چگونه فایل های تورنت را دانلود کنیم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

شاید بهانه باشد اما به هرحال امکان خرید نرم افزار، فیلم، موسیقی، ویدیو های آموزشی و بازی های کامپیوتری به صورت قانونی برای ما ایرانی ها تقریبا غیر ممکن است. در این میان بسته های نرم افزاری گرانقیمت شاید راه حل این مشکل به نظر برسند اما نه وقتی که راهی بسیار ساده تر و ارزان قیمت تر در اختیار باشد. اگر اینترنت رایگان شبانه یا نامحدود در اختیار دارید، آخرین نسخه نرم افزار ها، فیلم های سینمایی روز و بازی های کامپیوتری تنها چند کلیک با شما فاصله دارند. این راه حل ساده که دنیای اینترنت و سرگرمی را در زیر سیطره خود در آورده چیزی نیست جز امپراطوری فایل های تورنت.
[بنا بر ساختار آزاد و غیر متمرکز دنیای وب و اینترنت، هرگونه محتوایی در دسترس کابران قرار دارد و این موضوع در مورد فایل های تورنت نیز صدق می کند. این مقاله تنها ابزار مناسبی برای دسترسی به محتوای مورد نیاز به کاربران معرفی می کند؛ بدیهی است مسئولیت تصمیم گیری و چگونگی استفاده از این ابزار به عهده کاربر است.]

بخش اول: انتخاب برنامه مناسب برای دانلود فایل های تورنت
1
کابران ویندوز

برای کاربرای ویندوز جایگزین های بسیاری وجود دارد اما از نظر امکانات و سلامت برنامه (تبلیغات، نرم افزارها و بدافزارهای جانبی که همراه با برنامه اصلی نصب می شوند)، بهترین گزینه برنامه QbitTorrent خواهد بود. انتخاب های موجود بر اساس اولویت:

 • 2.2.1 UTorrent: این برنامه شناخته شده ترین ابزار برای دانلود فایل های تورنت به شمار می آید اما نسخه های جدید این برنامه علاوه بر نمایش تبلیغات در پشت صحنه مشغول استخراج سکه های بیتکوین می شود و در نتیجه با به کارگرفتن حافظه و پردازشگر کامپیوتر شما را کند میکند. به همین جهت بهترین نسخه این برنامه در بالای مقاله برای دانلود قرار داده شده است.
 • QbitTorrent: ابزاری بسیار ساده و همچنین قدرتمند برای دانلود فایل های تورنت. این برنامه به صورت متن باز در اختیار عموم قرار گرفته است و بدون نمایش تبلیغات و نصب بدافزار ابزاری مطمئن برای دانلود فایل های تورنت به شمار می رود.
 •  Transmission-Qt Win: این برنامه نسخه ویندوزی برنامه Transmission سیستم عامل مکینتاش اپل است که به لحاظ سادگی و امکانات مناسب در بین کاربران مک و لینوکس بسیار محبوب است.
 •  BitTorrent: دومین ابزار محبوب دانلود و مدیریت فایلهای تورنت که در نسخه های جدید به دلیل مشکلاتی مشابه با Utorrent و ارائه نسخه پولی از محبوبیتش کاسته شده است.
2
کابران مک

برای کاربرای سیستم عامل مک جایگزین دیگری که میتوان نام برد  برنامه Utorrent است اما از نظر امکانات و سلامت برنامه (تبلیغات، نرم افزارها و بدافزارهای جانبی که همراه با برنامه اصلی نصب می شوند) بهترین گزینه همان برنامه Transmission خواهد بود. این برنامه را می توانید از لینک زیر دانلود کنید:

 • Transmission ساده، محبوب و قدرتمند! این برنامه به صورت اختصاصی برای سیستم عامل مک نوشته شده است و برخلاف دیگر برنامه ها بسیار روان و سازگار با محیط مکینتاش طراحی شده است.
 • QbitTorrent: ابزاری بسیار ساده و همچنین قدرتمند برای دانلود فایل های تورنت. این برنامه به صورت متن باز در اختیار عموم قرار گرفته است و بدون نمایش تبلیغات و نصب بدافزار ابزاری مطمئن برای دانلود فایل های تورنت به شمار می رود.
 • UTorrent: این برنامه شناخته شده ترین ابزار برای دانلود فایل های تورنت به شمار می آید اما نسخه های جدید این برنامه علاوه بر نمایش تبلیغات ممکن است بمانند نسخه ویندوز در آینده  با استخراج سکه های بیتکوین، منابع کامپیوتر شما را درگیر خود کند.
 • BitTorrent: دومین ابزار محبوب دانلود و مدیریت فایلهای تورنت که در نسخه های جدید به دلیل مشکلاتی مشابه با Utorrent و ارائه نسخه پولی از محبوبیتش کاسته شده است.
بخش دوم: دریافت فایل های تورنت
1
معرفی سایت های محبوب در زمینه میزبانی فایل های تورنت.

فایل های تورنت را تنها با جستجو در گوگل و یافتن آنها در سایت های شناخته نشده دانلود نکنید و حتما به آدرس سایت توجه کنید. ممکن است سایت هایی با ظاهر یکسان با سایت های شناخته شده سعی در انتقال فایل های ویروسی به سیستم شما را داشته باشند. تنها به سایت های شناخته شده مراجعه کنید:

 • ThePirateBay: بندر امن کشتی های غارتگر اینترنتی! این وبسایت محبوب ترین، شناخته شده ترین و البته پر سر و صدا ترین میزبان فایل های تورنت است. بنیان گذاران آن بازداشت و تحت تعقیب قرار دارند و بارها پرچم این سایت اینترنتی به پایین کشیده شده است اما همچنان پابرجا به میزبانی فایل های تورنت می پردازد.
 • 1337x: این وبسایت پس از تعطیلی وبسایت بسیار محبوب KAT در بین کاربران تورنت، به عنوان جایگزین معرفی شده است. مرجع مناسبی برای دانلود سریال های تلوزیونی، نرم افزار و بازی به شمار می رود.
 • YTS: معتبرترین مرجع تورنت برای دانلود فیلم های سینمایی روز دنیا با بهترین کیفیت و کمترین حجم ممکن. تنها فیلم هایی در این وبسایت قرار می گیرند که کیفیت Blu-ray آنها منتشر شده باشد. فیلم هایی با کیفیت پرده و همچنین سریال های تلوزیونی دراین وبسایت قرار نمی گیرند.
2
وارد سایت thepiratebay.org یا وبسایت های مشابه شوید.
3
در بالای وبسایت عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید.
4
در لیست نمایش داده شده بهترین فایل تورنت را انتخاب کنید.

بر اساس عبارت جستجو شده ممکن است هزاران فایل در نتایج جستجو نمایان شود که تنها تعدادی از آنها گزینه مناسب برای دانلود خواهند بود.
seed: شخصی که محتوای کامل تورنت را در اختیار دارد و دیگران می توانند از طریق او تورنت را دانلود کنند Seeder (بذر پاش) نام دارد و عملی که انجام می دهد نیز Seed کردن گفته می شود. هرچه یک فایل تعداد "سیدر" بیشتری داشته باشد سرعت دانلود این فایل در برنامه تورنت نیز بیشتر خواهد بود.
Leach: شخصی که در حال دانلود تورنت مربوطه است و دیگران نیز قادرند آنچه را که تاکنون از آن تورنت دانلود کرده از طریق او دانلود کنند. تعداد لیچر بیشتر نیز می تواند به افزایش سرعت دانلود کمک کند. اما اگر تعداد seed برابر صفر باشد می توان نتیجه گرفت که هیچکدام از "لیچر" ها قادر به دانلود کامل فایل نبوده اند و در نتیجه دانلود کردن چنین فایلی بیهوده است.
حجم فایل مورد نظر: همیشه ابتدا به سراغ فایلی با بیشترین تعداد seed نروید. بهتر است ابتدا به حجم فایل و کیفیت ان نیز در قسمت توضیحات فایل تورنت دقت کنید. ممکن است فایل دیگری با تعداد seed کمتر اما با کیفیت بهتر والبته کمی حجم بالاتر پیدا کنید.
کیفیت: به یاد داشته باشید همیشه حجم بالاتر به معنای کیفیت بهتر نیست. ممکن است یک فایل ویدیویی با حجم بالاتر به خوبی فشرده سازی نشده باشد و کیفیت نهایی مناسب نباشد. برای این منظور به تعداد لایک و دیسلایک توجه کنید. بهتر است کامنت های دیگر کار بر ها را نیز برای اطمینان بیشتر بخوانید.

5
فایل "تورنت" مورد نظر را دانلود کنید.

هر فایل تورنت حاوی اطلاعاتی است که شما را به سیستم های کامپیوتری فردی که محتوای مورد نظر شما را در اختیار دارد متصل می کند و سپس شروع به دانلود فایل می نماید.

 • روی دکمه DOWNLOAD TORRENT کلیک کنید و فایل را روی کامپیوتر ذخیره کنید.
 • می توانید روی علامت "آهنربا" نیز در صورت وجود کلیک کنید. این آهنربا در اصطلاح لینک مغناطیسی است که به صورت اتوماتیک برنامه تورنت شما را شناسایی و وارد لیست فایل های در انتظار دانلود می شود.
 • عیب لینک های مغناطیسی (MAGNET LINKS) در این است که اطلاعات و فایل های موجود در تورنت به محض ورود به برنامه نمایش داده نمی شوند و نیاز به کمی زمان برای نمایش داده شدن دارند.  
بخش سوم: تنظیم اولیه و اجرای فایل های تورنت
1
برنامه تورنت را اجرا کنید.
2
وارد بخش تنظیمات برنامه شوید.

در حالی که برنامه UTorrent باز است کلید Ctrl + P را همزمان فشار دهید. بخش تنظیمات یا Preferences باز خواهد شد.

3
آدرس دایرکتوری فایل های دانلود شده را مشخص کنید.

در قسمت Directories گزینه Put new downloads in را فعال کنید و با فشزدن کلید "سه نقطه" آدرس مورد نظر خود را مشخص کنید.

4
میزان دانلود، آپلود وتعداد کانکشن های متصل به سیستم خود را مشخص کنید.

در قسمت Bandwidth از صفحه تنظیمات:

 • Maximum upload rate: این گزینه اگر روی عدد صفر داشته باشد، فایل هایی که دانلود کرده اید و آنها را جابه جا نکرده اید برای آپلود شدن به صورت نا محدود در اختیار دیگر کاربران قرار می دهد. (اگر از اینترنت رایگان استفاده می کنید این گزینه را روی صفر قرار دهید در غیر این صورت ان را به عدد 1 تغییر دهید تا آپلود شما به حداقل برسد)
 • Maximum Download rate: این گزینه را می توانید روی یک عدد به خصوص تنظیم کنید. با انجام اینکار تمام پهنای بان شما صرف دانلود فایل های تورنت نخواهد شد و می توانید در کنار آن به وبگردی نیز بپردازید.
 • Global maximum number of connection: این گزینه حداکثر اتصالات همزمان به سیستم شما را تنظیم می کند. با توجه به قدرت سیستم برای افزایش تعداد و سرعت دانلود فایل های تورنت این عدد را بین 500 تا 1000 قرار دهید.
 • Maximum number of connected peers per torrent: این گزینه حداکثر اتصالات همزمان را به ازای هر فایل تورنت تنظیم می کند. بهینه ترین حالت بنا به تجربه شخصی عدد 50 خواهد بود.
5
تنظیم جدول زمان بندی آغاز و پایان دانلود فایل های تورنت.

این گزینه برای کسانی که از اینترنت رایگان شبانه برای دانلود فایل های تورنت استفاده می کنند حیاتی است. در غیر این صورت مجبور خواهید بود تمام شب را بیدار بمانید.

 • ابتدا از قسمت Scheduler گزینه Enable Scheduler را فعال کنید.
 • ساعاتی از شبانه روز را که می خواهید دانلود انجام بگیرد به رنگ سبز تیره و ساعاتی که نمی خواهید دانلودی انجام بگیرد به رنگ سفید درآورید.
6
روی دکمه OK کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شود.
7
فایل تورنت را اجرا کنید.

ممکن است چندین برنامه تورنت را روی سیستم نصب کرده باشید اما بخواهید تنها از یک بر نامه استفاده کنید. ساده ترین روش انتخاب فایل های تورنت و کشیدن آن ها به داخل برنامه تورنت مورد نظر است.

 • می توانید با دو بار کلیک کردن نیز فایل ها را درون برنامه ای که به صورت پیش فرض مسئول بازکردن فایل های تورنت هست اجرا کنید.
8
مشخصات نمایش داده شده فایل تورنت را پس از اجرا در برنامه مرور کنید.

فایل تورنتی که دانلود کرده اید تنها چندین کیلو بایت حجم دارد و تنها مشخصات و نحوه دریافت فایل اصلی را در خود دارد. پس از اجرا، مشخصات فایل اصلی که قرار است توسط برنامه تورنت دانلود شود، نمایش داده می شود:

 • به حجم فایل ها نگاه کنید؛ آیا فضای کافی بر روی درایو مشخص شده در آدرس فراهم است؟
 • آدرسی که می خواهید فایل پس از دانلود در آنجا ذخیره شود مشخص کنید. بهتر است تمام فایل ها در یک مکان ذخیره شوند تا در آینده برای یافتن انها دچار مشکل نشوید.
 • آیا تمامی فایل های موجود در تورنت را می خواهید دانلود کنید؟
 • فایل هایی را که علاقمند به دانلود کردن نیستید، تیک آنها را بردارید.
 • اگر قصد فایل تورنت را تنها در لیست قرار دهید و بعدا آن را برای دانلود شدن فعال کنید: گزینه Start Torrent را غیر فعال کنید.
 • در نهایت روی دکمه OK کلیک کنید. 
بخش چهارم: مدیریت فایل های تورنت
1
مشاهده وضعیت فایل های تورنت.
 • لیست فایل های تورنت در پنجره بزگ قرار گرفته در سمت راست و بالا قابل مشاهده است.
 • در پنجره سمت چپ می توانید با کلیک کردن بر روی گزینه Downloading فایل های در حال دانلود یا آماده دانلود را مشاهده کنید. با کلیک بر روی گزینه Completed می توانید لیست فایل هایی که دانلودشان به پایان رسیده است را مشاهده کنید.
 • در پنجره پایینی می توانید مشخصات فایل های موجود در تورنت، وضعیت و تعداد سیدر ها و متوسط سرعت دانلود در ساعات گذشته را برای هر فایل تورنت مشاهده کنید. گزینه Peers تعداد و وضعیت سیستم های دارنده فایل را که شما به آنها متصل شده اید را نشان می دهد. گزینه Files وضعیت تک تک فایل های موجود در تورنت را نشان می دهد.
2
راه اندازی، وقفه موقت، توقف کامل و حذف کامل فایل تورنت.

در بخش بالای برنامه UTorrent سه دکمه مشابه آنچه روی سیستم های صوتی نیز مشاهده می کنید قرار داده شده است:

 • Play: این گزینه که به شکل مثلث سبز رنگ مشخص شده، با یک کلیک دانلود فابل توذنت ذا آغار می کند. توجه داشته باشید که آغاز فایل تورنت به برنامه زمانبندی که در بخش قبل مشخص شده است بستگی دارد.
 • Pause: این گزینه که به شکل دو خظ موازی کوچک مشخص شده با یک کلید روند دانلود را متوقف می کند اما اتصال به سیستم های دیگر را حفظ می کند. بنابر این پس از راه اندازی مجدد خیلی سریع به سرعت دانلود پیش از توقف خود می رسد.
 • Stop: این گزینه که به شکل مربع یا دایره قرمز نمایش داده شده است، دانلود فایل را به صورت کامل متوقف می کند و تمامی اتصالات را برای فیل تورنت مربوطه با دیگر سیستم ها قطع می کند.
 • Remove: این گزینه که به شکل ضربدر قرمز رنگ مشخص شده است در صورت کلیک کردن با یک پرسش از لیست حذف می شود. توجه داشته باشید که فایل حذف شده از لیست همچنان در سیستم موجود است و باید با مراجعه به آدرس فایل های دانلود شده به صورت کامل از روی سیستم حذف شود.
3
گزینه های بیشتر مدیریت فایل های موجود در لیست با کلیک سمت راست.
 • تمامی گزینه های گام پیشین با کلیک سمت راست بر روی هر فایل تورنت موجود در لیست نیز قابل دسترسی است.
 • Open Containing folder: با انتخاب این گزینه فولدری که این فایل در آنجا قرار دارد باز می شود.
 • Force Start: این گزینه محدودیت های اعمال شده مانند جدول زمان بندی دانلود ها را نقض می کند و بلافاصله دانلود را آغاز می کند. برای مثال اگر در میانه روز جدول زمان بندی امکان آغاز دانلود را به شما ندهد، با انتخاب این گزینه اتصال به دیگر سیستم ها و دانلود آغاز می شود.
 • Bandwidth Allocation: می توانید پهنای باند خود را توسط این گزینه کنترل کنید. انتخاب گزینه High به این فایل تورنت اولویت بیشتری برای دانلود نسبت به دیگر فایل ها می دهد و انتخاب گزینه Low از اولویت آن کم می کند. می توانید یک سقف سرعت نیز برای فایل های کم اهمیت تعریف کنید.
 • Remove And: با انتخاب گزینه Remove .torrent + Data می توانید علاوه بر حذف تورنت از لیست، آن را کلا از سیستم خود نیز پاک کنید و دیگر نیازی به انجام دستی آن نیست.
 • Force Re-check: گاهی فایل تورنت شما ارتباطش را با دیگر سیستم ها از دست می دهد و به رنگ قرمز در می آید و اتصال مجدد صورت نمی گیرد. با انتخاب مجدد این گزینه فیل تورنت دوباره وضعیت اتصالات را چک می کند. 
4
با بستن پنجره برنامه، اجازه دهید تا در پشت صحنه به دانلود و آپلود خود با توجه به تنظیمات ادامه دهد.
نکته ها: 
 • در قسمت تنظیمات (preferences) برنامه یوتورنت، در تب General چک کردن آپدیت های جدید برنامه را غیر فعال کنید. برای این منظور تیک گزینه check for updates automatically را بردارید.

 • برای دانلود مستقیم تورنت می توانید از bitso.ir استفاده کنید. 

دیدگاه

1

دیدگاه ها

Ashkan's picture
Ashkan
مرسی. خیلی مقاله جامع و مفیدی بود
برای ارسال دیدگاه خود، وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید