ بنشینید و لیستی تهیه کنید از تمام مواردی که باعث ایجاد تنش، اضطراب، بیحوصلگی یا خستگی در شما می شوند. در درون تمامی این علت ها واقعیت هایی نهفته است که قبول آنها برای ما سخت است. برای مثال وقتی کاری برای انجام دادن ندارید بیتاب می شوید اما آیا واقعیت درونی آن این نیست که از احساس تنهایی یا احساس بی هودگی رنج می برید؟ واقعیت های درونی دلایل بیتابی شما چیست؟
 • به دنبال الگوها بگردید. آگاهی از علل بی تابی این شانس را نیز به شما می دهد که بهتر خوتان را بشناسید و شاید بتوانید رابطه و شرایطی که برای شما مفید و سازنده نیست را آشکار کنید.شاید اینگونه قدرت تغییر در آنها را پیدا کنید. این واقعیت های درونی را کشف کنید و بعد به صورت منطقی در مورد این مشکلات فکر کنید و تصمیم بگیرید که آیا بیتابی شما مجاز یا مفید است؟ معمولا اینطور نیست، اما در هر صورت می توانید به جای اینکه احساس استرس و نارحتی داشته باشید به دنبال یک راه حل ریشه ای برای مشکل خود بگردید.
2
وقایع ناخوشایند روزمره را روی کاغذ بیاورید و یک گزارش روزانه تهیه کنید.

برای یک تا دو هفته هنگامی که احساس بی صبری و بی تابی کردید، تمام احساسات مرتبط را هر چه که هست روی کاغذ بنویسید. (برای مثال: روز اول کلاس زمین شناسی) مطمئن شوید که به طور مرتب و پی در پی هنگامی که این احساس در شما به وجود می آید، از شرایط یادداشت برداری کنید. بعد از مدتی متوجه می شوید که نسبت به احساس بی تابی خود، آگاهی و آمادگی بیشتری دارید. شما همچنین قادر خواهید بود این احساس  و پیامد های آن را به صورت عینی شناسایی کنید. ممکن است به این نتیجه برسید که شرایط پیرامون این احساس باعث احساس نا امنی و نگرانی در شما نمی شوند بلکه این خود احساس است. با استفاده از این روش ها هنگام حمله ور شدن احساسات، بهتر می توانید این بی تابی و بی قراری درونتان را کنترل کنید.

3
بر احساس ناشکیبایی خود غلبه کنید.
 • در رقابت و کشاکش با احساس بی صبری و بی قراری، پیروز شوید. در بلند مدت، پرورش صبر و تحمل نیاز به ایجاد تغییراتی در شیوه رفتاری در زندگی دارد. اما می توانید بلافاصله با یادگیری تکنیک های ریلکس کردن و آرام سازی در این زمینه پیشرفت کنید. چند نفس عمیق بکشید و سعی کنید ذهنتان را از هر چیزی خالی کنید. روی نفس کشیدن خود تمرکز کنید و در نهایت احساس بهتری پیدا می کنید.
 • اگر نمی توانید کاری برای علت بی صبر بودن خود بکنید، رهایش کنید. اگر برای حل مشکل بیتابی خود کاری از دستتان بر نمی آید، هرچند که گفتنش ساده است اما بهتر است رهایش کنید. سخت است اما امکانپذیر است. این مفیدترین کاری است که می توانید انجام دهید. ممکن است در ابتدا اگر  مسئله خیلی برایتان مهم باشد، (مثلا نتیجه امتحانات، کنکور یا جواب مصاحبه شغلی، و ...) رها شدن از این احساس ممکن است کار سختی باشد اما شما باید در شرایطی که اهمیت کمتری دارند ( مانند ایستادن در صف های طولانی، انتظار در مطب پزشک و ...) سعی کنید احساس بی قراری خود را آرام کنید.  اگر در شرایط کم اهمیت تر و موقعیت های کوتاه مدت، تلاش کنید که بیشتر صبور باشید به تدریج قدرت تاب و تحمل خود را افزایش می دهید و در شرایطی سخت تر و طولانی مدت تر هم صبور خواهید بود.
4
تصویر ذهنی بزرگتری برای خود ترسیم کنید.
 • به خودتان یادآوری کنید که هر چیزی زمان می برد. افراد عجول و بیتاب افرادی هستند که انتظار دارند همه چیز همین الان آماده یا انجام شود و دوست ندارند که وقت تلف کنند. به هر حال بعضی چیزها نمی توانند با عجله انجام شوند. به شادترین خاطرات خود فکر کنید. بسیاری از این خاطرات شاد حاصل صبور بودن شما در یک مقطع زمانی هستند. آن زمانی که با پشتکار و صبر زیاد هدفی را دنبال کردید و به نتیجه رسیدید. آیا اگر این صبر و تحمل را از خود نشان نمی دادید می توانستید چنین موفقیت هایی کسب کنید؟ احتمالا نه. تقریبا هر چیز خوبی که در زندگی به دست می آوریم نیاز به زمان و فداکاری دارد و اگر این صبر، تحمل و پشتکار را از خود نشان ندهید به احتمال زیاد روابط، اهداف و تمام چیز های مهم زندگیتان را از دست می دهید. تمام چیز های خوب همیشه به سراغ کسانی که صبر می کنند نمی آیند اما آن چیز هایی که می آیند به سادگی از دست نمی روند.
 • اصول مهم زندگی را از فراموش نکنید. توجه نکردن به اصول مهم زندگی، احساس بی تابی را در ما تقویت می کند. با مهربانی، سخاوتمندی در بخشیدن دیگران و شکر گذار بودن به سوی آرامش دنیای خود حرکت کنید و از این اصول بهرمند شوید. وقتی مسائل پیش پا افتاده سعی در از بین بردن صبر و تحمل شما دارند، اصول مهمتر زندگی را به یاد بیاورید و لبخند بزنید. 
 • به یاد داشته باشید که در آخر به چیزی که می خواهید می رسید. درک و پذیرفتن این مطلب نیازمند بلوغ و صبر فراوانی است. اینکه چقدر سخت برای چیزی تلاش کرده اید ممکن است حقیقت داشته باشد، اما گاهی رسیدن به مقصد نیازمند این است که صبور باشید. برای دیگران ممکن است ساده تر بوده باشد اما این دلیل نمی شود هر بار برای همه اتفاقات مشابهی رخ دهد. چیزی که مهم است این است که بدانید چگونه صبور باشید و بی آنکه به شرایط و اتفاقات پیرامون خود فکر کنید به پیش بروید. مهم رسیدن به مقصد است.
 • همیشه در زندگی دید مثبتی به مسائل داشته باشید. برای پرورش صبر و تحمل، مثبت بودن یک امر ضروری است. بیاد داشته باشید که زندگی مسابقه نیست بلکه سفری است که از هر لحظه از آن باید لذت برد.
5
گاهی باید یک گام به عقب برداشت.
 • مسائل پیش بینی نشده را پیش بینی کنید. بله، شما برنامه ریزی کرده اید، اما همیشه همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود. پستی و بلندی های زندگی را با فراغ بال بپذیرید. واقع گرا باشید و انتظارات خود را در حد معقول نگه دارید. این رویه را نه تنها در شرایط مختلف بلکه نسبت به رفتار افراد پیرامون خود نیز به کار بگیرید. اگر از دست بچه ها کلافه شده اید یا اگر کسی تصادفا چیزی روی شما ریخته است به این فکر کنید که هیچ کس کامل نیست. حتی اگر اتفاقاتی از این دست بارها تکرار شوند، از دست دادن صبر و تحمل، چیزی را درست نمی کند، نتیجه ای ندارد و حتی شرایط را بدتر می کند. باید خودتان را کنترل کنید و موضوع را با گفتگو و از روی منطق حل کنید.
 • به خودتان یک استراحت بدهید. به این عبارت از دو منظر توجه کنید. اول اینکه مطلقا هیچ کاری انجام ندهید. نه تلویزیون تماشا کنید و نه کتاب بخوانید. فقط یک گوشه آرام بنشینید و فکر کنید. شاید بعد از چند دقیق بیتاب و بی حوصله شوید اما بعد از مدتی می توانید به طور مؤثر سرعت دنیای پیرامون خود بکاهید و دمی آرام شوید. دیگر اینکه خود و دنیای پیرامونتان را از استاندارد های دست نیافتنی دور نگه دارید. مطمئنا ما همگی خوشحال تر خواهیم بود اگر، ظرف ها نشکنند، بچه ها گریه نکنند، کامپیوتر ها و وسایل الکترونیکی خراب نشوند و مردم دیگر اشتباه نکنند؛ اما چنین چیز هایی امکان پذیر نیستند. به خودتان استراحت بدهید!
نکته ها: 
 • بی حوصلگی به بیتابی و بی قراری ختم می شود. اگر در مطب دکتر نشسته اید و به عقربه های ساعت خیره شده اید، برایتان صبر آرزو می کنیم. می توانید کتاب بخوانید، جدول حل کنید یا با موبایلتان بازی کنید. زمان به سرعت خواهد گذشت. 

 • بسیاری معتقدند که مدیتیشن و یوگا به بالا رفتن قدرت صبر و تحمل شخص کمک می کند.

 • صبور بودن نباید توجیهی برای تنبلی و به تعویق انداختن کار ها شود. اگرچه شکیبایی به شما کمک می کند که صبر داشته باشید و دست به کاری نزید اما بیکاری خود باعث ایجاد بی حوصلگی و از دست دادن صبر و تحمل می شود.

 • صبور بودن به معنای این نیست که از حق خود دفاع نکنید. باید ببینید با دفاع از حقتان چه چیزی نصیبتان می شود. اگر برای به دست آوردن هیچ قرار است اوقات را به کام خود تلخ کنید بهتر است صبوری را انتخاب کنید. باید این حقیقت را قبول کنید که دنیای امروز پر است از شرایط نامطلوب و انسان های ناسازگار. آیا در جنگل هم به فکر دفاع از حق خود در مقابل دیگر حیوانات می افتید؟ 

 • اگر از خدمات، افراد و شرایط حاکم ناراضی بودید، کافی است که این خدمات را در جایی دیگر، توسط افرادی دیگر و در شرایطی بهتر دریافت کنید. به همین سادگی!

 • ​نقل قولی از رمان جیمز کلاول، شوگان: " کارما، آغاز اگاهی است. گام بعدی صبر است. صبر اهمیت زیادی دارد. انسان های قوی، انسانهای صبوری هستند. صبر به معنای دوری جستن از تمایلات هفتگانه است: تنفر، خودپرستی، لذت، حرص، خشم، غم و ترس. اگر در مقابل این تمایلات هفتگانه تسلیم نشوید، شکیبا خواهید بود، سپس به چون و چرای همه چیز آگاه  و با ازلیت هم آهنگ خواهید شد.