چگونه کودک خود را بعد از کابوس های شبانه آرام کنیم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

کابوس های مداوم به این معنی است که کودک شما از چیزی مضطرب یا نگران است. دلیل نگرانی های او ممکن است در دل اتفاقات بیشمار روزانه باشد. در ادامه گام های پیش رو را دنبال کنید تا هم شما هم کودکتان خواب آرامی را تجربه کنید.

گام های مقاله
1
سریع به سمت کودک خود بروید.

به محض اینکه صدای فریاد کودک را شنیدید، هرچه سریعتر خود را به او برسانید، در آغوشش بگیرید و مدام با یک تن صدای گرم و مطمئن به او قوت قلب بدهید و با لحن مهربان خود به او بگویید که در کنارش هستید.

2
آرام پیش بروید.

او را تحت فشار قرار ندهید که در مورد کابوس و خواب بدی که دیده است با شما صحبت کند. ممکن است او را دوباره نگران کنید. اما اگر او خودش خواست که در موردش صحبت کند، با حوصله و دلسوزی به حرف هایش گوش دهید و او را دلداری دهید.

3
اتاق را بگردید.

اگر کودک شما از چیزی درون اتاق خود احساس نگرانی می کند، (مانند یک هیولا در زیر تخت یا یک اژدهای خیالی در کمد لباس ها) تمام اتاق را در مقابل چشمان او بگردید و به او اطمینان دهید که هیچ موجود ترسناکی در اتاقش وجودندارد. یک اسپری آب با یک برچسب ضد هیولا و جادویی درست کنید و تمام اتاقش را اسپری کنید یا یک لحاف با طرح قهرمانان داستان های کارتونی برایش تهیه کنید و به او اطمینان دهید که از او محافظت می کند.

4
به او یک عروسک بدهید تا هنگام خواب در آغوش بگیرد.

یک خرس پشمالوی با نمک و دوست داشتنی یا هر چیز دیگری که دوستش داشته باشد می تواند به او القا کند که هنگام خواب تنها نیست.

5
منتظر شوید تا به خواب برود.

یک چراغ خواب در اتاقش روشن کنید یا یک چراغ قوه کوچک به او بدهید تا در کنارش داشته باشد. هنگامی که کودک شما آرام شد در کنار او بمانید تا به خواب برود.

6
از تصاویر ترسناک قبل از خواب دوری کنید.

برای اینکه در آینده از دیدن خواب های بد او جلوگیری کنید، باید او را از دیدن تصاویر، کارتون ها و فیلم های ترسناک مخصوصا هنگام خواب منع کنید.

نکته ها: 
  • دیدن خواب های بد و کابوس های شبانه به طور خاص برای کودکان زیر 5 سال که نمی توانند مرز بین خیال و واقعیت را تشخیص دهند، ترسناک است.

  • به او پیشنهاد ندهید که در کنارش بخوابید یا اینکه برای خواب به اتاق شما بیایید وگرنه تبدیل به عادتی میشود که کابوس شب های شما خواهد شد.

  • کابوس ها معمولا در یک سوم آخر خواب اتفاق می افتند که احتمال دیدن رویا در آن هنگام بیشتر است.