چگونه ظرف ها را بشوییم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

همه می خواهند از زیر بار شستن ظرف ها شانه خالی کنند و اگر بخواهند روزی به کسی لطف کنند پیشنهاد می دهند که ظرف ها را آنها می شویند. اما این همه سختی بیشتر به این دلیل است که خیلی از ما نمی دانیم چگونه باید ظرف ها را شست و اصلا از کجا باید آغار کرد. پرسش دیگر این است که چگونه ظرف ها را با کمترین آب مصرفی و در سریع ترین زمان ممکن بشوییم. راه روش درست شستن ظرف ها را در ادامه در این نوشتار بیاموزید.

گام های مقاله
1
آماده شوید.

پوشیدن دستکش های لاستیکی (هرچند که اختیاری است) هنگام شستن ظرف ها بسیار توصیه می شود. مخصوصا برای پوست های خشک و حساس بسیار مفید خواهد بود. اگر لباس آستین بلند پوشیده اید، آستین ها را بالا بزنید یا در زیر ساق های دستکش جای دهید. پوشیدن پیشبند هم اختیاری است.

 • پوشیدن دستکش دست ها را از آلودگی محافظت می کند. همچنین پوست را زا خشک شدن و بروز حساسیت در اثر تماس مستقیم با مواد شوینده و آب حفظ می کند.
2
باقیمانده ی غذا را از ظرف جدا کنید.

تکه های بزرگ آشغال و باقیمانده ی غذا را درون کیسه زباله بریزید. انجام این کار از جرم گرفتن زود هنگام وسایل شست و شو و همچنین گرفتگی راه آب سینک ظرف شویی جلوگیری می کند.
 

3
سینک را با آب داغ پر کنید.

دمای آب تا حدی بالا باشد که قابل تحمل باشد و در تماس با پوست ایجاد سوختگی نکند. هرچه آب داغتر باشد، خاصیت ضدعفونی کنندگی و چربی زدایی آن نیز بهتر خواهد بود. پوشیدن دستکش به تحمل آب با دمای بالا نیز کمک می کند. هنگامی که سینک تقریبا پر شد، مایع ظرفشویی را اضافه کنید.

 • ظروف بزرگتر و ظروفی که غذا به آنها چسبیده است را در ته سینک پر از آب غوطه ور کنید. بعدا در نتیجه ی سست شدن مواد چسبیده به ظروف، شستن این ظروف ساده تر خواهد بود.
 • یک روش کاربردی این است که پیش از آغاز شست و شو (1 تا 2 ساعت) ظروف گودی که کثیفی به آنها چسبیده است را با آب داغ پر کنید.
4
ابتدا با کارد و قاشق و چنگال شروع کنید.

از آنجایی که مستقیما وارد دهان می شوند، برای شست و شو به تمیزترین و داغترین آب ممکن نیاز است.

 • آنها را تک به تک در حالی که شدیدا می سایید، در آب داغ فرو ببرید.
 • از آب خارج کنید، به خوبی برسسی کنید و اگر آثار کثیفی هست با اسفنج بسایید تا کاملا پاک شود.
 • اگر پاک نشد، از سیم ظرف شویی استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای این منظور از پشت اسفنج شستشو (معمولا سبزرنگ است) استفاده نکنید زیرا باعث می شود تکه های غذا به آن بچسبد.
5
دیگر ظروفی که در ارتباط مستقیم با دهان هستند مانند لیوان و فنجان ها را بشووید.
6
به طور مرتب آب سینک را تعویض کنید.

این کار کمک می کند که آلودگی ها خارج شوند و محیط بهداشتی برای شست و شوی ظرف ها فراهم باشد. فراموش نکنید که در هر بار تعویض آب سینک، مقداری مایع ظرف شویی اضافه کنید.
 

7
قابلمه ها و تابه ها را برای آخر کار نگه دارید.

از آنجایی که این ظروف بزرگتر هستند و معمولا باقی مانده ی بیشتری به بدنه ی آن ها چسبیده است، اجازه دهید ابتدا آنها در آب غوطه ور بمانند. اگر چیزی در ظرف سوخته یا پخته شده است، پیش از آنکه در آب سینک غوطه ور کنید، ابتدا آب و مایع ظرف شویی بیشتری درون آن ها بریزید.
 

8
ظرف ها را در زیر آب روان آب بکشید.

تقریبا تمام مواد شوینده حاوی مواد شیمیایی خطرناکی هستند که به تجزیه و از بی بردن پیوند های چربی و پروتئین کمک می کنند. پس می توانید حدس بزنید که وارد شدن چنین موادی چقدر می تواند در بلند مدت برای بدن مضر باشد. آنها را پیش از خشک کردن به طور کامل آبکشی کنید.
 

9
ظرف ها را خشک کنید.

ظروف شسته شده را پیش از استفاده از حوله برای خشک کردن، روی آبچکان قرار دهید.
 

10
ظرف ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید کاملا پاک شده اند.

هنگامی که ظرف ها تمیز شده باشند هیچ گونه آثاری از مواد اضافه یا چربی نباید مشاهده شود. دست خود را بر روی ظرف بکشید؛ در صورت احساس اصطکاک در زیر انگشتان، سطح ظرف کاملا پاک شده است اما اگر دست بر روی سطح ظرف لیز می خورد، نشانه ی این است که هنوز مقداری چربی بر روی سطح ظرف باقی مانده است.
 

11
اسفنج، سیم ظرف شویی یا برس را آب بکشید.

سپس بگذارید تا خشک شوند. توصیه می شود که ابزار شست و شو را هر از چند گاهی با استفاده از آب جوش یا مایع سفید کننده، استریل و ضد عفونی کنید. هنگامی که اسفنج یا برس شست و شو بوی بدی بگیرند و این بو با آب کشی از بین نمی رود، آن ها را دور بریزید.
 

12
دستکش شست و شو را پشت و رو کنید.
 • دستکش ها را از دست به گونه ای خارج کنید که تقریبا تا میانه پشت و رو شده باشد. سپس با فوت کردن درون دهانه ی دستکش و بستن دهانه با یک دست، هوای محبوس شده را به سمت انگشت ها هل دهید تا دستکش کاملا پشت و رو شود.
 • هنگامی که بخش داخلی دستکش خشک شد برعکسش کنید. سطح بیرونی دستکش پس از خشک شدن برای استفاده ی بعدی آماده است.
نکته ها: 
 • تمام قسمت های ظروف را بشویید تنها به این دلیل که فکر نمی کنید بخش زیرین بشقاب یا دسته ی چنگال کثیف باشد به این معنی نیست که آن ها واقعا تمیز باشند. 

 • ابزار های مناسب برای شستن ظروف مختلف در اختیار داشته باشید. یک برس با دسته ی بلند برای شستن بطری ها یا لیوان های عمیق بسیار به کار خواهد آمد. اسفنج برای زدودن چربی ها از سطوح مناسب است. همچنین توجه داشته باشید که سطوح حساس مانند تفلون ممکن است با کشیده شدن بعضی ابزارهای شست و شوی خشن مانند سیم ظرف شویی آسیب ببینند. 

 • اگر احتمال می دهید که بعضی ظروف به دلیل غذای سرو شده بعدا سختتمیز خواهند شد، بهتر است پس از مصرف، درون آن ها را از آب پر کنید و درون سینک بگذارید. 

 • ابزار های برنده مانند کارد و چاقو را درون سینک پر از آب قرار ندهید زیرا به دلیل پیدا نبودن و لیز بودن سطوح احتمال بریدن دست زیاد است. 

 • اسفنج، پارچه و برس خیلی سریع باکتری ها را رشد می دهند. شما می توانید با آب کشیدن، چلاندن/تکاندن آن ها را پس از استفاده خشک کنید و رشد بکتری را کاهش دهید. 

 • برای از بین بردن باکتری ها، پارچه یا اسفنج را برای 10 دقیقه در آب جوش قرار دهید یا با نسبت 1 به 9 در محلول مایع سفیدکننده و آب قرار دهید و پس از آن کاملا آبکشی کنید. 

 • توجه داشته باشید که مایع سفیدکننده خیلی سریع مواد لاستیکی را خراب می کند. 

منابع

دیدگاه

0

دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه خود، وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید