چگونه کودکمان را وادار کنیم که در تخت خودش بخوابد؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

اصرار و عادت بچه ها برای خوابیدن در تخت پدر و مادر یکی از آن مشکلاتی است که شاید در ابتدا به چشم نیاید اما با بزرگتر شدن کودک بدل به یک مشکل اساسی برای پدر و مادر خواهد شد. کودک وابستگی شدیدی به پدر و مادر خود پیدا کرده است و روابط بین والدین با مشکل مواجه شده است. برای رهایی از این مشکل در ادامه گام های پیش رو را دنبال کنید.

گام های مقاله
1
یک برنامه منظم داشته باشید.

یک برنامه منظم، مستمر و پایدار برای خواب کودک خود تهیه کنید. این برنامه باید زمان مناسب خواب و بیدار باش کل خانواده را به طور اصولی و منطقی در بر بگیرد، به طوری که کودک هر روز در یک ساعت معینی از خواب بیدار شود و در ساعت خواب انتخاب شده نیز خسته و خواب آلوده باشد. 

2
کودک را متقاعد کنید که در تخت خودش بخوابد.

برای او توضیح دهید که او دیگر بزرگ شده است و باید مثل تمام بچه های هم سن و سالش در تخت مخصوص به خودش بخوابد. در این مرحله می توانید در ازای این خواسته به کودک قول دهید که در پایان هفته به او پاداشی خواهید داد. 

3
کودک را در تخت خودش بخوابانید.

کودک را تا اتاقش همراهی کنید و او را در تخت بخوابانید.

4
اراده خود ر از دست ندهید.

ممکن است کودک شما اوقات تلخی کند و با آمدن دوباره به اتاق شما چندین شب متوالی خواب را از چشمان شما بگیرد اما هرگز کوتاه نیایید و تسلیم نشوید. او را برای هر چند بار که شده به تختش برگردانید. باید به او بفهمانید که جای خواب و روال قبلی برنامه خواب او از امروز تغییر کرده است.

5
ترس های کودک خود را تشخیص دهید.

ترس های کودک را نادیده نگیرید. اگر از چیزی می ترسد برایش توضیح دهید که ترسش بی مورد است و برای اثبات حرف خود تمام اتاق را با او بگردید تا به او نشان دهید که هیچ موجود ترسناک یا هیولایی در اتاقش وجود ندارد.

6
به کودک خود اطمینان دهید.

به او اطمینان دهید که در اتاق دیگری نزدیک به او مراقبش هستید هستید و جای او در اتاقش کاملا امن است.

7
با یک متخصص مشورت کنید.

اگر کودک شما همچنان بی تابی می کرد و مشکل ادامه داشت،مشکل را با پزشک او در میان بگذارید. ممکن است کودک شما مشکل اضطراب یا اختلالات دیگری در خواب داشته باشد که باید توسط یک متخصص تشخیص داده شود.

نکته ها: 
  • نوزاد یا کودک نوپای خود را از همان ابتدا به یک برنامه منظم برای خواب و استقلال شخصی عادت دهید تا در هنگام خواب بدون هیچ دردسری در یک زمان مشخص در جای خودش به خواب برود. 

  • می توانید با خرید یک لحاف مخصوص با طرح قهرمان مورد علاقه کودکتان، به او اطمینان دهید که جایش امن است. می توانید از عروسک یا دیگر اسباب بازی هایش نیز کمک بگیرید.

  • یک کودک 2 ساله به طور متوسط به 13 ساعت خواب در روز احتیاج دارد که شامل 11 ساعت خواب شبانه و 2 ساعت خواب نیمروزی می شود.