چگونه طلا و جواهرات را تمیز کنیم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

بر خلاف نقره، طلا با گذشت زمان بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی لک نمی شود و درخشندگی خود را با ایجاد یک لایه کدر از دست نخواهد داد. اما همچنان در اثر استفاده معمول روزمره مخصوصا در لابه لای پرداخت ها و جواهرکاری های ریز دچار چرک و جرم گرفتگی خواهد شد. اگر قصد دارید درخشش دوباره ای به حلقه دوست داشتنی، انگشتر، دستبند، گردنبند و یا دیگر جواهرات ارزشمند خود ببخشید تنها به چند ابزار خانگی ساده نیاز خواهید داشت.

بخش اول: تمیزکاری با استفاده از مایع ظرف شویی
1
چند قطره مایع ظرف شویی را در یک کاسه آب گرم (داغ نباشد) بریزید و به آرامی به هم بزنید.
 • هرچند آب لوله کشی کفایت خواهد کرد اما بهتر است در صورت امکان از آب معدنی گازدار بدون سدیم استفاده شود. کربنات موجود در این نوع آب به نرم شدن و حل شدن چرک و کثیفی کمک می کند.
 • از آب داغ و در حال جوش استفاده نکنید مخصوصا اگر از سنگ های قیمتی روی سطح زیور آلات کار شده باشد. بعضی از انواع سنگ ها قیمتی در اثر تغییر ناگهانی حرارت ترک می خورند. 
2
جواهر را درون محلول غوطه ور کنید.

اجاره دهید که جواهر برای تقریبا 15 دقیقه درون محلول باقی بماند. در این مدت زمان آب گرم به همراه مواد شوینده راه خود را در میان چرک ها و سطوح جرم گرفته باز می کند و ساختار تمامی این کثیفی ها را نرم و سست می کند از جمله آنهایی که به سختی قابل دسترس هستند. 

3
با ملایمت سطح جواهرات را با استفاده از یک مسواک دارای برس نرم بسابید.

هر تکه از جواهرات را تک به تک با برس بسابید. به شکاف ها و فرو رفتگی های جواهر کاری شده که کثیفی می تواند پنهان شده باشد بیشتر توجه کنید.

 • از یک برس بسیار نرم استفاده کنید. هرچه نرم تر باشد بهتر است. یک برس غیر نرم می تواند بر روی سطح جواهرات خراش ایجاد کند. اگر سطح جواهر تنها آب طلا کاری شده باشد، یک برس سفت می تواند این روکش طلا  شده را کاملا از بین ببرد.
 • برای این منظور می توانید در صورت امکان از برس های مخصوص این کار یا برس های نرمی مانند "برس ابرو" استفاده کنید. 
4
هر تکه جواهر را در زیر آب گرم روان، آب کشی کنید.

این آبکشی کمک می کند که جرم های سست شده در اثر برس کشی از سطح جواهرات پاک شوند. باردیگر توجه داشته باشید که آب مورد استفاده  - مخصوصا برای جواهرات دارای سنگ های قیمتی شکننده- داغ نباشد.

 • اگر جواهرات را در سینک آبکشی می کنید توجه داشته باشید که درپوش سینک بر روی راه آب قرار داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است تکه ای از جواهرات از دست شما لیز بخورد و وارد راه آب سینک شود.
5
با استفاده از یک تکه پارچه لطیف جواهرات را خشک و لکه گیری کنید.

در پایان تکه های جواهر را بر روی یک تکه پارچه قرار دهید تا در مجاورت هوا کاملا خشک شوند. اگر جواهرات به خوبی خشک نشوند و بلا فاصله بر روی پوست قرار بگیرند، رطوبت محبوس شده در مجاورت پوست می تواند موجب التهاب پوست شود. 

بخش دوم: تمیز کردن جواهرات با استفاده از آمونیاک
1
بدانید که چه زمانی برای تمیز کردن جواهرات می توان از آمونیاک استفاده کرد.

آمونیاک یک ماده تمیز کننده قدرتمند است اما به لحاظ شیمیایی می تواند تا حدودی خواص خورنده نیز داشته باشد. برای جولگیری از این موضوع، تمیز کردن جواهرات با استفاده از آمونیاک نباید مرتبا انجام بگیرد. آمونیاک برای یک تمیزکاری کامل گزینه مناسبی است اما به شزطی که گاه به گاه مورد استفاده قرار بگیرد.

 • آمونیاک می تواند به بعضی از مواد مورد استفاده در ساخت جواهرات آسیب وارد کند. از آمونیاک برای تمیز کردن جواهراتی که دارای مروارید یا پلاتین (طلای سفید) هستند استفاده نکنید. 
2
مقداری آمونیاک را به نسبت یک به شش با آب مخلوط کنید.
 • با ملایمت به هم بزنید تا محلول یک دست شوید.
3
جواهر را برای حداکثر یک دقیقه در محلول غوطه ور کنید.
 • با توجه به خواص خورندگی (هرچند محدود) آمونیاک، اجازه ندهید که جواهر زمان بیشتری در محلول باقی بماند.
4
جواهرات را در زیر آب روان کاملا آبکشی کنید.
 • برای خارج کردن یکباره جواهرات  از محلول، از یک صافی با حفره های ریز استفاده کنید. برای اطمینان بیشتر از عدم عبور جواهرات از حفره های صافی می توانید از کاغذ صافی دستگاه قهوه ساز استفاده کنید.
 • اگر جواهرات را در سینک آبکشی می کنید برای اطمینان بیشتر توجه داشته باشید که درپوش سینک بر روی راه آب قرار داشته باشد. 
5
با استفاده از یک تکه پارچه لطیف جواهرات را کاملا خشک کنید.

در پایان تکه های جواهر را بر روی یک تکه پارچه قرار دهید تا در مجاورت هوا کاملا خشک شوند.

بخش سوم: تمیز کردن جواهرات دارای سنگ های قیمتی
1
از انواع سنگ های قیمتی که در هنگام تمیز کاری می بایست خشک باقی بمانند آگاه باشید.

جواهراتی مانند گوشواره ها که سنگ های قیمتی با استفاده از چسب در جای خود قرار گرفته اند بهتر است در آب غوطه ور نشوند. آب گرم می تواند پیوند های چسب را سست کند و سنگ قیمتی مخصوصا در هنگام سایش با برس از جای خود خارج و بیرون بیفتد. برای تمیز کردن این نوع جواهرات می بایست از روش هایی استفاده شود که جواهر در آب غوطه ور نمی شود.

2
جواهر را با استفاده از یک تکه پارچه خیس آغشته به مواد شوینده دستمال بکشید و پاک کنید.
 • برای این منظور مطابق با روش اول محلول آب و مایع ظرفشویی را آماده کنید و سپس یک تکه پارچه نرم و لطیف را در محلول فرو کرده و با ملایمت جواهر را تمیز کنید. 
3
جواهر را با استفاده از یک تکه پارچه لطیف نم دار شده با آب معمولی، شستشو دهید.

با ملایمت سطح جواهر را با پارچه نم دارشده،  تر کنید و محلول شوینده باقی مانده به جواهر را پاک کنید.

4
جواهرات را به صورت وارونه بر روی یک تکه پارچه قرار دهید یا آویزان کنید.

جواهر باید به گونه ای قرار بگیرد که آب باقیمانده در بین شکاف ها و سطوح فرو رفته از آن خارج شود. با این روش مطمئن می شوید که هیچ یک از اجزای جواهر در معرض آب جمع شده قرار نگرفته است. 

روش چهارم: تمیز کردن جواهرات با استفاده از خمیر دندان.
1
در استفاده از این روش احتیاط کنید.

این روش می تواند سطح طلا و نقره را خراش بدهد. همچنین مواد شیمیایی که دندان ها را تمیز می کنند می توانند باعث ایجاد لایه نازکی روی طلا و  سنگ های قیمتی شوند. اگر از آسیب های احتمالی این روش نگران هستید بهتر است از دیگر روش های جایگزین استفاده کنید. 

2
مقدار کمی خمیردندان را با آب مخلوط کنید.

در حدود 2 سانتی متر خمیر دندان خارج شده از تیوب را با یک یا دو قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید و یک خمیر رقیق تهیه کنید. به عنوان یک ساینده ملایم، خمیردندان گزینه مناسبی برای سست کردن جرم های شکل گرفته در لابلای شکاف ها و سطوح جواهر خواهد بود.

 • این روش هنگامی که دیگر روش ها قابل انجام نیستند (برای مثال در هنگام سفر) و هنگام نیاز به یک تمیز کاری سریع کاربرد دارد.
3
با استفاده از یک مسواک نرم روی سطح جواهر را بسایید.

می توانید از یک مسواک کهنه با برس نرم برای ساییدن جرم ها از سطح جواهر استفاده کنید. همچنین می توانید خمیر دندان را روی یک تکه پارچه بمالید و سپس سطح جواهر را پالیش کنید. اگر خراش هایی روی سطح جواهر دیده شد احتمالا به دلیل سفتی برس مسواک ایجاد شده است نه خمیر ندان. بهتر است تا جای امکان از یک برس نرم استفاده کنید.

 • به عنوان یک روش جایگزین می توانید تنها خمیر دندان غیر رقیق شده را روی سطح جواهر بمالید. هرچند ممکن است آبکشی ذره های خمیر دندان از درز ها و شکاف های جواهر سخت باشد.
4
جواهر را با آب فراوان آب کشی کنید.

درست مانند مسواک زدن در پایان با آبکشی جرم ها و کثیفی های سست شده را از سطح جواهر پاک می کنید. 

بخش پنجم: استفاده از آب در حال جوش
1
بدانید که چه زمانی برای تمیز کردن جواهرات می توان از آب جوش استفاده کرد.
 • طلا به تنهایی می تواند بدون هیچ مشکلی جوشانده شود. اما جوشاندن سنگ ها قیمتی ظریف (مانند سنگ اوپال، مروارید، مرجان و سنگ ماه) می تواند باعث آسیب و ترک خوردن آنها شود.
 • جوشاندن همچنین برای جواهراتی که سنگ های قیمتی با استفاده از چسب در جای خود قرار داده شده اند ایده خوبی نخواهد بود زیرا باعث سست شدن پیوند چسب می شود.  
 • با تمام آنچه گفته شد، برای جواهراتی که تنها از طلای زرد  ساخته شده اند و جواهراتی که سنگ های سخت قیمتی مانند الماس تنها با استفاده از روش های جواهر کاری جاگذاری شده اند، جوشاندن بهترین روش تمیز کردن این نوع جواهرات خواهد بود. 
2
آب را بجوشانید.

در این روش به آب زیادی نیاز ندارید تنها به اندازه ای که تمام سطح جواهرات را بپوشاند. در حالی که در انتظار به جوش آمدن آب هستید، جواهرات را درون یک ظرف مقاوم  و مناسب قرار دهید. ظروف فلزی یا پیرکس برای این منظور مناسب خواهند بود.

 • تکه های جواهر را به گونه ای در ظرف بچینید که هیچیک سطح دیگری را نپوشاند. آب جوش می بایت به تمام سطوح دسترسی داشته باشد. 
3
با احتیاط کامل آب جوش را روی جواهرات بریزید.
 • آنقدری آب بریزید که آب جوش روی تمام سطوح جواهرات را کاملا بپوشاند.
 • آب جوش می تواند موجب سوختگی جدی شود مراقب باشید در اثر برخورد به ته ظرف  بر رویتان نپاشد. 
4
تا خنک شدن آب صبر کنید.
 • هنگامی که به راحتی قادر بودید دست خود را درون آب قرار دهید، می توانید جواهرات را از آب خارج کنید.
 • در ادامه سطح جواهرات را با یک برس نرم بسایید، با استفاده از پارچه لطیف خشک کنید و در نهایت اجازه دهید در مجاورت هوا کاملا خشک شود.
 • از تغییر رنگ و کثیف شدن آب نترسید. این نشانه خوبی است که آب جوش تمامی جرم ها و چرک های جای گرفته در میان شکاف های جواهرات را به خوبی سست و در خود حل کره است.
نکته ها: 
 • برای جلوگیری از خراش های احتمالی جواهرات طلای خود را به صورت جدا از هم و در جعبه های مخصوص نگه داری کنید.

 • لکه های گریس به جا مانده روی طلا را می توانید با فرو کردن درون الکل از بین ببرید به شرط آنکه اجزاء دیگر جواهر با چسب به بدنه متصل نشده باشند.

 • به یاد داشته باشید که همیشه برای پاک کردن جواهرات خود می توانید به افراد متخصص مراجعه کنید.

 • توجه کنید که جواهرات شما به هیچ وجه نباید با مایع سفید کننده در تماس باشند. کلر موجود می تواند باعث تغییر رنگ دائمی جواهر شود.

 • پیش از تمیز کردن جواهرات دارای سنگ های قیمتی  مطمئن شوید که پایه نگهدارنده سنگ ها (چنگی) که به صورت چنگک های ریز و درشت سنگ ها را در بر گرفته اند، در جای خود کاملا محکم باشند. 

منابع

دیدگاه

0

دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه خود، وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید