چگونه طراح لباس شویم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

برای بدل شدن به یک طراح لباس موفق، نیازی به مدارک یا تحصیلات رسمی نیست؛ اما این موضوع به این معنا نیست که راه آسانی در پیش روی شما قرار دارد. برای اینکه یک طراح لباس شوید، ترکیبی از مهارت هایی چون نقاشی، خیاطی، آشنایی کامل با اصول طراحی، دانش و آگاهی نسبت به صنعت طراحی لباس و داشتن یک پشتکار بی مانند، ضروری است. در این میانه می بایست کتابچه نمونه کار های خود را تهیه و دانش خود را در زمینه های مدیریت مالی و تجاری گسترده کنید.

بخش اول: شناخت علایق وتوانایی های شخصی
1
در مورد اینکه به چه زمینه ای از طراحی مد و لباس علاقمند هستید، خوب فکر کنید.

اگرچه ممکن است به تازگی آمداده ورود به صنعت مد شده باشید اما از همان ابتدا باید با توجه به علایق خود در طراحی، اهداف خود را مشخص کنید. آیا به لباس های مجلسی یا به اصطلاح فرانسوی "اوت کوتوغ" (haute couture) علاقمند هستید یا لباس هایی برای استفاده روزمره؟ به تولید انبوه فکر می کنید یا دوخت سفارشی با بالاترین پیچیدگی و کیفیت ممکن؟ شاید حتی به طراحی اکسسوری، کیف و کفش و کلاه علاقمند باشید یا لباس های راحتی یا ورزشی تخصص شما باشد. انتخاب هر زمینه، مزایا و معایب خاص خودش را دارد که پیش از گام نهادن در این راه و انتخاب مسیر، باید به خوبی از آن ها آگاه باشید. پس از انتخاب مسیر اصلی باید در مورد زیر مجموعه های تکمیل کننده مجموعهی اصلی طراحی های خود نیز تصمیمگیری کنید. ممکن است در ابتدا بخواهید در چند زمینه گوناگون خود را محک بزنید اما بهتر است ابتدا در یک زمینه ی به خصوص طراحی خود را به کمال برسانید و هنگامی که جای پای خود را در صنعت مد محکم کردید، دیگر زمینه ها را نیز تجربه کنید. برای مثال:

 • لباس روزانه زنانه، لباس شب زنانه (دامنه محصولات: راحتی - غیر رسمی – نیمه رسمی – رسمی - مجلسی)
 • لباس روزانه مردانه، لباس شب مردانه (دامنه محصولات: راحتی - غیر رسمی – نیمه رسمی – رسمی - مجلسی)
 • لباس مخصوص رده سنی کودکان و نوجوانان
 • لباس ورزشی
 • لباس مخصوص خارج از شهر، طبیعت گردی
 • لباس عروس
 • لباس های نمایشی (مورد استفاده در جشن ها، مراسم، تئاتر، برنامه تلویزیونی، سینما)
 • لباس های محلی
 • اکسسوری/کیف/کفش/کلاه
2
تشخیص مهارت ها و توانایی های لازم برای طراحی و تولید محصولات مورد علاقه.

پس از اینکه علایق و اهداف خود رامشخص کردید، باید نقشه ی راهی برای رسیدن به اهداف خود تهیه کنید. برای رسیدن به هدف به چه مهارت ها و توانایی هایی نیاز دارید؟ مهارت هایی که برای تولید یک کت چرم مورد نیاز است با مهارت های لازم برای طراحی و تولید یک لباس عروس بسیار متفاوت خواهد بود. آیا به تنهایی و با ابزار موجود قادر به دوخت لباسی که در ذهن پرورانده اید هستید؟ یا باید قسمت هایی از لباس خود را به فرد دیگری با ابزار و مهارت های ویژه بسپارید؟
 

بخش دوم: افزایش مهارت ها
1
خود را برای افزایش مهارت های پیشین و آموختن مهارت های تازه آماده کنید.

طراحان موفق صنعت مد بر مجموعه ی گسترده ای از مهارت ها شامل نقاشی، شناخت بافت و رنگ، توانایی تجسم طرح ها در سه بعد و همچنین مهارت های فنی شامل دوخت و دوز و برش انواع پارچه تسلط دارند.

 • مهارت دوخت و دوز را اگر تا کنون نیاموخته اید در سطح عالی یاد بگیرید. توانایی دوخت پارچه های غیر معمول در شرایط پر چالش شما را در جایگاه برتر شغلی قرار می دهد اما به شرطی که به اندازه کافی در این زمینه مهارت کسب کرده باشید. ظرافت و تکنیک دوخت مهارتی است که برای بسیاری از افراد به آسانی به دست نخواهد آمد.
 • میزان لختی، چگونگی حرکت، میزان عبور هوا، ساییدگی در مرور زمان و دیگر ویژگی های انواع پارچه را فرا بگیرید. دانش عمیق شما در زمینه شناخت پارچه، هنگام انتخاب پارچه متناسب با طرح لباس کاملا ضروری خواهد بود. همچنین باید بدانید که پارچه مورد نظر از چه منابعی قابل تامین است.
 • دیگر طراحان را بشناسید؛ نه اینکه فقط چه کسانی هستند بلکه چه پیشینه ای داشته اند، استایل و سبک منحصر به فردشان، آموزه هایی که کسب کرده اند و مکانی که آموزش دیده اند. آگاهی از تمامی این موارد به شما کمک می کند تا با قرض گرفتن یا خلق کردن بر اساس آن ایده ها، طراح بهتری شوید.
 • چگونگی ساخت "Storyboard" یا "استوری بورد" ( صفحه ای که به صورت تصویری خط داستانی شکلگیری ایده ها و طراحی ها را نشان می دهد) وچگونگی تهیه "دامنه محصولات" را یاد بگیرید. الهام گرفتن و ردگیری گرایش ها در شبکه های اجتماعی، حراجی ها و نمایشگاه ها را جدی بگیرید.
 • آموختن مهارت های لازم را از سنین جوانی آغاز کنید. در مسیر به کمال رساندن مهارت ها، خود را برای ساعت ها تلاش بی وقفه آماده کنید. گام های کوچک هر روزه، شما را در شناخت هرچه بهتر و عمیقتر دنیای مد و لباس در بلند مدت یاری خواهد کرد. اینکه بخواهید تمام دانش و مهارت لازم را به یکباره بیاموزید، شما را دلزده و دلسرد خواهد کرد.
2
مهارت های خود را در زمینه مد و طراحی لباس، وارد مرحله جدی تری کنید.

دریافت مدرک و گذراندن یک دوره آموزشی در زمینه طراحی لباس یا دوره های مرتبط در صورت امکان می تواند انتخاب هوشمندانه ای باشد. علاوه بر یادگیری، می توانید ارتباطات خود را گسترده کنید و مهارت هایتان را در فضایی به دور از عیب جویی (خود را برای انتقاد های سازنده آماده کنید) به نمایش بگذارید. یکی از دو گزینه ی پیش و راانتخاب کنید:

 • یک مدرک در زمینه ی طراحی مد و لباس کسب کنید. مدت زمان دوره های آموزشی معمولا 3 تا 4 سال خواهد بود. با توجه به سبک مورد علاقه می توانید طراحی مد را کشور دیگری بیاموزید. در صورتی که بتوانید استعداد و توانایی های خود را اثبات کنید، کمک هزینه های بسیاری برای افراد با استعداد در دسترس خواهد بود. در این دوره ها نقاشی، رنگ و ترکیب بندی، تهیه الگو و پارچه آرایی را خواهید آموخت. افزون بر مهارت های کاربردی اینچنینی، با افراد حرفه ای صنعت مد کار خواهید کرد که در آینده این ارتباط ها می توانند توصیه های بی پرده و بازخوردهای مناسبی در کار به شما بدهند.
 • به یک دوره کارآموزی بپیوندید. اگر از دانش، مهارت کافی برخوردار هستید و احساس می کنید در فضای آکادمیک آنچنان که باید در مقابل وقت و هزینه ی صرف شده به مهارت های شما افزوده نخواهد شد و اگر می خواهید در دنیای واقعی تجربه کسب کنید، باید به دنبال کارآموزی در زمینه مد و طراحی لباس باشید. برای این منظور می بایست یک "پورتفولیو"، کتابچه یا آلبومی تاثیر گذار از نمونه کار های خود تهیه کنید. در ابتدا البته باید خود را برای شاگردی کردن و انجام کار هایی مانند آوردن قهوه آماده کنید. دوباره باید تاکید کنیم که در این بین ارتباطاتی که از طریق کارآموزی و شاگردی به وجود خواهند آمد برای ورود و پیشروی در صنعت مد و لباس بسیار ضروری است. با کار کردن در کنار حرفه ای های صنعت مد با ساز و کار و مهارت های عمده در این صنعت از نزدیک آشنا خواهید شد.
بخش سوم: شناخت مشتری و بازار کار
1
نیاز مشتری های خود را شناسایی کنید.

واقع بین باشید: اگر در منطقه ای زندگی می کنید که هوا بسیار گرم است، فروش یک کاپشن اسکی چندان آسان نخواهد بود. به اطراف خود نگاه کنید. آدم های واقعی در دنیای پیرامون شما به چه چیزی نیاز دارند؟ برای مثال، اگر قصد دارید یک مجموع کامل طراحی کنید، باید لباس های بالا تنه ی بیشتری نسبت به پایین تنه طراحی کنید چون به طور کلی، بسیاری از افراد در کمد های خود لباس های بیشتری برای پوشش بالا تنه دارند. داشتن تنها یک شلوار ساده و چند پیراهن متفاوت می تواند برای تغییر ظاهری پوشش کافی باشد. مجموعه طراحی های شما باید ساده و واقع بینانه باشد. یک طرح پیچیده ممکن است  با سلیقه بسیاری همخوانی نداشته باشد اما یک طرح شیک و ساده همه پسند و با بسیاری از دیگر لباس ها قابل ست شدن است.

 • موضوع قابل توجه دیگر، ردگیری گرایش های جامعه است که اگر به موقع شناسایی شود می تواند سودمند باشد. ممکن است یک نوع دستبند یا یک شلوار با طرح و برش خاص در بین جوانان به تازگی مطرح شده باشد. عرضه ی چنین محصولی می تواند با درخواست های زیادی مواجه شود. در این بین به 2 نکته دیگر توجه داشته باشید: اول اینکه به عنوان طراح المان های منحصر به فرد طراحی خود را فراموش نکنید. ممکن است نوعی پارچه به خصوص یا جزئیاتی در دوخت و طراحی باشد که شما را از دیگران جدا می کند. اینکه طرح دیگری را برای سود بیشتر تنها کپی کنید شما را به جای یک طراح بیشتر به یک تاجر فرصت طلب بدل می کند. دومین نکته مهم این است که گرایش های ناگهانی به نوع خاصی از پوشش می تواند خیلی زود گذر باشد. به عنوان یک طراح باید از علت یک نوع گرایش خاص به یک نوع پوشش آگاهی داشته باشید. آیا یک نیاز منطقی در پشت آن نهفته است یا تنها یک واکنش احساسی زودگذر است؟
 • فرمول جادویی شما می تواند ترکیب سادگی، کیفیت، تناسب و نوآوری باشد. برگشت هایی که در عصر جدید به طراحی های سال های پیشین زده می شود نیز همگی از همین فرمول پیروی می کنند. پایبندی به تناسب باعث شده است که طراحی لباس های امروزی در دهه اخیر دستخوش تغییر آنچنانی نشود. سادگی و راحتی با هوشمندی فرد گره خورده است و پوشیدن لباس های غیر متعارف دیگر نه تنها مورد تحسین نیست بلکه در دید عموم می تواند احمقانه باشد. حتی خواننده های سبک پاپ و دیگر سبک ها عموما به پوشیدن لباس های ساده تر روی آورده اند. تنها کافی است به لباس پوشیدن خواننده های راک و پاپ در دهه 80 و 90 میلادی نگاهی بیندازید.
 • تمام آنچه گفته شد به علاقه شخصی و نیاز بازار هدفی که برای آن لباس طراحی می کنید نیز بستگی دارد. بهتر است علاقه شخصی خود را با نیاز بازار هدف هماهنگ کنید یا بازار هدف خود را تغییر دهید.
2
از رقبای خود الهام بگیرید.

آنچه دیگر طراحان و برند های مطرح به بازار عرضه می کنند در کنار سال ها تجربه، به شناخت آنها از بازار بر می گردد که تنها با صرف وقت و هزینه ی بسیار حاصل شده است.  به نوع پارچه های مصرفی، برش، میزان راحتی، خنکی و حتی جزئیاتی مانند سایز زیپ و رنگ بندی توجه کنید. می توانید ببینید که بعضی از آیتم ها تنها در یک منطقه خاص از جهان برای فروش عرضه شده اند. توجه  به کیفیت و چگونگی عرضه محصولات توسط رقبا کپی کردن نیست تنها تلاش موجه ای است برای شناخت بازار و مشتری های بالقوه. جزئیات هر آیتم را به خوبی آنالیز کنید و ببینید چه چیزی باعث موفقیت در فروش آن شده است. به موارد زیر توجه کنید:

 • طراحی
 • برش
 • دوخت
 • کیفیت پارچه
 • قیمت
 • روش بازاریابی
3
غرور خود را کنار بگذارید و خود را برای حذف ایده آل های ذهنی آماده کنید.

بیش از اینکه به شهرت در زمینه مد فکر کنید به نیاز های واقعی بازار فکر کنید. اینکه طراحی در اصطلاح "با حال و خفن" به نظر برسد بد نیست اما توجه به این موضوع که جامعه چه چیزی را می پسندد و یا آماده پذیرش چه نوع نوآوری هایی در طراحی است، برای موفقیت حیاتی است. اینکه چه چیزی با حال است توسط یک طراح تازه کار تعیین نمی شود. اینکه طراحی جدیدی از لباس مورد قبول واقع شود به تزریق آن ایده توسط طراحان مطرح و پوشیده شدن آن طرح توسط افراد مشهور آن جامعه بستگی دارد. اینجا است که روابط شما با دیگر افراد مشهور و دیگر طراحان مطرح معنی پیدا می کند. همچنین توجه کنید که پرطرفدار شدن طرح های اینچنینی به معنی جذب تنها کمتر از یک درصد جامعه مخاطب است. به محدوده سنی، سایز فیزیکی و موقعیت اجتماعی مشتریان خود در بازار هدف توجه کنید.

 • اگر تازه آغاز به کار کرده اید بهتر است تنها به نوآوری های کوچک در مسیر حرکت طراحی های روز دنیای مد بسنده کنید. حتی طراحان بزرگی چون "تام فورد" برای کسب اعتبار در صنعت مد ابتدا تحت برند هایی مانند "گوچی" کار خود را آغاز کرده اند.
4
از رقبای خود پیشی بگیرید.

صنعت مد بارها توسط افرادی چون "کوکو شانل" و برند هایی چون Zara و H&M دچار انقلاب شده است. کوکو شانل با درک خواست و نیاز زنان برای گذر از جایگاه سنتی و پیوستن به جامعه مدرن، پوشش مناسب آن دوران را متحول کرد. برندهایی چون Mango، Zara و H&M نیز ایده ی هوشمندانه ای داشتند. آنها لباس هایی با طراحی روز و باکیفیت بسایر مناسب با قیمت بسیار ناچیز در اختیار نسل جوانی قرار دادند که برای لباس هایی با برند Armani، Ralph Lauren، Gucci و  دیگر بزرگان صنعت مد، قدرت خرید لازم را نداشت. با نگاهی به لیست موفق ترین برندهای جهانی در صنعت مد حالا می توان Zara و H&M رادر رده ای بسیار بالاتر از دیگر برند های با سابقه دید. ایده ی هوشمندانه شما برای پیشی گرفتن از رقبا چیست؟

 • موفقیت یک تصور نسبی است. شاید در آغاز برای شما فروش تنها 5 دست لباس موفقیت محسوب شود. اهداف خود را متناسب با توانایی، شهرت و بازاری که در دسترس است تعیین کنید. بازار در دسترس شما در مرحله آغازین می توانند دوستان و آشنایان نزدیک به شما باشند.
بخش چهارم: آمادگی برای موفقیت
1
دانش خود را در زمینه ی "تجاری" صنعت مد و لباس افزایش دهید.

موفقیت به عنوان یک طراح مد و لباس تنها در خلاقیت و استعداد خلاصه نمی شود، بلکه به دانش گسترده در زمینه تجارت و بازار یابی در دنیای مد نیز بستگی دارد. با خواندن مقالات مرتبط با صنعت مد و لباس، آگاهی خود را نسبت به این صنعت گسترده و به روز نگه دارد.

 • بسیاری از دوره های آموزشی مرتبط با طراحی مد و لباس، شامل دروسی در زمینه ی بازاریابی نیز هستند. در بعضی دوره های آموزشی بیشتر به موضوع بازاریابی در صنعت مد پرداخته می شود؛ بنابرین پیش از اقدام، در مورد دروسی که تدریس خواهد تحقیق جامعی انجام دهید. اگر پیش از این دوره های آموزشی را گذرانده اید که شامل دروس بازاریابی و مدیریت مالی نبوده اند، بهتر است در دوره های کوتاه مدت با چنین موضوعاتی شرکت کنید.
 • آدانسته های خود را به فراتر از طراحی گسترش دهید. عرضه محصول در صنعت مد شامل چرخه ی عظیمی از نیروی انسانی می شود که باید با وظایف تک تک این افراد آشنا شد. در این صورت است که می توان مسائل پیش رو را از دید تک تک این افراد درک کرد و در بازه ی توانایی های آنها، درخواست های واقع بینانه ای مطرح کرد. در مورد وظایف افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند از جمله نماینده های خرید، بازرگان ها، برش دهنده های الگو، متخصصین پوشاک و پارچه، کنترل کننده های کیفیت، درجه بندی کننده های محصول،ماشینکار نمونه محصول، افراد بخش فروش، افراد بخش روابط عمومی و بازاریابی، خبرنگار مد و لباس، خرده فروش ها، برگزار کننده های مراسم، استایلیست های لباس و غیره  تحقیق کنید.
 • مشتری خود را بشناسید. این موضوع یک مهارت اساسی و اولیه است که هرگز نباید از دید یک طراح لباس دور بماند. باید بدانید که مشتری شما چقدر برای یک لباس خرج می کند، سبک زندگی او چگونه است، تمایل به خرید از چه جاهایی دارد، چه چیزی را می پسندد و از چه چیزی خوشش نمی آید. باید بدانید که نیاز های اساسی او هنگام خرید لباس چه چیز هایی هستند و در اخر اگر بودجه او محدود نباشد چه چیز هایی خواهد خرید. اگر بازاریابی به طور کامل انجام شده باشد، درک کاملی از نیاز های مشتری خواهید داشت.
 • نمایشگاه ها مکان بسیار مناسبی هستند برای اینکه درک عمیق تری از چگونگی ساز و کار صنعت مد و لباس پیدا کنید و جایگاه خود را در رقابت با دیگر رقبا و در ارتباط با نیاز مشتری بهتر بشناسید.
2
دانش خود را در زمینه ی "مدیریت مالی" یک کسب و کار افزایش دهید.

ممکن است به طرز فوق العاده ای خلاق باشید اما بدون شک برای راه اندازی کسب و کار در زمینه ی تولید لباس باید شم اقتصادی داشته باشید. باید از اعداد و ارقامی که پیش روی شما قرار می گیرد سر در بیاورید. اگر علاقه ای موضوعات مالی ندارید، گزینه دیگر شما این است که یک حسابدار با تجربه برای رسیدگی به این امور استخدام کنید اما همچنان باید خودتان بر تمام آن مسلط باشید. اگر هیچ علاقه ای به این جنبه از کسب و کار ندارید، به جای راه اندازی یک کسب و کار و برند مستقل، به عنوان یک طراح با یک "خانه ی مد" (یک کمپانی طراحی با برند شناخته شده که لباس های طراحی شده توسط طراحان را تولید و به فروش می رساند. نمونه های مشهور مانند گوچی، کاوالی، پرادا، ورساچه و ... ) همکاری کنید.
 

3
به دنبال یک شغل در زمینه ی طراحی لباس باشید.

روش های بسیاری برای یافتن یک شغل به عنوان طراح در صنعت مد و لباس وجود دارد و به سبک طراحی که به آن علاقمند هستید بستگی دارد. هرچند در ابتدا کمی انعطاف می تواند به یافتن شغل کمک کند. پس از کسب تجربه می توانید به دنبال علاقه شخصی خود بروید. باید پشتکار داشته باشید و برای یافتن شغل به جاهای مختلف درخواست بدهید تا در نهایت پای شما به یکی از آنها باز شود. برای شروع، جاهایی که می توانید درخواست بدهید:

 • طراحان و خانه های مد – جهت کارآموزی، موقعیت شغلی با حداقل دستمزد، دستیار طراح و غیره.
 • همکاری با فروشندگان لباس های نمایشی، طراح لباس صحنه تئاتر و فیلم های سینمایی
 • جستجوی تبلیغات آنلاین
 • از طریق رابط های موجود در کالج و فعالان صنعت مد
بخش پنجم: ارزیابی مهارت ها و ورود به صنعت لباس
1
نقاط قوت و ضعف مهارت ها و ویژگی های شخصیتی خود را صادقانه ارزیابی کنید.

خب احتمالاعاشق لباس هستید اما وقتی از طراحی مد و لباس صحبت می کنیم، لباس  تنها بخشی از ماجرا است. مهارت های کلامی و ارتباطی ممتاز، تمایل به کار شدید (معمولا اختصاص 24 ساعت و 7 روز هفته)، قدرت تحمل بالا در برابر انتقادات، توانایی مقابله با استرس، آمادگی پذیرش مشتری ها یا کارفرما های متفاوت، گاها سر کردن با تنهایی و انزوا و اتکای به نفس از دیگر مواردی هستند که در این راه به آنها نیاز خواهید داشت.

 • طراح مد و لباس بودن مناسب شما است اگر: قصد دارید که زندگی خود را تماما وقفش کنید، به احساس تردید و ناامنی اهمیتی نمی دهید، بر باور های خود ایستادگی می کنید، ایده های مشخصی دارید در مورد آنچه در دنیای مد اهمیت دارد، به مشتری های خود به خوبی گوش می دهید، زیر و بم دنیای مد را به خوبی می شناسید، دنیای مد تمام آن چیزی است که می خورید، نفس می کشید و زندگی می کنید.
 • طراح مد و لباس بودن مناسب شما نیست اگر:نمی توانید استرس خود را به خوبی مدیریت کنید، از احساس تردید و ناامنی متنفرید، به دنبال یک موقعیت شغلی آرام به دور از بالا و پایین های زیاد هستید، نیازمند تحسین دیگران از تلاش هایتان هستید، برای ادامه راه به راهنمایی های زیادی نیاز دارید، از شرایط مالی ناپایدار متنفرید و علاقمندی های بسیار دیگری در زندگی دارید.
2
یک پورتفولیو (Portfolio) یا کتابچه نمونه کار تهیه کنید.

برای آنکه توانایی هایتان را به دیگران نشان دهید و برای دوره های کارآموزی و مشاغل مرتبط با طراحی لباس درخواست بدهید، داشتن یک پورتفولیو ضروری است. پورتفولیوی شما می بایست بهترین نمونه کار های شما را به نمایش بگذارد و خلاقیت و مهارت هایتان را برجسته کند. یک کتابچه ی صحافی شده یا برگه هایی با طراحی مناسب که در یک زونکن با کیفیت به ترتیب و نظم خاصی جای داده شده اند می توانند معرف میزان جدیت و حرفه ای بودن شما باشد. پورتفولیو می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ترسیم یا طراحی دستی (یا عکس هایی با کیفیت از این طراحی ها)
 • طراحی های ترسیم شده توسط نرم افزار های کامپیوتری
 • رزومه
 • صفحاتی شامل طرح های مفهومی و فضای ذهنی طراح
 • صفحاتی شامل نمایش رنگ بندی ها، بافت و تزئینات پارچه
 • هر جزء دیگری که به خوبی توانایی های بالقوه شما را بازتاب دهد.
3
واقع بین باشید و هوشمندانه وارد دریای خروشان صنعت مد و لباس شوید.

ممکن است برای موفقیت و همخوانی با بازار هدف، حتی نیاز به جا به جایی باشد. واقع بین بودن به این معنی است که درک کنید تلاش برای فروش تعداد زیادی لباس های مجلسی سفارشی دوز در یک فضای نیمه شهری به افرادی که تنها به لباس هایی برای استفاده روزمره نیاز دارند بیهوده است. با توجه به سبک طراحی و علایق شخصی باید بر روی یافتن بازار محصولات خود تمرکز کنید. آیا برای دسترسی به بازار محصولات خود باید از جایی که هستید به جای دیگری نقل مکان کنید یا می توانید از همین جایی که هستید محصولات خود را در جای دیگری که احتمال فروش بیشتر است توزیع کنید.

 • تاثیر محیطی را جدی بگیرید. به عنوان یک شخص خلاق، بخشی از فرایند بروز خلاقیت، بودن در کنار افرادی  است شبیه به خودتان و همچنین جرقه های ذهنی حاصل از اشتراک ایده ها و پیشنهادات.  خیلی سخت است که بخواهید چنین چیزی را در تنهایی یا در کنار افرادی که علاقه و یا درکی از دید هنری شما ندارند انجام بدهید.
 • همچنین فصلی بودن طراحی مد و تاثیری که بر نوع لباس های تولیدی و مکان فروش می گذارد را نیز به خاطر داشته باشید.
 • قدرت فروش آنلاین را فراموش نکنید. فروش محصولات در منطقه دیگری از جهان به صورت اینترنتی تنها با نمایش عکس های با کیفیت از محصولات، در دنیای امروز امکان واقع بینانه ی دیگری است که باید از آن استفاده کرد. فروش آنلاین به شما این انعطاف را می دهد تا از هرجایی اقدام به طراحی  و فروش محصولات خود کنید و همچنین آمد و رفت روزانه را به صفر می رساند. این شیوه در صورتی که قصد داشته باشید در سطح یک برند طراحی کوچک باقی بمانید، ایده‌آل خواهد بود و اگرچه همچنان باید هزینه سفر به شو های لباس را کنار بگذارید.

زندگی دریکی از مراکزصنعت مد برای بسیاری از طراحان انتخاب هوشمندانه ای است. بر اساس لیست منتشر شده از طرف سازمان GLM (نظارت و ردگیری گرایش های جهانی بر اساس زبان مورد استفاده) در سال 2012، پایتخت های جهانی صنعت مد به ترتیب زیر آورده شده است:

 • لندن، انگلیس
 • نیویورک، آمریکا
 • بارسلونا، اسپانیا
 • پاریس، فرانسه
 • مکزیکو سیتی
 • مادرید، اسپانیا
 • رم، ایتالیا
 • سائو پائولو، برزیل
 • میلان، ایتالیا
 • لس آنجلس، آمریکا
 • برلین، آلمان
 • بمبئی، هند

منابع

دیدگاه

0

دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه خود، وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید