چگونه کاریزماتیک باشیم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

احتمالا در طول زندگی متوجه افرادی شده اید که به طرز شگفت آوری تقریبا بر روی تمام اطرافیان خود تاثیرگذار بوده اند. مهم نیست که از لحاظ ظاهری چه ویژگی هایی دارند یا به چه میزان ثروتمند هستند، تنها کافی است پا در مکانی بگذارند تا بی درنگ مرکز توجهات شوند. هنگامی که جایی را ترک می کنند، همچنان شخصیت تاثیر گذارشان دیگران را وادار به پیروی از آنها می کند. شخصیتی که به آسانی از یادها نمی رود و سخنانی که می تواند دیگران را در پی دستیابی به یک هدف مشخص به حرکت وا دارند. تمام آنچه گفته شد تعریف ساده ای است از "کاریزما"؛ نوعی گیرایی افسونگر که حس اطمینان را القا می کند و ستایش دیگران را بر می انگیزد. درست همچون زیبایی، ثروت و موقعیت اجتماعی، کاریزما نیز به عنوان یک ویژگی شخصیتی منحصر به فرد، می تواند بازگشای در های بسیاری در زندگی به روی فرد باشد. هرچند، دستیابی به دیگر ویژگی های ذکر شده ممکن است گاهی دور از دسترس باشد اما تقریبا هرکسی می تواند کاریزماتیک باشد. گام های پیش رو باید هایی هستند برای ایجاد یک شخصیت تاثیر گذار یا همان کاریزما.

گام های مقاله
1
القا کردن حس اطمینان و اعتماد به نفس.

کاریزما را نباید با اعتماد به نفس اشتباه گرفت؛ اما داشتن اعتماد به نفس می تواند میزان کاریزماتیک بودن فرد را تقویت کند زیرا اعتماد به نفس حس اطمینان و باور به توانایی های شما را در دیگران ایجاد خواهد کرد.  وقتی دیگران اعتماد به نفس را در فردی مشاهده می کنند به طور طبیعی به سمت او کشش پیدا می کنند. برای داشتن اعتماد به نفس:

 • مثبت باشید:  افراد با اعتماد به نفس بالا عموما آدم های مثبتی هستند زیرا از آنچه که هستند و آنچه انجام می دهند رضایت دارند. گفتگو را با جملات انتقادی از دیگران، مکانی که هستید یا دیدگاه سیاسی آغاز نکنید. به جای آن، بر روی چیز هایی که دوست دارید تمرکز کنید، این رویکرد مثبت کمک می کند که دیگران به سمت شما جذب شوند. همه از مشلات آگاهند و در این میان به دنبال راه حلی برای بهبود وضعیت هستند. در چنین شرایطی همه از شخصی پیروی می کنند که پیشنهادات و اقدامات مثبتی برای رفع مشکل ارائه می کند.
 • با اطمینان صحبت کنید: صحبت کردن با اعتماد به نفس به این معنی نیست که بیش از همه یا با صدایی بلند تر از دیگران صحبت کنید. موضوعی مهم را تنها با صدایی رسا، شمرده، واضح و به گونه ای متقاعد کننده بیان کنید. در تن صدا، ریتم و حجم صدا تغییر ایجاد کنید تا از حالت یکنواختی و کسل کننده بودن خارج شود و با تغییر لحن بر روی واژه های مهم تاکید کنید. برای تمرین می توانید صدای خود را ضبط کنید و با شنیدن نقاط ضعف به بهبود و بیان توام با اعتماد به نفس دست پیدا کنید.  
 • خودتان باشید: افرادی که واقعا دارای اعتماد به نفس بالایی هستند، از آنچه هستند، آنچه انجام می دهند و ویژگی های ظاهری خود رضایت دارند. حتی استفاده از واژه رضایت از آنچه هستید نیز می تواند وزنه ای باشد در طرف دیگر ترازو. هرگونه خدشه ای در این توازن می تواند به عدم رضایت و در نتیجه عدم اعتماد به نفس منجر شود. واژه ی درست شاید این باشد که فرد با اعتماد به نفس خودِ خودش است و هیچ عامل بیرونی و ظاهری نمی تواند به بزرگی درونی او که با اطمینان به آن تکیه زده است خدشه ای وارد کند.

نکته: ممکن است ویژگی های ظاهری در نخست با پیش داوری مواجه شود اما نیروی عظیم درونی یک فرد کاریزماتیک در لحظه می تواند احترام و توجه دیگران را معطوف به وجود ارزشمند او کند. تنها کافی است ویژگی های مطرح شده در این مقاله را به دنیای پیرامون گوشزد کنید. از سوی دیگر، بهبود وضعیت ظاهری اگر بتواند به مقبولیت بیشتر شما در جامعه کمک کند می تواند راه را به سوی کاریزما و تاثیر گذاری هموارتر کند. البته این موضوع نباید با ارزش ها و باورهای فرد در تضاد باشد. پیروی از عرف جامعه اگر با باور های شما در تضاد باشد با آنچه کاریزما قرار است ایجاد کند نیز در تضاد خواهد بود. فراموش نکنید که شما قرار است با اتکا به باورهای درونی بر دیگران تاثیر بگذارید و به جای پیرو بودن باید پیشرو باشید.

برای آگاهی بیشتر در مورد موضوعات مطرح شده در این گام، این مقالات را بخوانید:

2
نشان دادن کاریزما از طریق زبان بدن.

زبان بدن شما می تواند ناگفته های بسیاری بازگو کند از آنچه در درون احساس می کنید. بنابرین، بهبود زبان بدن می تواند به بهبود مواجهه با دیگران منجر شود. زبان بدن نادرست می تواند این پیام را به دیگران منتقل کند که شما از چیزی شرمگین هستید و نسبت به چیزی و احتمالا خودتان تردید دارید. پس مهم این است که وضعیت قرار گیری و حرکت اعضای بدن به گونه ای باشد که حس اعتماد به نفس، سرزندگی و هدفمند بودن را به دیگران القا کند.

 • یک فرد کاریزماتیک راست می ایستد و با گام های استوار راه می رود. با سرفرازی وارد مکانی پر از افراد غریبه می شود و آماده ی پذیرش هر فرصت پیش آمده ای است. همچنین دست ها به جای پنهان شدن یا در هم قفل شدن از هم باز و پیدا هستند.
 • بهبود وضعیت بدنی: هیچ چیزی بیش از وضعیت بدنی مناسب نمی تواند اعتماد به نفس شما را به دیگران منتقل کند. کاملا راست اما به دور از انقباض عضلات یا تنش بدنی بایستید و بنشینید. وقتی با کسی ملاقات می کنید، به چشمان او نگاه کنید و محکم دست بدهید. زبان بدن شما هنگامی که با فرد دیگری در حال صحبت هستید یا در جایی منتظر ایستاده اید باید یک زبان بدنی مثبت باشد. هنگام گفتگو با فرد دیگر، صورت شما میبایست به سمت او باشد، پاها و دست ها نباید در هم قفل شده باشند و همچنین دست خود را صورتتان دور نگه دارید. نباید استرس و تنش در بدن و چهره مشاهده شود.
 • بهبود وضعیت ذهنی: وضعیت بدنی شما تنها زمانی بهبود پیدا می کند که بتوانید سکان ذهن خود را به دست بگیرید و به سمت آرامش و یک وضعیت ذهنی مثبت هدایت کنید. اگر استرس و اضطراب دارید با کشیدن چند نفس عمیق به آرامی هرچه ممکن، آرامش را به خود برگردانید. همچنین به سناریو های مثبت ذهنی فکر کنید و تمام آنچه در دنیای پیرامونتان هست را بپذیرید و دوست بدارید.
 • هنگام صحبت نگاهتان به فرد مقابل باشد. نگاه خود را به اطراف یا بالا و پایین نچرخانید. به موبایل و ساعت خود نگاه نکنید. باید نشان دهید که به موضوع گفتگو و فرد مقابل علاقمند هتید. اگر در آن زمان بخصوص فرصت صحبت کردن برایتان فراهم نیست با احترام از او عذر خواهی کنید و زمانی را برای گفتگو در مورد آن موضوع در آینده ی نزدیک مشخص کنید.
 • از دیگران بیاموزید. به زبان بدن یک فرد کاریزماتیک توجه کنید. این فرد می تواند یک هنرپیشه، رهبر مذهبی، فیلسوف یا دانشمند به نامی باشد که می شناسید. کاریزما را با احترام حاصل از ترس و نیاز اشتباه نگیرید. یک فرد کاریزماتیک بی هیچ تلاش و اعمال نفوذی بر دیگران تاثیر میگذارد.  
 • لبخند بزنید: هنگام ملاقات و سلام و احوال پرسی با دیگران لبخند بزنید. لبخند شما باید این پیام را به دیگری منتقل کند که شما از دیدار و آشنایی با او واقعا خوشحال هستید.
3
ایجاد حس خاص بودن در دیگران.

مهم نیست که با چه کسی صحبت می کنید شما همواره می بایست تلاش کنید تا دیگران را مسحور خود کنید و این حس را به آنها بدهید که خاص ترین افراد روی زمین هستند. برای داشتن یک شخصیت کاریزماتیک واقعی باید بتوانید با هرکسی در مورد هر موضوعی صحبت کنید و همچنین شنونده ی خوبی باشید.

 • با همه یکسان برخورد کنید. فرقی نمیکند کارفرمای شما، گروهی از سرمایه گذاران ثروتمند، یک کودک، یک فرد غریبه، سرایدار ساختمان، فردی جذاب و خوش چهره یا از نظر دیگران زشت و طرد شده. نگاه متکبرانه یا بالا به پایین به هیچ فردی نشان ندهید. با همه با احترام برخورد کنید و توجه داشته باشید که میزان این احترام باید با همه یکسان باشد.
 • هنگام صحبت با دیگران نسبت به آنچه هستند و کاری که انجام می دهند از خود علاقه نشان دهید. پرسش هایی مطرح کنید در مورد زندگی، گذشته و نظرات آنها در مورد موضوعات مشخص. این احساس را در آن ها ایجاد کنید که کاری که انجام می دهند ارزشمند است و گوش شنوایی برای شنیدن عقایدشان هست.
 • گوش دادن به شیوه ی کنش گرانه را یاد بگیرید. تمام توجه خود را معطوف صحبت های فرد مقابل کنید. سرخود را به نشانه ی موافقت تکان دهید و از واژه های ارتباطی کوتاه مانند "بله حق با شماست" یا "چه جالب" و جملات مشابه استفاده کنید. رعایت این موضوع کمک می کند که به مخاطب خود اطمینان می دهید که به حرف هایش گوش می دهید و آنچه که می گوید برایتان شنیدنی است.
 • نام و نشان افرادی که با آنها در ارتباط هستید را یاد بگیرید و آنها را به اسم صدا بزنید. این موضوع همچنین کمک می کند که در دفعات بعد نیز نام آنها را به خاطر داشته باشید.
 • خالصانه از دیگران تعریف و تمجید کنید و متقابلا تحسین دیگران را نیز نسبت به خودتان با متانت هرچه تمام تر بپذیرید.
 • به خاطر داشته باشید که کاریزماتیک بودن به معنای رفتاری مطابق با خوشامد دیگران نیست. یک فرد کاریزماتیک به آنچه دیگران در مورد او فکر می کنند اهمیت نمی دهد. او تنها شخصیت دلنشینی دارد.
4
حس شوخ طبعی زیرکانه.

یک فرد کاریزماتیک باید این توانایی را داشته باشد که بدون تلاش بیش از اندازه دیگران را به خنده وا دارد. بخشی از یک فرد کاریزماتیک که دیگران دوست دارند در کنارش باشند، این است که خنده و شادی را به گروهی از مردم هدیه می کند. اگر قصد دارید با حس شوخ طبعی دیگران را مجذوب خود کنید:  

 • یاد بگیرید که به خودتان بخندید. اگر یاد بگیرید که نقصان های خود را به سخره بگیرید در واقع به دیگران نشان می دهید که با آنچه که هستید احساس راحتی می کنید و این موضوع کمک می کند که دیگران در کنار شما احساس راحتی بیشتری کنند. آنچه گفته شد معنایش این نیست که مجبور هستید با خود تخریبی نشان دهید که از کاستی های خود آگاهی دارید و به دیگران اجازه دهید که به آنها بخندند. تنها معنایش این است که یک فرد کاریزماتیک از کاستی های خود آگاه هست و این توانایی را دارد که آن ها را بیرون بکشد.
 • یاد بگیرید که با افراد مختلف خوش و بش کنید. باید بتوانید با حس شوخ طبعی یک فرد یا گروهی از افراد همساز شوید. دایره ی شوخ طبعی شما می تواند نا محدود باشد. حتی بزرگان ادبی ما نیز در نوشتار خود از حس شوخ طبعی برای بیان انتقادی و طنز گونه ی خود استفاده کرده اند. یک فرد کاریزماتیک از مرز های جاری در جامعه نمی هراسد و در صورت نیاز با هوشمندی هرچه تمام آنها را در قالب طنز یا گاها به جد به چالش می کشد.
 • برای شوخ طبع بودن در جمع بیش از اندازه تلاش نکنید. نباید یک شوخی را هر 5 ثانیه تکرار کنید. تنها در زمانبندی مناسب جایی که هیچکس انتظار ندارد تیر طنازی خود را به هدف بزنید. کیفیت بر کمیت ارجحیت دارد. مرز بین طنازی و لودگی همین جا است.
 • یاد بگیرید که گاهی سر به سر دیگران بگذارید. اگر با شخصی احساس راحتی می کنید، می توانید با شوخ طبعی  کمی سر به سر او بگذارید. وقتی عکاس از آلبرت انیشتین می خواهد که لبخند بزند او در عوض زبانش را بیرون می آورد. یک شوخی که تصویر نابغه ی دنیای فیزیک را در نزد تمام دوست داران دانش بیش از پیش دلنشین و دوست داشتنی می کند.  

برای آگاهی بیشتر درمورد چگونگی شوخطبع بودن این مقاله را بخوانید: چگونه بامزه و شوخ طبع باشیم؟

5
توانایی ارتباط برقرار کردن با دیگران

برای آنکه واقعا کاریزماتیک باشید، باید این توانایی را داشته باشید که نه تنها آنها را تحت تاثیر قرار دهید یا مجذوب خود کنید، بلکه باید با آگاهی داشتن نسبت به دامنه ی وسیعی از موضوعات بتوانید با هر کسی ارتباط برقرار کنید.

 • تک بعدی نباشید. یک شخص کاریزماتیک باید بتواند با افراد مختلف در مورد موضوعات گوناگون صحبت کند. تا جای ممکن در مورد موضوعات مختلف مطالعه داشته باشید. دنبال کردن وبسایت های مختلف علمی، خبری، ورزشی و هنری. آشنایی با موسیقی، فرهنگ دیگر کشورها، سیاست، هنر، تاریخ و ادبیات شما را به فردی چند وجهی بدل می کند که دید وسیعی نسبت به جهان پیرامون خود دارد.
 • پیش از صحبت کردن، فکر کنید. از زیاده گویی پرهیز کنید و پیش از باز کردن دهان و بیان هر مطلبی روی جمله بندی و پاسخ های احتمالی فکر کنید. اگر در مورد موضوعی خاص حرف مهمی ندارید که اضافه کنید بهتر است ساکت بمانید و تنها شنونده باشید. ممکن است برایتان عجیب باشد اما هرچه کمتر صحبت کنید، جملات بیان شده توسط شما ارزشمند تر جلوه می کنند.
 • احساسات خود را نادیده نگیرید. تحقیقات نشان می دهند که افراد کاریزماتیک احساسات را بیشتر درک میکنند و این توانایی را دارند که با آنچه دیگران احساس می کنند بهتر رابطه بر قرار کنند. از اینکه احساس خشم، ترس، درد و شوق را در وجود خود حس کنید و آنها را به شیوه ی مناسب بروز دهید، واهمه نداشته باشید.  
نکته ها: 
 • آنچه در این مقاله گفته شد باید هایی است که می بایست با تمرین و به صورت طبیعی در گذر زمان در فرد شکل بگیرد. اما این نقشه ی راه شما را در مسیر درست هدایت خواهد کرد. کاستی های خود را زیر نظر داشته باشید و با بهبود آنها کاریزما را به مرور در خود ایجاد کنید.

 • شرکت در کلاس های بازیگری می تواند بسیاری از جنبه های یک شخصیت کاریزماتیک را در شما شکل دهد. فن بیان، بروز احساسات و هنر تحت تاثیر قرار دادن مخاطب، اعتماد به نفس صحبت کردن در جمع و غلبه بر احساس خجالتی بودن همگی در راستای شکلگیری کاریزما به شما کمک خواهند کرد. هنرپیشه ها به صورت آگاهانه و افراد کاریزماتیک به صورت نا خودآگاه از تکنیک های مشابهی برای تاثیر گذاری بر روی دیگران استفاده می کنند.