چگونه هزینه های زندگی را کاهش دهیم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

کاهش هزینه ها یکی از مهمترین روشهای پس انداز کردن پول است. با کاهش هزینه ها می توانید با نگرانی کمتر و با اطمینان خاطر بیشتری ماه را به پایان برسانید. بعضی از گامهای این مقاله، نیاز به بررسی و برنامه ریزی دارد اما ارزش وقتی را که صرف می کنید، خواهد داشت. بعضی از روش ها را بلافاصله می توانید به کار بگیرید و بعضی دیگر نیاز به یک سرمایه گذاری کوچک اولیه دارند اما در بلند مدت نتیجه خواهند داد. توانایی به کارگیری این روش ها بستگی به بودجه مالی شما دارد.اما پیش از هرچیز باید بدانید که پول شما صرف چه چیزهایی می شود؛ سپس می توانید با استفاده از روش هایی پیشنهادی هزینه های زندگی را کاهش دهید. همواره به یاد داشته باشید که کاهش هزینه ها به معنی انتخاب ارزانتر راه های ممکن نیست، بلکه به معنی انتخاب صحیح ترین روش های خرج کردن است. نیازهایتان را بررسی کنید و یک سری حساب و کتاب ساده انجام دهید. مهمتر از همه این است که درک کنیم، کاهش هزینه ها یک روش زندگی و یک تغییر بزرگ در طرز تفکر است.

گام های مقاله
1
مشخص کنید که پولتان را کجا خرج می کنید.

اگر نمی دانید که پول شما صرف چه چیزی می شود و به کجا می رود، احتمالا دارید ولخرجی می کنید. میتوانید تمام خرج های خودتان را در طول یک ماه حساب کنبد و احتمالا آدرس دقیق جایی که پول شما می رود را میتوانید پیدا کنید. تمام چیزهایی را که در طول یک ماه می خرید و پولهایی را که خرج موارد مختلف می کنید با جزئیات زیاد حتی با ته مانده پول خورد جیب هایتان حساب کنید. از اجاره خانه، خوراک، پوشاک، پول آب، برق، گاز، تلفن منزل، تلفنهای همراه و اینترنت گرفته تا پول خرید تنقلات بچه ها مثل چیپس، شکلات، بستنی و آدامس. می توانید یک جدول مخارج روی کاغذ یا کامپیوتر تهیه کنید و تمام مخارج ماهیانه را در آن ثبت کنید. 

2
بلافاصله خرج های غیر ضروری را حذف کنید.

هرچند ممکن است از این راه پول زیادی پس انداز نکنید، اما انجام اینکار بسیار ساده و ضروری است. آیا خوردن صبحانه در کافی شاپ بین راه رسیدن به محل کار واقعا ضروری است؟ آیا خرید ده ها عنوان فیلم در ماه ضروری است؟ آیا خرید ده ها عنوان مجله در ماه ضروری است؟ شاید خود شما روزانه ده ها نمونه از این موارد را بتوانید نام ببرید. بیشتر این خرج های غیر ضروری از روی عادت است و کافی است که قبل از خرید هر چیزی از خود بپرسیم آیا واقعا خریدش ضرورت دارد؟ به عنوان مثال تمامی اطلاعات موجود در مجلات را می توان در اینترنت هم پیدا کرد و یا قبل از خرید آن تعداد فیلم ابتدا موفقیت و امتیاز فیلم را در اینترنت چک کنیم و تنها چند عنوان فیلم خوب در ماه ببینیم و در وقت هم صرفه جویی کنیم.

 • قبل از رفتن برای خرید در فروشگاه، یک لیست خرید تهیه کنید و به آن پایبند بمانید. با داشتن یک لیست خرید دقیقا می دانید به چه چیزهایی به چه مقدار و چرا نیاز دارید. اما بدون لیست خرید چون آمادگی ذهنی ندارید مجبور هستید از هر چیزی بیشتر بخرید و این یعنی هدر دادن پول.
3
کاهش هزینه ها در قبضهای پرداختی.
 • سیستم های گرمایشی و سرمایشی خانه (گاز و برق): قبل از خروج از خانه سیستم های سرمایشی و گرمایشی منزل را در حالت مینیموم قرار دهید. لازم نیست به کل این سیستم ها را خاموش کنید تا دوباره هنگام بازگشت به خانه علاوه بر سرما و گرما کشیدن، همان مقدار انرژی را برای گرم یا خنک کردن دوباره خانه مصرف کنید. از شیوه های ارزان تر استفاده کنید، پنکه های سقفی، استفاده از پتو و لباس اضافه، کولر های آبی و بخاری های گاز شهری که از نمونه های دیگری که برق بیشتری مصرف می کنند هزینه کمتری در بر دارند. هنگام خرید وسایل برقی حتما به برچسب انرژی که بازده انرژی را نشان می دهد، توجه کنید. بازده بیشتر به معنای گرما و سرمای بیشتر در ازای پول کمتر است.
 • برق: تقریبا می توان گفت که اکثر وسایل منزل به نوعی با برق کار می کنند. عادت کنید که لامپها را بعد از خروج از اتاق خاموش کنید و از لامپهای کم مصرف استفاده کنید. کامپیوتر، لپتاپ، مانیتور و تلوزیون را بعد از استفاده خاموش کنید. کابلهای برق تمام سیستم صوتی و تصویری منزل را به یک رابط وصل کنید و در زمانی که استفاده ای از انها نمی شود رابط برق را خاموش کنید چون حتی وقتی وسایل برقی روشن نیستند، مادامی که به برق متصل هستند، برق مصرف می کنند. رادیاتور یخچال را مرتب تمیز کنید این کار باعث افزایش بازده یخچال و کاهش برق مصرفی می شود.
 • آب: برای دوش حمام یک سردوش کاهنده مصرف آب خریداری کنید. تمامی شیرهای موجود در منزل را که چکه می کنند و سیفون های خراب را تعویض کنید. فشار آب را در حد نیاز پایین بیاورید. سعی کنید به تمام اعضای منزل آموزش دهید که هنگام مسواک زدن، شستن ظرفها و حمام کردن نیازی نیست شیر آب را همواره باز بگذارند. می توانید با خرید یک وان ارزان قیمت هم لذت بیشتری از استحمام ببرید و هم آب کمتری مصرف کنید. با خرید یک سینک ظرفشویی دوقلو  با خیساندن ظرفها در یک سینک و آبکشی و شستن انها در سینک دیگر مصرف آب را پایین بیاوررید و حتی میتوانید با خرید یک ظرفشویی با بازده انرژی بالا هزینه های مالی و زمانی شستشوی ظرف ها را کاهش دهید.
 • گاز: ظرفشویی و لباسشویی معولا برای آب گرم مورد نیاز خود از آبگرم کن آب می گیرند که برای گرم کردن آب گاز شهری مصرف می کند. سعی کنید ابتدا ظروف  لباس های کثیف را انباشته کنید و در تعداد دفعات کمتری از آنها استفاده کنید. با اینکار در هزینه های آب برق و گاز به طور همزمان صزفه جویی می کنید. برای گرم کردن نگه داشتن خانه در فصل های سرد بهتر است به جای خرید بخاری بیشتر و افزایش شدت کار بخاری درزهای در و پنجره ها را بگیرید و از لباس گرم بیشتری استفاده کنید. به جای استفاده از اجاق گاز می توانید از مایکروویو استفاده کنید که برای گرم کردن و حتی پخت غذا انرژی و هزینه بسیار کمتری در بر دارد.
 • تلفن و اینترنت: بسیاری از مکالمات بین شهری و خارج از کشور را می توانید از طریق اینترنت و چت صوتی و تصویری انجام دهید. برای تماس های خارج از کشور از اپلیکیشن های رایگان مانند whatsapp استفاده کنید. برای صرفه جویی در هزینه های اینترنت، از سرویسهایی با حجم ماهانه پایینتر استفاده کنید و در صورت نیاز سرویسهایی با حجم ماهیانه بیشتر خریداری کنید. دانلودهای خود را از طریق تورنت Torrent در ساعات رایگان شب انجام دهید. اگر از مودم وایرلس استفاده می کنید برای جلوگیری از دسترسی پنهانی دیگر افراد، حتما برای دسترسی به اینترنت دستگاهای وایرلس رمز عبور تعریف کنید و در مواقعی که از اینترنت استفاده نمی کنید مودم را خاموش کنید.
 • تلفن همراه: در ابتدا باید نیاز های خود و اعضای خانواده را بازنگری کنید. بچه 11 ساله شما در خانه در حال ارسال پیامک به برادرش در اتاق دیگری آنسوی خانه است. واقعا؟؟ بله درست است گاهی ما انچنان درگیر جو و فضای جامعه می شویم که فراموش می کنیم یک بچه 10-12 ساله به تلفن همراه چه نیازی می تواند داشته باشد. اطرافیان هرچه می خواهند بگویند بهتر است این پول و خرج های اضافی مشابه را صرف پس انداز برای دانشگاه بچه ها کنید. حالا نوبت به خود شما می رسد. پیامهای تبریک خود را از طریق ایمیل یا اپلیکیشن های پیام رسان مانند Whatsapp یا Telegram ارسال کنید. به جای استفاده از سیم کارت های دائمی از سیم کارت های اعتباری استفاده کنید. با این روش هزینه های مکالمه را بهتر می توانید کنترل کنید.
4
کاهش هزینه های سوخت و استهلاک ماشین.
 • کارهای روزانه خود را لیست کنید و سعی کنید تمام کارهای خود را در یک رفت و آمد با ماشین انجام دهید. اگر قرار است دنبال بچه ها بروید، سر راهتان خرید خانه را هم انجام دهید و کارهای بانکی و غیره را نیز در همین مسیر انجام دهید.
 • به جای گشت و گذار با ماشین پیاده روی را انتخاب کنید. می توانید برای رفتن مسافت های طولانی تر از دوچرخه استفاده کنید. شاید لذت دوچرخه سواری را فراموش کرده باشید.
 • برای کاهش مصرف سوخت، فشار باد چرخها را چک کنید، موتور ماشین را تنظیم کنید و سعی کنید ماشین خود را با یک خودروی کوچکتر با مصرف سوخت کمتر جایگزین کنید.
 • رفت و آمد خود را با دیگر دوستان و اعضای خانواده تنظیم کنید. اگر دوستی در نزدیکی خانه شما تا محل کار با شما هم مسیر است، میتوانید از او بخواهید که یک روز در میان یا یک هفته در میان یکی از شما دیگری را به مقصد برساند.
 • راه حل آخر برای کاهش هزینه ها و رهایی از ترافیک آزاردهنده شهری، استفاده از سرویس حمل و نقل عمومی است. تمامی این روشها باعث استهلاک کمتر خودروی شما می شود و در نهایت با جلوگیری از هزینه های تعمیرات، می توانید پول بیشتری پس انداز کنید.
 • اگر ماشین شما قدیمی شده است و هزینه نگهداری و تعمیرات آن بیش از اندازی افزایش پیدا کرده است، به فکر تعویض آن باشید. می توانید با همان پول یا کمی بیشتر ماشینی بخرید که چند سال بیشتر از ساختش نگذشته باشد و احتمال خرابی و خرج تعیرات آن کمتر باشد. این ایده علاوه بر آرامش خیالی که باخود به همراه دارد، در دراز مدت می تواند بیش از آنچه که فکرش را می کنید برایتان سودمند باشد.
5
کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری منزل.
 • اگر چندین سال از ساخت خانه شما می گذرد و در واقع قدیمی شده است، بهتر است زودتر خانه را عوض کنید و خانه جدیدی خریداری کنید. تعمیرات خانه هزینه هایی زیادی در بر دارد که با فرسودگی لوله ها، عایق پشت بام و هزینه کلی نو سازی خانه علاوه بر دردسرهایش می تواند از هزینه خرید یک خانه جدید نیز بیشتر باشد. خرید و یا ساخت خانه ای جدید، خود می تواند یک سرمایه گذاری مناسب بلند مدت باشد.
6
هزینه های سرگرمی و تفریح خود و خانواده را کاهش دهید.

لازم نیست به هر کنسرت موسیقی که در شهر شما برگزار می شود بروید. به کنسرت افرادی بروید که واقعا دوست دارید صدایشان را به صورت زنده بشنوید. حتما لازم نیست به شهر بازی بروید و بعد هم در یک رستوران لوکس غذا بخورید. می توانید سالی چند بار به شهر بازی بروید اما باور کنید با رفتن  به پارک شهر و خوردن ساندویچ و بستنی هم به همان اندازه به شما خوش می گذرد. حتما لازم نیست برای خوشگذرانی با دوستان به سالن بولینگ یا پیست کارتینگ بروید. می توانید با دوستان خود در پارک تنیس روی میز یا فوتبال بازی کنید. به هر حال منظور ما کاهش تفریح و سرگرمی شما و خانواده تان نیست؛ تنها کافی است تفریحات ارزان قیمت تر انتخاب کنید و تعداد دفعات تفریحات گرانقیمت تر را تا جای ممکن کاهش دهید.

7
کاهش هزینه های پوشاک.

شیک پوش بودن و مد روز بودن هیچ ارتباطی به خرید لباس های گران قیمت ندارد و تمامش مربوط به سلیقه می شود. پس اگر سلیقه شما تعریفی ندارد، بهتر است بیخود پول خود را دور نریزید و خب اگر فکر می کنید خوش سلیقه هستید حتما می دانید که تنها با انتخاب رنگهای مناسب، لباسهایی با برش مناسب که دقیقا اندازه شما باشند و کمی گردش در اینترنت و ایده گرفتن، می توانید با هزینه ای بسیار کمتر، از بسیاری از دوستان خود که پول گزافی نیز بابت لباس خریدن صرف میکنند، خوش پوشتر و شیکتر باشید. پس با بهانه های واهی پول خود هدر ندهید و شاید بهتر باشد برای خوشپوش بودن، کمی به تناسب اندام خود توجه کنید تا قیمت لباس.

8
کاهش هزینه های مواد غذایی و خورد و خوراک.

آشپزی کردن هم درست مانند شیک پوش بودن یک هنر است. غذای خوشمزه و سالم الزاما غذای گرانقیمتی نیست. تمامی غذاهای گرانقیمت رستورانهای مختلف را با یک جستجوی ساده در اینترنت و یافتن طرز تهیه، می توانید خودتان در خانه درست کنید و لذت ببرید. هرچند که ما منکر لذت غذا خوردن در رستوران نمی شویم، اما فراموش نکنید که این مقاله در مورد کاهش هزینه ها است و شما اینجا هستید تا برای لذت های خود جاگزین های ارزان قیمت تر پیدا کنید و پولتان را برای لذتی بزرگتر شاید خرید خانه یا ماشین پس انداز کنید. برای مدتی به جای خوردن نمونه های خارجی به عنوان مثال چیپس های گران قیمت و البته خوشمزه، نمونه های ایرانی استفاده کنید. شکلاتهای ایرانی در بعضی موارد از نمونه های خارجی نیز خوشمزه ترند. به هر حال فراموش نکنید  تغذیه سالم و مقوی مخصوصا برای بچه ها بسیار اهمیت دارد. نکته ای که برای کاهش هزینه ها نیز کاری برایش نمی توان کرد.

9
هزینه های بیمه را کاهش دهید.

بیمه بدنه سالانه هزینه گزافی در بر خواهد داشت. با استفاده از وسایل نقلیه عمومی و احتیاط بیشتر در رانندگی این مبلغ را پس انداز کنید. متاسفانه اینروزها هزینه های درمانی با بیمه یا بدون بیمه چندان فرقی با یکدیگر ندارند و گاها شامل بیمه نمی شوند. با بررسی درست هزینه های بیمه های درمانی و رعایت بیشتر سلامتی شاید بتوانید این هزینه ها را نیز کاهش دهید.

10
مدیریت وام ها و اقساط پرداختی.

سعی کنید حتی الامکان وام نگیرید یا وامهایی با سود کم بگیرید. سودی که بابت این وامها باید بدهید پولی است که از جیب شما میرود. پس به جز مواقع ضروری وام نگیرید. البته گاهی گرفتن وام جنبه سرمایه گذاری دارد. وام خرید خودرو و خانه یا وامهای راه اندازی کسب و کار جدید می توانند سود آور باشند اما هنوز هم باید احتیاط کنید که سالها گرفتار پرداخت وامی که سودی هم برایتان در بر نداشته نشوید. گزینه بهتر این است که از دوستان و آشنایان پول قرض بگیرید.

11
مدیریت خرید.

اگر قصد خرید چیزی دارید قبل از هر چیز خوب تحقیق کنید. سعی کنید چیزی که می خرید بازده بالایی داشته باشد، کیفیت و دوام مناسبی داشته باشد و مهمتر از اینکه به درد شما بخورد. گاهی ما چیزهایی میخریم که خب داشتنشان هیجان انگیز است اما شاید بود و نبودش در روند زندگی شما تاثیری نداشته باشد. آیا اگر یک کامپیوتر خانگی رو میزی در خانه دارید، به یک لپتاپ هم نیاز پیدا می کنید و بدون آن نمی توانید سر کنید؟ آیا اگر یک لپتاپ در خانه دارید، به یک تبلت هم نیاز پیدا می کنید؟ آیا اگر یک تبلت داشته باشید باز هم به یک گوشی و تلفن همراه هوشمند نیاز پیدا می کنید؟ اگر منصفانه به پرسها پاسخ دهید جواب منفی است. 

 • اگر از خرید چیزی اطمینان حاصل کردید، خوب بازار را بگردید. به احتمال بسیار زیاد می توانید یک جنس یکسان را با اختلاف 10 تا 20 درصد قیمت در جاهای مختلف بازار پیدا کنید.
 • گاهی با خرید یک جنس گرانقیمت تر و با کیفیت در بلند مدت صرفه جویی خواهید کرد. سعی کنید مارکهای شناخته شده بخرید که خدمات پس از فروش بهتری نیز داشته باشند.
 • توصیه ما به شما این است که در خرید تکنولوژی های جدید، عجله نکنید چون به مرور زمان علاوه بر اینکه ارزانتر می شوند کیفیت و کارآیی بهتری نیز پیدا می کنند.
12
مدیریت کارت های بانکی.

ایده داشتن کارتهای بانکی ایده مناسبی است حتی برای بچه ها. هرچه دسترسی به پول سختتر باشد دیرتر هم خرج می شود اما باید این را در نظر داشته باشید که حداقل پولی که می توانید را در کارتهای بانکی نگهداری کنید و هر بار با مراجعه به بانک آن را شارژ کنید. اینکار باعث می شود که به ناگاه وسوسه و در اصطلاح جو گیر نشوید. حتی اگر نیازی به خرید چیزی داشته باشید می توانید یک روز بیشتر صبر کنید شاید در همین یک روز به نتیجه برسید که این خرید ایده مناسبی نبوده است. همینطور دردسر شارژ دوباره ی کارت بانک نیز شما را از ولخرجی کردن دور نگه می دارد.

13
تمام مواد اعتیادآور را ترک کنید.

اگر هنوز به سراغ این مواد نرفته اید بهتر است فکر نزدیک شدن به آنها را نیز از سر بیرون کنید. بحث ما سلامتی نیست ما در اینجا در مورد کاهش هزینه ها صحبت می کنیم. هر کسی با یک حساب سر انگشتی می تواند از کاهش قابل توجه هزینه ها، در صورت ترک مواد اعتیاد اور شگفت زده شود.  

14
از شر وسایل هزینه بر خود خلاص شوید.

خب شاید نخواهید که از شر ماشین عزیزتان خلاص شوید اما می توانید با فروش پرینتر جوهر افشان، دوربین های عتیقه قدیمی، کامپیوتر شخصی یا لپتاپ، گوشیهای اضافی موبایل و ... علاوه بر کسب درآمد و ایجاد فضای بیشتر در منزل از شر هزینه های اضافی که این وسایل با خود به همراه دارند نیز خلاص شوید. خرید جوهر یک پرینتر جوهرافشان بیش از 70% قیمت کل پرینتر هزینه دارد و این در حالی است که پرینت کردن عکسها و تصاویر در "مراکز چاپ و پرینت تصاویر" بسیار ارزانتر تمام میشود. داشتن دوربینی با چاپ عکس فوری شاید جالب به نظر برسد اما باز یادآوری می کنیم که ما در حال کاهش هزینه ها هستیم و دوربین دیجیتال موبایل های امروزی کار شما را راه می اندازد. یک گوشی موبایل کافی است و داشتن موبایل بیشتر به معنای هزینه بیشتر است.

نکته ها: 
 • به جای استفاده از دستمال کاغذی از دستمل های پارچه ای قابل شستشو استفاده کنید.

 • خریدن تیغ های ریشتراشی با سر تیغه قابل تعویض از خرید تیغهای یکبار مصرف به صرفه تر است.

 • برای خرید آیتم های غیر ضروری از قانون 24 ساعت استفاده کنید. درست مثل هنگامی که قصد خودکشی دارید ما به شما توصیه می کنیم که 24 ساعت صبر کنید و اگر تصمیمتان عوض نشد می توانید اقدام کنید.

 • می توانید در حیاط خانه سبزیجات مورد نیاز خود را بکارید. بچه ها هم علاقه زیادی به کاشتن یا شاید هم گل بازی دارند اما به هر حال یک سرگرمی آموزشی مفرح است.

 • همیشه ارزانترین بهترین گزینه نیست. گاهی یک صرفه جویی کوچک و یک خرید ارزانتر در آینده هزینه های بیشتری به همراه دارد.

منابع

دیدگاه

0

دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه خود، وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید