چگونه یک وبسایت بسازیم؟

Hossein Ghahramani's picture
گردآوری و ترجمه
حسین قهرمانی

ایده ای نو که در قالب یک وبسایت می تواند مخاطبین بسیاری را به خود جذب کند. این ایده می تواند تولید محتوای نوشتاری باشد یا اینکه می تواند گامی نو باشد در دنیای تجارت الکترونیک. گاهی تنها جنبه اطلاع رسانی دارد و شامل اطلاعات مفیدی است برای آشنایی بیشتر با صاحب وبسایت، تخصص ها و را ه های تماس.
با توجه به ایده کلی وبسایت، طراحی، ساخت و راه اندازی ان نیز می تواند به سادگی چند کلیک باشد یا به پیچیدگی ساعت ها برنامه نویسی. برای آشنایی با تمامی روش های موجود برای ساخت وبسایت و انتخاب بهترین مسیری ممکن گام های این مقاله را دنبال کنید. این مقاله می تواند با ترسیم نقشه راه، نقطه آغازی باشد برای ساخت اولین وبسایت شما.

برنامه ریزی
1
یک ایده ی خلاقانه داشته باشید.

اگر ایده جالبی برای ساخت یک وبسایت ندارید، بهتر است پیش از هرچیز ایده ای نو و خلاقانه و نه چندان پیچیده انتخاب کنید. دقت داشته باشید که ایده ی شما تکراری نباشد و در رابطه با موضوع وبسایت خود اطلاعات کافی داشته باشید.

2
بازار هدف خود را مشخص کنید.

وبسایت شما به چگونه افرادی سرویس دهی می کند؟ بعضی وبسایت ها طیف وسیع تری از کاربرها را هدف قرار می دهند مانند گوگل و یاهو فیسبوک، در حالی که بعضی دیگر مانند وبسایتهای آموزش زبان تنها به دنبال یک تعداد کاربر خاص با نیازهای مشخص هستند.در مقابل لیست ایده های خودف بازار هدف خود را نیز مشخص کنید. چکسانی بازدید کننده وبسایت شما هستند؟ چه کار می کنند؟ در چه گروه سنی قرار می گیرند؟ به چه چیزی علاقمند هستند؟

3
میزان محبوبیت موضوع وبسایت را بسنجید.

با مشخص کردن کلمات کلیدی مرتبط با موضوع وبسایت، در اینترنت جستجو کنید و ببینید این موضوع خاص تا چه حد در میان کاربران اینترنتی مطرح و مورد نیاز است؟ با اینکار درک بهتری از میزان پتانسیل  کاربران وبسایت خود پیدا خواهید کرد. سعی کنید با جستجوی این کلمات کلیدی مشخص کنید که در فاروم ها ، شبکه های اجتماعی مختلف و در بین کامنت های گذاشته شده آیا نیازی نسبت به سرویسی که شما قرار است ارائه دهید احساس می شود؟

4
میزان تعهد خود را نسبت به وبسایت خود مشخص کنید.

چقدر پول و زمان قرار است روی ساخت این وبسایت صرف شود؟ اگر وبسایت شما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد و در زمینه ها خاصی ارائه محتوا می کند پس نیاز به پول و زمان زیادی نیست. 

 • وبسایت های ارائه محتوا(CONTENT  WEBSITES)، نیاز به سر مایه گذاری کمتری دارند اما رقبای زیادی در این زمینه در حال فعالیت هستند. از وبسایت هایی با محتوای سلامتی بگیرید تا وبسایت های مرتبط با سینما، بازی های کامپیوتری، فناوری های روز دنیا وغیره. برای کسب درآمد در این نوع وبسایت ها، شما می بایست با ارائه محتوایی خاص و به روز رسانی زود به زود وبسایت، به افزایش میزان بازدیدکننده و گرفتن تبلیغات تکیه کنید. راهش این است که با گنجاندن کلمات کلیدی خاص در محتوای وبسایت کاربران بیشتری به وبسایت خود هدایت کنید وبا ارائه ی مطالب با کیفیت بالا آنهرا برای بازدید دوباره به وبسایت خود ترغیب کنید.
 • وبسایت های تجارت الکترونیک (E-COMMERCE  WEBSITES ) که محصولات خاصی می فروشند یا در ازای ارائه خدمات آنلاین هزینه دریافت می کنند، به توجه و صرف زمان بیشتری برای نگهداری نیاز دارند. در ضمن شما باید به فروش،  چگونگی ارسال محصولات، امنیت تبادل اطلاعات بانکی کاربران و تمام مشکلاتی مربوط به تجارت دنیای واقعی نیز رسیدگی کنید. 
5
لیست ایده ها و خدمات خود را محدود کنید.

کدام ایده ها سود بیشتری به همراه دارند؟ کدام ایده ها نیاز به زحمت  و تعهد بیشتری دارند؟ کدام ایده ها جالب تر و مفرح تر هستند؟ شما باید وقت زیادی صرف راه اندازی و نگهداری سایت بکنید. بنابراین ایده هایی را دنبال کنید که عشق وعلاقه ی بیشتری به آنها دارید. 

6
نام وبسایت یا همان "دامِین" مورد نظر را ثبت کنید.

شما برای وبسایت خود به یک نام احتاج دارید که همان اسم دامین شما خواهد بود. اسمی انتخاب کنید که راحت در دهان بچرخد و راحت به خاطر سپرده شود. با کمی خلاقیت میتوانید نام مناسبی برای وبسایت خود بیابید هر چند که با چک کردن ونام انتخابی در وبسایت هایی مثل WWW.DOMAIN.COM  میتوانید مطمئن شوید که اسم انتخابی شما قبلا توسط شخص دیگری ثبت نشده باشد. 

7
برای وبسایت خود یک میزبان یا هاست (WEB HOST) انتخاب کنید.

انتخاب هاست به این سادگی ها که به نظر می رسد نیست. باید هاستی انتخاب کنید که سرعت، امنیت و پایداری وبسایت شما را تضمین کند که البته به میزان پولی که قرار است هزینه کنید نیز بستگی دارد. 

ساخت
1
به دنبال وبسایت هایی باشید که خدمات آنلاین ساخت وبسایت ارائه می کنند.

اگر علاقه ای به یادگیری زبان های بر نامه نویسی و کار با نرم افزار های پیچیده ی ساخت وبسایت ندارید، با جستجوی اینگونه وبسایت ها می توانید با دنبال کردن چند دستورعمل ساده در چند مرحله وبسایت خود را به صورت آنلاین بسازید. 

2
یک برنامه ی ساخت وبسایت تهیه کنید و وبسایت تان را خودتان بسازید.

برنامه های زیادی مانند ADOBE DREAMWEAVER و MICROSOFT EXPRESSION در بازار موجود هستند که با صرف زمان و بدون دانش برنامه نویسی قادر خواهید بود یک وبسایت با امکانات محدود برای خود بسازید. اما اگر به یک وبسایت حرفه ای با طراحی زیبا وامکانات بیشتر نیاز دارید، استفاده از این روش بهترین انتخاب شما نخواهد بود.

3
یک یا چند زبان برنامه نویسی یاد بگیرید و تمام جزئیات ساخت وبسایت را از ابتدا خودتان انجام دهید.
 • HTML : برای یادگیری بسیار ساده است و با استفاده از آن قادر خواهید بود محتوای وبسایت خود را هرجور که مایل هستید در یک یا چند صفحه با طراحی بسیار ساده به نمایش بگذارید و بدون نیاز به کمک کسی، وبسایت خود را به روز کنید وتغییرات لازم را در آن ایجاد کنید.
 •  XHTML : یک زبان وب است با استاندارد های W3C  که تقریبا شبیه به HTML  و با قابلیت های بیشتراست.
 • CSS : برای طراحی ظاهری وبسایت نیاز به یادگیری CSS دارید که با کدهایی به سادگی HTML می توانید  به مطالب و محتوای ایجاد شده توسط HTML زیبایی ظاهری مانند نوع فونت، اندازه کادر، رنگ ها، رنگ پشت زمینه و... اضافه کنید. در CSS 3.0 حتی می توانید حرکت را به محتوای سایت خود اضافه کنید و بدون نیاز به FLASH انیمیشن های ساده ایجاد کنید.
 • یک زبان اسکریپت نویسی "سطح مرورگر" مانند  JAVASCRIPT شما را قادر می سازد تا وبسایتی بسازید که با کاربر در تعامل باشد. به این معنی که وقتی کاربر با استفاده از ماوس و کیبورد با قسمت های مختلف وبسایت شما ارتباط برقرار می کند، وبسایت نیز با توجه به کد های جاوا اسکریپت از پیش نوشته شده واکنش های متناسب با کارکرد کاربر از خود نشان می دهد. به عوان مثال با کلیک کردن بر روی یک عکس آن را بزرگتر می کند و یا به عکس بعدی می رود، منو ها ی موجود در وبسات با حرکت ماوس تغییر شکل می دهند و حتی میتوانید با استفاده از  JavaScript یک بازی کامپیوتری کامل طراحی کنید.
 • jQuery:  در واقع یک کتابخانه از کدهای JavaScript است که از پیش توسط دیگران نوشته شده و شما با ایجاد کمی تغییرات در این کدها می توانید به آسانی انیمیشن، صفحات Ajax و عملیات پیچیده دیگری به وبسایت خود اضافه کنید.
 • یک زبان  اسکریپت نویسی "سطح سِرور" مانند ( PHP، ASP با JAVASCRIPT،  یا VBSCRIPT  یا PYTHON) به شما این توانایی را میدهد که برای کاربران متفاوت، وبسایت شما ظاهری متفاوت داشته باشد و به عنوان مثال می توانید امکاناتی مانند فاروم های بحث و گفتگو، جمع آوری اطلاعات کاربران و سبد خرید موقت را به وبسایت خود اضافه کنید.
 • CMS  یا همان سرویس های مدیریت محتوا، ابزاری هستند برای ساخت و مدیریت وبسایت. CMS  به شما کمک میکند امکانات پیشرفته ای به وبسایت خود جهت "مدیریت محتوا" بیفزایید. WORDPRESS، DRUPAL، JOOMLA  و ADOBE BUSINESS CATALYST نمونه هایی هستند که در ساخت وبسایت و ارائه امکاناتی مانند تجارت الکترونیک شما را یاری می کنند. WORDPRESS  به ساده ترین روش به صورت آنلاین و رایگان به شما کمک میکند که وبسایت خود را بسازید و مدیریت کنید.
 • AJAX: در واقع تکنیکی است که با استفاده از آن می توانید این امکان را به کاربر بدهید  که با کلیک کردن بر قسمت های مختلف سایت، بدون بارگذاری صفحه ای جدید، اطلاعات تنها با تغییر در بخشی از صفحه به کاربر ارائه شود. مانند صفحات ایمیل یاهو و جی میل.
4
به یک متخصص طراحی و ساخت وبسایت مراجعه کنید.

اگر امکانات مالی به شما اجازه می دهد، برای ساخت وبسایت مخصوصا وبسایت های حرفه ای با امکانات مختلف به یک متخصص این کار مراجعه کنید و دردسرهای ساخت وبسایت را نیز فراموش کنید.

راه اندازی
1
وبسایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید.

از کلمات کلیدی استفاده کنید که بازدید کنندگان شما ممکن است جستجو کنند و رتبه ی وبسایت خود را در موتورهای جستجو افزایش دهید. ابزار های مختلفی از GOOGLE، OVERTURE و دیگر نرم افزارها هستند که برای بهینه کردن فرایند  جستجو میتوانید از آنها بهره ببرید. کلمات کلیدی را در لا به لای متن مطالب سایت خود قرار دهید اما نه به گونه ای که برای خواننده مطالب آزار دهنده باشد. بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو یا همان سئو (SEO)، بسیار مهمتر از طراحی و زیبایی وبسایت شما است. اگر وبسایت شما علیرغم طراحی خیره کننده اش دیده نشود، به چه درد می خورد؟ 

2
وب سایت آماده شده را آپلود UPLOAD کنید.

حال موقع آن رسیده است وبسایتی را که ساخته اید در سرور میزبان و هاست با توجه به میزان فضایی که خریداری کرده اید آپلود کنید.

3
وبسایت را تست کنید.

از تعدادی از دوستان و آشنایان بخواهید که وبسایت شما را امتحان کنند و اگر با مشکلی برخور دند یا از قسمتی از وبسایت شما راضی نبودند، آن را با شما در میان بگذارند. به آنها وظائف مختلی برای تست سایت بدهید. مثلا ثبت نام در سایت، خرید از سایت، استفاده از فروم های بحث و گفتگو و غیره. در کنار آنها بنشینید و بدون کوچکترین کمکی فعالیت های آنها را زیر نظر داشته باشید و نواقص وبسایت خود را مشخص کنید و بعدا آنها را برطرف کنید.

4
مشکلات وبسایت را برطرف کنید.

لینک های خراب، مطالبی که کامل "تگ" یا برچسب نشده اند. همچنین مشکلات مرتبط با طراحی ظاهری سایت باعث می شوند که روی ترافیک و بازدید وبسایت شما تاثیر منفی گذاشته شود.

5
تبلیغات را فراموش نکنید.

سایت خود را در موتور های جوستجوی شناخته شده، ثبت کنید. در مورد راه اندازی وبسایت به دوستانتان خبر بدهید. از ایمیل آدرسی استفاده کنید که متعلق به دامین وبسایت شما باشد. با وبسایت های دیگری که رقیب شما نیستند تبادل لینک داشته باشید. در فاروم ها و بلاگ های مختلف به همراه مطالب مفیدی که پست می کنید نام وبسایت خود را نیز در انتهای مطلب درج کنید.

6
کیفیت مطالب و رضایت کاربران را در نظر داشته باشید.

نظرات، پیشنهادات و انتقادات دوستان  و بازدیدکنندگان وبسایت را جدی بگیرید. همیشه برای انجام تغییرات بنیادی در صورت عدم موفقیت وبسایت آماده باشید. فراموش نکنید که بازدید کنندگان سایت شما سر مایه ی اصلی شما هستند. با لجبازی و پا فشاری بر ایده ها مانع پیشرفت وبسایت خود نشوید. هر چند که ایده های کلی وبسایت به نظر شما بستگی دارد، اما در جزئیات سایت دنباله روی خواست ها و نیازهای کاربران و بازدید کنندگان وبسایت باشید.

نکته ها: 
 • با طراحی وبسایت های ساده شروع کنید. حتی اگر در ابتدا طراحی وبسات شما چشمگیر نبود، در یادگیری عجله نکنید. سعی کنید در ابتدا تمام مفاهیم و ابزارهای لازم را به خوبی بشناسید و ببینید که در چه قسمتهایی از ساخت وبسایت می توانید از آنها استفاده کنید. 

 • مردم معمولا عجله دارند. سعی کنید در همان 20 تا 30 ثانیه اول توجه بازدید کننده را جلب کنید. تا جای امکان حجم صفحات سایت را پایین نگه دارید. تمام تصاویر و گرافیک های لازم برای استفاده در سایت را با استفاده از فتوشاپ یا نرم افزارهای دیگر موجود، فشرده و بهینه کنید.

 • برای یادگیری، از بهترین منابع آموزشی و شناخته شده موجود در بازار استفاده کنید. اگر امکانات مالی به شما اجازه می دهد، با ثبت نام در آموزشگاه های معتبر و یا به صورت خصوصی یادگیری را آغاز کنید.

 • ببینید وب سایت های موفق (مخصوصا وبسایت هایی که به ایده ساخت وبسایت شما نزدیک هستند) چه ویژگی هایی دارند. عوامل موفقیت و ویژگیهای بارز آنها را به روش خودتان در ساخت وبسایت به کار بگیرید. 

 • اگر قصد دارید از یک متخصص برنامه نویسی برای ساخت وبسایت استفاده کنید، در نظر داشته باشید که متخصص برنامه نویسی لزوما طراح گرافیک نیست. برای قسمت های مختلف وبسایت از افراد متخصص در زمینه های متفاوت استفاده کنید.

 • مراقب باشید در اعتماد بازدید کنندگان و اعضای وبسایت خدشه ای وارد نشود. به حریم خصوصی آنها احترام بگذارید. به آنها اطمینان دهید که اطلاعات شخصی آنها محفوظ نگه داشته می شود.